عمومی

هیولاهای‌ زشت بتنی برای ذائقه‌های خاص

بروتالیسم ، که به معماری وحشی نیز معروف است ، سبکی از معماری مدرن است که به دنبال آشکارسازی ساختمانها با استفاده از بتن بدون روکش ، به اصطلاح برهنه است. این سبک معماری در دهه 1950 اختراع شد و در اواسط دهه 1970 به اوج محبوبیت خود رسید ، اما بعداً به بی ادبی ، بی ادبی و بد سلیقه متهم شد و محبوبیت آن کاهش یافته است.

به گزارش گیلونا ، این روزنامه خراسان او نوشت: “گفته می شود روندهای کلی نسبت به یک هنر و گرایش خاص دارای حالت چرخشی هستند ؛ این بدان معناست که گرایش های قدیمی پس از مدتی دوباره ظاهر می شوند. این اصل در زمینه های مختلف مانند مد ، موسیقی و هنر صادق است. اما در هنر معماری ، هیچ سبکی بهتر از معماری وحشی یا بی رحمی این اصل را منعکس نمی کند. بروتالیسم ، که به عنوان معماری وحشی نیز شناخته می شود ، سبکی از معماری مدرن است که به دنبال نمای ساختمانها با استفاده از بتن بدون پوشش ، به اصطلاح برهنه است. این سبک معماری در دهه 1950 اختراع شد و در اواسط دهه 1970 به اوج محبوبیت خود رسید ، اما بعداً به بی ادبی ، بی ادبی و بد سلیقه متهم شد و محبوبیت آن کاهش یافته است.

این دیدگاه بار دیگر تغییر کرده و روند جدیدی در این سبک معماری در حال شکل گیری است. معماری بی رحمی ، که به دلیل استفاده از فولاد و بتن مسلح ، عناصر مدولار و کاربردی شناخته می شود ، عمدتا برای ساختمانهای شرکتی و همچنین برای ساختمانهای مسکونی مهم برای برآوردن منطقی نیازهای اولیه مسکن استفاده می شد. جالب اینجاست که اصطلاح وحشی یا “وحشی گرا” هیچ ارتباطی با جنبه خشن این سبک معماری ندارد. این کلمه از عبارت فرانسوی béton burt گرفته شده است که به معنی “بتن خشن” است. در واقع ، برداشت منفی از معماری وحشی را می توان به معنایی که این کلمه در ذهن برمی انگیزد نسبت داد. چنین ساختمانهایی اغلب خصمانه ، ترسناک و حتی غیرقابل سکونت تلقی می شوند. معماری وحشی به دلیل احساسات بسیار متفاوتی که بین جامعه طراحی ساختمان و عموم مردم ایجاد می کند ، یکی از متمایزترین سبک ها در میان سبک های معماری است. در زیر ، با تاریخچه آن و نمونه هایی از مشهورترین ساختمانهایی که با این نوع ساخته شده اند آشنا خواهید شد. از معماری

از ظهور معماری وحشی تا افول و تولد دوباره آن

معماری وحشی اساساً عناصر تزئینی و روندهای پر زرق و برق و لذت طلبانه ای را که با پروژه های معماری اوایل قرن بیستم همراه بوده اند به طور کامل رد می کند. بازسازی در دوران پس از جنگ جهانی دوم ، به ویژه در بریتانیای کبیر و کشورهای اروپای شرقی مانند روسیه ، بلغارستان ، یوگسلاوی و چکسلواکی ، به ایده های سوسیالیستی روی آورد و منجر به سودآوری ، سادگی و سادگی و همچنین هزینه کم طراحی ساختمان شد. موقعیتی بتن در آن زمان نه تنها ارزان نبود ، بلکه اجازه ساخت سریع را نیز می داد. علاوه بر بریتانیا و ایالات متحده ، نمونه هایی از معماری وحشی که بیشتر شبیه استحکامات نظامی هستند را می توان در اکثر اروپای شرقی ، فرانسه ، ایتالیا و آلمان و همچنین ژاپن ، چین و هند ، به ویژه در محوطه شهرک های دانشگاه و او مسکن عمومی ، موزه ها ، کلیساها و مدارس را پیدا کرد.

