عمومی

چگونه از احساس تنهایی رها شویم؟

تنهایی احساسی است که اکثر افراد آن را تجربه می کنند، اما با اقدامات بسیار ساده می توانید این احساس را از خود دور کنید.

به گزارش گیلونا، اخبار آنلاین او نوشت: «حتی قبل از اینکه احساس تنهایی و مشکلات روانی به طور چشمگیری در طول همه‌گیری کووید-19 افزایش یابد، تحقیقات نشان داده است که درصد بالایی از مردم احساس تنهایی می‌کنند. تنهایی طولانی‌مدت شما را از نظر عاطفی تخلیه می‌کند؛ تا جایی که شما زندگی را به‌عنوان چنین می‌بینید. تاریک و بی فایده است. این وضعیت در نهایت باعث بروز مشکلات جسمی مانند بدن درد، اختلال خواب و ضعف سیستم ایمنی بدن می شود.

البته این تنهایی را با تنهایی اجتماعی اشتباه نگیرید. ممکن است از دیگران و جامعه دور باشید اما احساس تنهایی نکنید و برعکس ممکن است با دیگران باشید اما احساس تنهایی کنید. در واقع، تنهایی زمانی اتفاق می‌افتد که شما از تنهایی غمگین و خسته باشید، اما تنهایی اجتماعی فقط شرایطی است که در آن تعامل منظمی با سایر افراد جامعه نداشته باشید.

زمانی که احساس می کنید نمی توانید از غم و تنهایی فرار کنید، روش های زیر را امتحان کنید:

1. تعریف مجدد تنهایی

وقتی نیاز شما به تعامل اجتماعی و ارتباط با دیگران برآورده نشود، تنهایی خود را احساس می کند. افراد مختلف نیازهای تعاملی متفاوتی دارند و اگر برآورده نشوند احساس تنهایی می کنند. برای مثال:

* اگر عادت دارید بیشتر شب های هفته را با دوستان و عزیزان خود بگذرانید، شب هایی که در کنار آنها نیستید احساس تنهایی می کنید. اما اگر به خلوت اجتماعی عادت کرده اید، هفته ای یک شب با دوستانتان باشید نیاز شما به تعامل را برطرف می کند.

* اگر با همسر یا اعضای خانواده خود رابطه خوبی ندارید، حتی زمانی که با هم هستید، باز هم احساس تنهایی می کنید.

بیشتر مردم برای احساس خوشبختی به روابط نزدیک و دوستی نیاز دارند. اما به گفته محققان، کمی خلوت و انزوا نیز مهم است. زیرا فرد فرصت کشف خود، تفکر خلاق و خودآگاهی را دارد که در نهایت باعث کاهش اضطراب و افسردگی می شود.

2. قدر آنچه دارید را بدانید

زمانی که احساس تنهایی می کنید، تمرکز بر روی چیزهای مثبت زندگی تان دشوار است، اما اگر هر روز برای همه چیزهایی که در حال حاضر دارید قدردان باشید، احساس بهتری خواهید داشت. یک تکه کاغذ بردارید و همه چیزهایی که از داشتن آنها خوشحال هستید را بنویسید. به گفته محققان، قدردانی روزانه از چیزهای مثبت در زندگی می تواند احساس تنهایی را به ویژه در افراد مسن کاهش دهد.

3. سکوت خانه را بشکنید

در حالی که موسیقی یا صداهای دیگر احساس تنهایی را کاهش نمی دهند، اما تا حدودی آرامش بخش هستند. صدا در پرکردن فضای زندگی و افکار شما نقش دارد و از احساس شدید تنهایی جلوگیری می کند.

* طبق مطالعات انجام شده، موسیقی حالت روانی فرد را بهبود می بخشد و کتاب های صوتی او را به طور موقت از افکار مزاحم دور می کند.

* گوش دادن به یک برنامه رادیویی پرطرفدار یا تماشای سریال مورد علاقه نه تنها سکوت خانه را می شکند، بلکه حس خوبی نیز به همراه دارد.

4. با دوستان تماس بگیرید

حتی اگر به طور منظم با خانواده یا دوستان خود معاشرت نمی کنید، همچنان می توانید با آنها در تماس باشید. مطالعات نشان داده است که تعاملات مجازی، مانند تماس های تلفنی یا تماس های اینترنتی، به اندازه رفت و آمد و تعامل نزدیک با دیگران، احساس تنهایی را کاهش می دهد. حتی یک تماس تلفنی 10 دقیقه ای با خانواده و دوستان تاثیر زیادی در از بین بردن تنهایی دارد.

