عمومی

کاهش ۳۵ درصدی تقاضای خرید مواد غذایی

افزایش قیمت پروتئین هایی مانند گوشت قرمز ، طیور ، ماهی ، شیر و محصولات لبنی از ابتدای امسال منجر به افزایش نسبی تقاضا برای برخی محصولات غذایی جایگزین مانند سویا ، حبوبات و ماکارونی شده است.

به گزارش گیلونا ، روزنامه «همشهری» نیز نوشت: «به گفته فعالان صنفی ، در 50 ماه نخست امسال به دلیل رواج تاجگذاری ، کاهش تعداد مهمانی ها ، عزاداری و عروسی و کاهش قدرت خرید مشتریان ، مصرف غذا 35 درصد کاهش یافته است “. علاوه بر این ، شرایط تولید داخلی ، واردات و عرضه برخی محصولات غذایی مانند غلات ، گوجه فرنگی ، سویا و … آنها قیمت این اقلام را 2 برابر بیشتر از سال گذشته افزایش داده اند. در مورد وضعیت بازار و قیمت های بانکی این اقلام با قاسم علی حسنی ، دبیرکل اتحادیه بانکداران مواد غذایی صحبت کردیم.

وضعیت بازار بانکی و تقاضای غذا چگونه است؟

بر اساس مطالعات اتحادیه بانکداران مواد غذایی ، مصرف غلات و سایر محصولات غذایی از ابتدای امسال تا پایان ماه ژوئیه نسبت به مدت مشابه سال گذشته 35 درصد کاهش یافته است. دلایل اصلی این کاهش تقاضا افزایش قیمت و دو برابر شدن قیمت برخی از این اقلام ، کاهش تعطیلات ، عروسی و سوگواری به دلیل گسترش تاج و همچنین کاهش ضایعات مواد غذایی بود. در کنار کاهش 35 درصدی تقاضای غذایی ، به دلیل افزایش قیمت محصولات پروتئینی مانند گوشت قرمز ، طیور ، شیر و محصولات لبنی ، ماهی و برنج ، بسیاری از مصرف کنندگان پروتئین های سنتی را با غذاهای دیگر در سبد خانگی خود جایگزین کرده اند. با این روند ، ما مجبور بودیم تقریباً در تمام محصولات غذایی با افزایش قیمت و کاهش مصرف مواجه شویم و در برخی از محصولات مانند برنج ایرانی ، این تقاضا بیشتر بوده است ، زیرا برخی خانواده ها به استفاده از ماکارونی به عنوان جایگزین برنج ، با افزایش قیمت گوشت قرمز استفاده از سویا را به عنوان غذای جایگزین افزایش داده است.

آیا این دلیل افزایش قیمت سویا بوده است؟

از ابتدای امسال ، بازار داغ سویا را به دلیل گرانی گوشت و جایگزینی آن با این غذای گرانبها مشاهده کردیم ، به طوری که تقاضا برای سویا در بازار به دلیل افزایش بیش از 70 درصد افزایش یافته است. قیمت بالای گوشت علاوه بر جایگزینی سویا در سبد مصرفی بسیاری از خانوارهای کم درآمد با گوسفند قرمز و گوشت گاو ، بسیاری از تولیدکنندگان صنعتی و غذایی یا سویا را در محصولات خود جایگزین گوشت قرمز کرده اند یا سهم این غذا را در محصولات خود به میزان قابل توجهی افزایش داده اند. این شرایط قیمت عمده فروشی هر کیلوگرم سویا را از 21000 تومان به 22000 تومان رسانده است. در حالی که قیمت دولتی هر کیلوگرم سویا وارداتی با ارز 4200 تومان تا 6800 تومان. افزایش تقاضا و مصرف سویا در بخش خوراک انسان و دام منجر به افزایش شدید قیمت سویا شده است. با این روند ، از ابتدای امسال قیمت عمده کیلوگرم سویا 200 درصد و تقاضا برای سویا در مرداد ماه امسال 70 درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است. یک کیلوگرم سویا یک پنجم قیمت یک کیلوگرم گوشت قرمز است.

رب گوجه فرنگی نیز یکی از محصولات غذایی است که این روزها با افزایش قیمت مواجه است. دلیل این قیمت بالا چیست؟

بخشی از افزایش قیمت رب گوجه فرنگی به دلیل کمیابی و کاهش تولید گوجه فرنگی و افزایش قیمت برخی دیگر از نهاده های تولید ماکارونی مانند قوطی و قوطی است. از ابتدای سال جاری ، کمبود بارندگی ، گرمای شدید یا یخبندان در برخی مناطق منجر به کاهش تولید و برداشت گوجه فرنگی و میزان ماکارونی استخراج شده از این محصول شده است ، همانطور که قبلاً 800 مورد استخراج شد. گرم کنسانتره گوجه فرنگی هر 4 کیلوگرم کنسانتره گوجه فرنگی ، اما در حال حاضر کم آبی و حرارت باعث گوشت (یا ریز مغذی های دیگر) کمتری در گوجه فرنگی تولید شده می شود و از هر 4 کیلوگرم و 500 گرم گوجه فرنگی برداشت شده 800 گرم کنسانتره استخراج می شود. علاوه بر این ، میزان گوجه فرنگی برداشت شده از گیاهان گوجه فرنگی کاهش یافت ، به طوری که اگر گوجه فرنگی 2-3 بار زودتر از گیاهان برداشت می شد ، این مقدار به یک بار کاهش می یافت و کمبود آب و افت فشار آب در چاه های کشاورزی همچنین باعث کمبود آب ، تضعیف و عملکرد کم گیاهان گوجه فرنگی شده است. یکی دیگر از عوامل م inثر در افزایش قیمت رب گوجه فرنگی ، رونق صادرات این محصول بود. در این شرایط قیمت عمده یک قوطی 800 گرم رب گوجه فرنگی با درپوش که در سال 1997 به 19000 تومان رسید اما به دلیل کاهش تقاضا به 11000 تومان کاهش یافت ، اکنون دوباره بسته به مارک 19 تا 22000 تومان افزایش یافته است. این محصول نشان دهنده افزایش 50 تا 60 درصدی قیمت بانکی این محصول است. به همین دلیل ، قیمت رب گوجه فرنگی به حدود قیمت 97 و حتی فراتر از آن رسیده است.

