عمومی

چرا سما (دختر اصفهانی) در شیراز مفقود شده؟

یک ماه و چند روز پس از انتشار خبر ناپدید شدن سما (دختر اصفهانی)، فیلمی از پدرش در فضای مجازی و برخی روزنامه ها از جمله منتشر شد. اخبار آنلاین منتشر شد و خیلی زود در فضای مجازی و محبوب شد. به موازات آن، برخی از دوستان رسانه و مردم عزیز خاطرات یک وکیل برای کمک و همراهی با خانواده سما با ارسال پیام و تماس شروع به کار کردند.

بنابراین تصمیم گرفتم مقاله این هفته را بنویسم خاطرات یک وکیل تقدیم به خبر مفقود شدن سما، از همه مخاطبان عزیزم به ویژه همشهریانم تقاضا دارم با بازنشر این یادداشت و فیلم اخیر اکران شده در سینماها گامی هر چند کوچک برای یافتن سما و کاهش نگرانی خانواده عزیزش بردارند. از گفته های پدر سما مشخص می شود که سما در محدوده خیابان معالی آباد (در محدوده پل معالی آباد، ورودی تچاره) قرار دارد (او در تصاویر دوربین های مداربسته شهر دیده می شود اما در یک لحظه. در نقطه کور بود هیچی یکی از دوربین ها او را نگرفت!!قبل از هر مطلب لازم است ضمن تشکر صمیمانه به زحمات خالصانه پلیس و دادسرای شیراز به ویژه معاون دادسرای جنایی اشاره شود. امیدوارم زحمات این عزیزان هر چه زودتر به نتیجه مطلوب برای خانواده و جامعه سما منجر شود.

بیش از ده سال است که بیشتر روز و شب را در خیابان معالی آباد گذرانده ام و از خانه و خانه دارالوکاله به مدرسه پسرم می روم و به دیدار دوستان و خانواده می پردازم و اینها دلایل تداوم حضور من در این خیابان است. به نظر عامیانه هم همینطور است. یکی از خیابان های بالاشهر شیراز (متولد درب شیخ هستم و افتخار می کنم بچه جنوب شهر هستم پس اشتباه نکنید) خیابانی که قیمت هر آپارتمان در آن است. متری بین 30 تا 40 میلیون تومان است و در خیابان اصلی آن کلانتری وجود دارد. و مأموران پلیس خادوم و ساعی مدام در گشت زنی هستند. آنها در ماه های اخیر شاهد حوادثی بوده اند که نشان دهنده درصد پایین ایمنی است.

هر چند هر روز صبح از حدود ساعت شش که قصد عزیمت به اداره را دارم تا پاسی از شب شاهد حضور گشت های پلیس در منطقه خائیان معالی آباد هستم، اما بروز برخی حوادث نشان می دهد که نیروی انتظامی – یگان امنیتی این منطقه باید تقویت شود و از نظر لجستیک نیز جنبه نیروی انسانی دارد.

در ده سال اخیر علیرغم اینکه جمعیت ساکنین و تعداد ساختمان های واقع در این منطقه چند برابر شده است (از افتتاح چندین مجتمع تجاری- اداری تا ساخت آسمان خراش ها و …) اما در گذشته وظیفه برقراری نظم و امنیت منطقه به همان پاسگاه معروف به گلدشت معالی آباد سپرده شد و هیچ گونه تغییر مهم و ضروری در افزایش توان لجستیکی و پرسنل نیروی انتظامی در این منطقه مشاهده نشده است. علیرغم تلاش خالصانه ماموران انتظامی کلانتری معالی آباد، باید اذعان داشت که موقعیت ویژه این نقطه از شهر به گونه ای است که ایجاد حداقل یک کلانتری و تفکیک جغرافیایی حفاظت ضروری است. منطقه ای از خیابان معالی آباد اصلی با خیابان های فرعی اطراف احساس می شود.

وجود کارهای ساختمانی بزرگ و ساختمانهای مسکونی و غیره. در حال ساخت، باغ های خصوصی و پذیرایی، مجتمع های تجاری – اداری و جاده های مختلف متصل به خروجی شهر و سایر نقاط حاشیه ای شرایطی را ایجاد کرده است که توسط اقشار مختلف جامعه در این نقطه جغرافیایی فعالیت یا سکونت روزانه مورد خرید و فروش قرار می گیرد، بنابراین از نقطه نظر جرم شناسی از این نظر و برای جلوگیری از وقوع تخلف از قوانین و رفتار مجرمانه، لازم است دستگاه های انتظامی-امنیتی شهرستان با اتخاذ تدابیری نسبت به افزایش درصد ایمنی این بخش اقدام کنند.

اگرچه امکان پیشگیری 100 درصدی از تصادفات و ارتکاب جرایم بعید است، اما می توان با در نظر گرفتن اقداماتی از وقوع حوادث مشابه جلوگیری کرد که مهم ترین آنها پس از استقرار کلانتری در خیابان ها است. سمت معالی آباد، تجهیز نیروی انتظامی به نیروی انسانی و سخت افزار.

در نهایت با توجه به اظهارات پدر سما در خصوص آخرین نقطه آنتن دهی تلفن همراه سما، لازم به یادآوری است که محدوده جغرافیایی محل ذکر شده به گونه ای است که برای شناسایی موقعیت آن بسیج عمومی نیاز به سازمان های مختلف از جمله آتش نشانان نظارت بر تمامی دوربین های مداربسته اعم از دوربین های بانک ها، مجتمع های مسکونی و خیابان های مجاور، توزیع و تکثیر تصاویر سما در سطح شهر به ویژه محدوده مذکور و بهره مندی از امکانات ویژه موجود در فضای مجازی داعش. .

* وکیل – شیراز
6565