5. کیفیت تعامل را افزایش دهید

مطالعات نشان داده اند که صرفا بودن در کنار گروه بزرگی از افراد احساس تنهایی را از بین نمی برد و قرار گرفتن در یک محیط بسیار شلوغ نیز احساس تنهایی را افزایش می دهد. در واقع کیفیت تعاملات شما مهمتر از کمیت آنهاست. برای مثال، ممکن است در میان گروه بزرگی از افراد احساس تنهایی کنید، اما زمانی که با بهترین دوست خود وقت می گذرانید، احساس آرامش کنید. بنابراین باید به کیفیت تعاملات خود بیش از کمیت آنها توجه کنید.

6. گذراندن زمان دور از خانه

تغییر محیط شما را از درد تنهایی دور می کند. بیرون رفتن از خانه باعث می شود با افراد دیگری آشنا شوید و به شما یادآوری می کند که در این دنیا تنها نیستید. همچنین گذراندن وقت در طبیعت باعث ایجاد احساس آرامش و بهبود خلق و خوی شما می شود.

7. ابراز احساسات

وقتی احساسات واقعی خود را نشناسید و نپذیرید، شدیدتر و غیرقابل کنترل می شوند. سپس آن احساسات را به گونه ای بیان کنید که از قدرت کمتری برخوردار شوند. به عنوان مثال، وقتی به بهترین دوست خود می گویید که احساس تنهایی می کنید، بهتر می توانید از حمایت عاطفی او بهره مند شوید و احساس تنهایی را از خود دور کنید.

8. به جنبه خلاقانه خود توجه کنید

انجام کارهای خلاقانه مانند هنر، موسیقی یا نوشتن سلامت روان را بهبود می بخشد. اگر انجام هر یک از این کارها به شما احساس خوبی می دهد، پس یکی از این هنرهای خلاقانه را دنبال کنید تا احساس تنهایی خود را کاهش دهید. این نوع فعالیت ها به شما احساس رضایت می دهد و البته چالش تکمیل یک اثر هنری، احساس تنهایی و غم ناشی از آن را از بین می برد.

9. با حیوانات وقت بگذرانید

حیوانات ممکن است نتوانند صحبت کنند، اما همراهان بزرگی هستند. حضور موجود دیگری در خانه به شما آرامش می دهد و اضطراب و کسالت را از بین می برد. مطالعات نشان داده است افرادی که حیوانات خانگی دارند از نظر روحی و جسمی احساس خوبی دارند.

10. شبکه های اجتماعی را محدود کنید

در حالی که شبکه های اجتماعی راهی دلپذیر برای حفظ ارتباط با دوستان و عزیزان هستند، این شبکه ها اغلب باعث می شوند افراد احساس تنهایی کنند. وقتی در خانه تنها هستید و افراد دیگری را در شبکه های اجتماعی می بینید که با همسر یا سایر اعضای خانواده وقت می گذرانند، ممکن است احساس تنهایی کنید. مردم معمولاً تصویر کاملی از زندگی خود ارسال نمی کنند و فقط لحظات شاد خود را با دیگران به اشتراک می گذارند و این باعث افزایش احساس تنهایی شما می شود. بنابراین مرور در این شبکه ها را محدود کنید.

11. به فعالیت های مورد علاقه خود توجه کنید

گاهی اوقات احساس تنهایی آنقدر ذهن شما را درگیر می کند که نمی توانید به چیز دیگری فکر کنید، حتی به چیزهایی که شما را خوشحال می کند. مراقب باشید سرگرمی ها و فعالیت هایی که شما را سرگرم می کند و از آنها لذت می برید را فراموش نکنید. این سرگرمی ها می تواند شامل ورزش یا تماشای برنامه های مورد علاقه شما یا رفتن به فضای باز یا یادگیری مهارتی باشد که همیشه می خواستید یاد بگیرید.

12. خودتان را دلداری دهید

هر زمان که به شدت احساس تنهایی کردید، بلافاصله به خود یادآوری کنید که این احساس موقتی است و قرار نیست برای همیشه غمگین باشید. در عین حال به خود بگویید که ممکن است دیگران احساس تنهایی کنند و شما در این شرایط تنها نیستید. می توانید با این خودگویی خود را دلداری دهید.

13. با یک مشاور مشورت کنید

احساس تنهایی مداوم باعث یأس و درماندگی در فرد می شود. اگر نمی توانید این احساس مخرب را کنترل کنید، حتما از یک مشاور کمک بگیرید.

منبع: خط سلامت»

انتهای پیام