لوبیا همچنین جایگزین پروتئین است. وضعیت بازار و قیمت این اقلام چگونه است؟

کاهش سطح زیر کشت و تولید غلات به ویژه انواع بارانی به دلیل کاهش شدید بارندگی و خشکسالی وابستگی کشور به واردات این محصولات را افزایش داده است. 70 درصد نیاز غلات کشور از طریق واردات تامین می شود. بیشتر عدس از کانادا و سپس روسیه وارد می شود. عدس کانادایی به دلیل اندازه بزرگ و یکنواختی بیشتر مورد استفاده خانوارها قرار می گیرد و عدس روسی به دلیل اندازه کوچکتر برای تهیه برخی غذاها مانند سوپ استفاده می شود و در بازار خرده فروشی کمتر مورد استقبال قرار می گیرد. بیشتر نخود مورد نیاز از استرالیا و ترکیه و لوبیا از قرقیزستان و چین وارد می شود. همچنین با توجه به اینکه تازه برداشت غلات در کشور آغاز شده است ، نمی توان در مورد میزان تولید داخلی و نیاز به واردات این اقلام در سال جاری اظهار نظر کرد و میزان واردات این اقلام بستگی به بیش از ارز مورد نیاز واردکنندگان در بانک مرکزی. به با این روند ، متوسط ​​قیمت عمده حبوبات از 20 به 45 درصد رسید.

وضعیت بازار عمده فروشی روغن نباتی و شکر چگونه است؟

قیمت دولتی روغن نباتی از ابتدای سال جاری تا کنون 35 درصد افزایش یافته است. قیمت شکر نیز در دو مرحله 90 درصد افزایش یافت. با این حال ، علاوه بر کاهش مصرف این اقلام در سبد مصرفی خانوارها ، شیوع بیماری عروق کرونا قلب و نبود مهمانی ، عزاداری و عروسی نیز در کاهش تقاضا برای قند و روغن موثر بوده است. هیئت ها به میزان قابل توجهی کاهش یافت.

قیمت برنج ایرانی و وارداتی از ابتدای امسال چقدر افزایش یافته است؟

قیمت عمده فروشی هر کیلوگرم برنج ایرانی از ابتدای امسال 48 درصد افزایش یافته و از 21 هزار تومان به 46 هزار تومان رسیده است. کمیابی و هزینه بالای برخی از نهاده های تولید مانند کود و سموم دفع آفات و هزینه نیروی کار و ممنوعیت واردات برنج از خارج از کشور منجر به افزایش قیمت برنج ایرانی شده است. با وجود کاهش واردات ، قیمت عمده برنج تایلندی و هندی در خارج از کشور از ابتدای امسال تغییر چندانی نکرده است و به ترتیب از 19 تا 23 هزار و 500 تومان است و قیمت هر کیلوگرم برنج سفید پاکستانی حدود 27 هزار تومان. قیمت برنج خارجی نسبت به 2 ماه قبل تغییری نکرده است ، قیمت تمام شده برنج وارداتی با نصف ارز در بندرعباس حدود 23 هزار تومان است اما با نرخ 19 هزار و 500 تومان 23 به فروش می رسد. قیمت 45000 تومان برنج ایرانی نیز منطقی به نظر می رسد زیرا کشاورزی که با تورم بالایی روبروست ، یک سال منتظر بوده است تا هر کیلوگرم برنج مرغوب ایرانی را با نرخ بانکی 43000 تومان و قیمت خرده فروشی بفروشد. 45000 تومان ، اما واقعیت این است که درآمد و قدرت خرید مردم به طور چشمگیری کاهش یافته است و این وضعیتی است که قیمت برنج ایرانی را برای بسیاری از مردم گران می کند.

بازار بانکداری کنسرو شده چای و ماهی شما چگونه است؟

می توان گفت چای خارج از کشور یکی از معدود محصولاتی است که در 60 ماه گذشته قیمت چندانی نداشته است. این کشور به 80 هزار تن چای نیاز دارد که تنها 5 درصد از این نیاز توسط چای تولید داخل تامین می شود و بنابراین افزایش قیمت چای ایرانی تأثیر کمی بر نرخ بازار بانکهای چای و قیمت عمده کیلویی دارد. چای سست از 70 تا 140 هزار بسته به نوع و کیفیت تومان در نوسان است که این قیمت در انواع مختلف بسته بندی چای با در نظر گرفتن سایر هزینه ها افزایش می یابد. کنسرو ماهی یکی دیگر از محصولاتی است که با ثبات قیمت بیشتری روبرو شده است زیرا افزایش قیمت این محصول زمینه را برای مصرف متعادل فراهم کرده است. آخرین افزایش رسمی قیمت کنسرو ماهی قبل از عید امسال بود. با این حال ، قیمت کنسرو ماهی به دلیل افزایش هزینه های تولید به دلیل گران بودن ماهی و قوطی ، دوباره افزایش می یابد. اکنون میانگین قیمت عمده فروشی هر جعبه ماهی بین 19 تا 21000 تومان و قیمت خرده فروشی این محصول بسته به نوع مارک و کیفیت آن بین 25 تا 31000 تومان متغیر است.

انتهای پیام