سقوط

معماری وحشی در اوایل دهه 1970 در نیویورک به اوج محبوبیت خود رسید و از آن دهه به بعد جای خود را در معماری عامه از دست داد. دلیل این فروپاشی نه تنها نقص های عملکردی ، تعمیرات پرهزینه و ناتوانی در بازسازی و بازسازی این ساختمان ها بود ، بلکه نوع دیدی که بر روی این سبک معماری ایجاد شده بود و به عنوان نمادی از فروپاشی بافت شهری دیده می شد. بتن خام مورد استفاده در این ساختمانها با گذشت زمان دچار فرسودگی و فرسایش قابل توجهی شده و آنها را به هیولاهای زشت تبدیل کرده و ظاهر خیابانها را تغییر داده است. به همین دلیل بود که این سبک معماری به تدریج جذابیت خود را در سلیقه عمومی از دست داد و به عنوان نمونه ای از بد سلیقه مورد تمسخر قرار گرفت.

احیا

امروزه ، تقریباً سه دهه پس از ظهور معماری وحشی ، این سبک معماری در فرایند طراحی ساختمان در حال بازگشت است. چندین ساختمان به سبک بروتالیستی توسط حرکات عمومی برای حفاظت از تخریب نجات یافته اند که برخی از آنها به فهرست میراث ملی اضافه شده و برخی دیگر در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. بسیاری از این ساختمانها ، از طریق بازسازی ها و بازسازی های گسترده ، روز به روز مسکونی تر ، مدرن تر و معتبرتر می شوند. آنچه مسلم است این است که معماری وحشی بار دیگر در دنیای معماری باز می گردد. رسانه های اجتماعی نقش مهمی در احیای این سبک معماری ایفا کرده اند. با جستجوی بی رحمی در اینستاگرام ، می توانید بیش از 500000 عکس از ساختمانها با این سبک معماری پیدا کنید. کتابهای متعددی در این زمینه منتشر شده است که به حفظ علاقه مردم کمک کرده است. در زیر ، ما با تعدادی از ساختمانهای مهم که نشان دهنده سبک وحشیگری در نقاط مختلف جهان هستند آشنا می شویم.

ساختمان ویژه یک گالری هنری

نام و محل ساختمان؟ پل رودولف هال ، کنتیکت ، ایالات متحده

پل رودلف دانشگاه پل ییل یکی از اولین ساختمانهای با معماری وحشی در ایالات متحده است. در سال 1963 ، پل رودولف مدرسه هنر و معماری دانشگاه ییل را در نیوههاون ، روبروی گالری هنر دانشگاه ، طراحی کرد که توسط لوئیس کان ساخته شد. ساختمان یک دهه قبل از طراحی رودلف ، ساختمان گالری دارای نمای شیشه ای و فولادی بود و می توانست الگویی الهام بخش برای رودلف باشد ، اما رودلف ، که می خواست از زبان طراحی معماری خود در ساختمان استفاده کند ، از معماران بروتالیست الهام گرفت. لوکوربوزیه توانست سبک بی رحمانه معماری را ارتقا دهد و بنایی تحسین برانگیز و ماندگار ایجاد کند. این ساختمان به عنوان یکی از نمادهای معماری مدرن معاصر شناخته می شود و نقش مهمی در شکل گیری معماری دهه های 1960 و 1970 ایفا کرد. کتابخانه گایزل در ایالات متحده نیز بر اساس این سبک معماری است. کتابخانه این موسسه با بیش از 300 میلیون کتاب ، یکی از بزرگترین کتابخانه های جهان است و معمار آن ویلیام پریرا ، اهل پرتغال است.

زشت ترین ساختمان جهان تا سال 1972

نام و محل ساختمان؟ برج ترولی ، لندن ، انگلستان

برج ترولی لندن ، طراحی شده توسط آرنو گلدفینگر ، یک واحد مسکونی 31 طبقه به سبک فاحشه خانه و یکی از مشهورترین مکان های دیدنی لندن است. این بلوک بتنی به ارتفاع 332 فوت دارای دو ساختمان متمایز اما متصل به هم است که در آن آسانسورها و پله ها از آپارتمان ها جدا شده تا فضای زندگی در ساختمان حداکثر شود. گلدفینگر یکی از معماران مدرنیست بود که از او خواسته شد پس از جنگ های جهانی دوم مناطق مسکونی لندن را بازسازی کند. برج ترفند برای ارائه مسکن مدرن و مقرون به صرفه برای کسانی که خانه های خود را در طول جنگ از دست داده اند ساخته شد. کار معماری گلدفینگر نیز مخالفان زیادی داشت. به عنوان مثال ، نویسنده جیمز باند ، یان فلمینگ ، آنقدر از گلدفینگر متنفر بود که از معمار به عنوان دشمن اصلی جیمز باند یاد کرد. برج ترول که در سال 1972 تکمیل شد ، در زمان ساخت آن زشت ترین ساختمان جهان محسوب می شد. این ساختمان در سال 1998 در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد.

ساختمان 35 طبقه بدون نما

نام و محل ساختمان؟ دروازه شهر غربی ، بلگراد (صربستان)

نمونه ای از ساختمانهای سبک بروتالیستی ساختمان دروازه در شهر بلگراد در غرب صربستان است. آسمان خراش اداری-مسکونی ، سومین بلندترین بلگراد ، توسط معمار صرب پروفسور Mihajlo Metrovic در سال 1977 طراحی و در 1980 تکمیل شد. ساختمان 35 طبقه شامل دو برج (یک برج مسکونی 30 طبقه و 26 طبقه) است. برج اداری) با یک پل دو طبقه متصل می شود و فضای بالای برج اداری به یک رستوران گردان اختصاص داده می شود. ارتفاع این ساختمان با احتساب رستوران 115 متر است. استفاده از بتن مسلح ، نمای خاکستری ، عدم استفاده از دکوراسیون خارجی روی نما و همچنین ارتفاع و عظمت بنا ، دلیل موفقیت آن در اجرای سبک بروتالیسم بود.

مسکن طبقه کارگر پس از جنگ جهانی دوم

نام و محل ساختمان؟ Unite Debition ، مارسی ، فرانسه

ساختمان Unite Debitation (به معنی واحد مسکونی) توسط معمار مشهور فرانسوی لوکوربوزیه در مارسی به عنوان اقامتگاه طبقه کارگر پس از جنگ جهانی دوم ساخته شد. ایجاد یک مرکز خرید ، یک اداره پست و اتاق هایی برای 1600 نفر در آپارتمان های کارآمد به ساختمان اجازه داد که به گفته لوکوربوزیه ، “جلوه جدیدی به بتن داده است” به عنوان یک شهر مستقل عمل کند. این ساختمان عظیم اخیراً توسط یونسکو به عنوان میراث جهانی اعلام شده است.

آسمان خراش بیابانی

نام و محل ساختمان؟ سنتر پوینت ، لندن ، انگلستان

یکی از اولین آسمان خراش های لندن ساختمان اداری Office Point است که توسط جورج مارش ، معمار معروف انگلیسی ، به عنوان یک سازه 34 طبقه بتنی و شیشه ای طراحی شده است. آسمان خراش اداری در انتهای خیابان آکسفورد در مرکز لندن در دهه 1960 ساخته شد اما چندین سال خالی بود و در دهه 1970 گروهی از مردم آن را در اعتراض به تعطیلات وی اشغال کردند. زمانی که بسیاری از مردم لندن جایی برای زندگی نداشتند. ساختمان مرکز پوینت که در سال 1966 تکمیل شد و اکنون به ساختمان مسکونی تبدیل شده است ، در لیست مهمترین و حفاظت شده ترین ساختمانها در انگلستان قرار دارد.

انتهای پیام