عمومیکسب و کار ایرانی

5 نشانه بارز که در حال آبیاری بیش از حد گیاهان هستید

گیاهان آپارتمانی مختلف نیاز آبی متفاوتی دارند. ساکولنت ها تقریباً بدون آب می‌توانند زندگی کنند، در حالی که سرخس‌ها هوا و خاک مرطوب را دوست دارند. بنابراین خوب است بدانید کدام گیاه به چه نوع آبیاری نیاز دارد. مطمئناً زنده ماندن گیاه در صورتی که آب کافی نداشته باشد بسیار بهتر از آبیاری بیش از حد آن است، بنابراین در میزان آبیاری مراقب باشید.

5 نشانه آبیاری مناسب

1) هنگام لمس خاک همیشه مرطوب است

اگر چند روز است که گلها را آبیاری نکرده‌اید و خاک هنوز در عمق یک اینچی سطح مرطوب است، احتمالاً مقدار آب را بیش از حد مصرف کرده‌اید. اغلب دهانه‌های کوچک گلدان‌ها و همچنین خاکی که زهکشی خوبی ندارد، دلیل احتباس آب زیاد است که منجر به پوسیدگی ریشه گیاه می‌شود.

2) برگ‌ها زرد می‌شوند

زرد شدن برگها یکی از علائم اصلی سرریز شدن آب است. اما برگها حتی زمانی که آب کافی ندارند نیز می‌توانند زرد شوند. بنابراین خاک را باید از نظر رطوبت عمیقاً بررسی کنید تا دریابید که دلیل زرد شدن برگها در مورد گیاه شما چیست.

 

3) ساقه‌های نرم

ساقه‌های نرم یکی دیگر از علائم قابل مشاهده سرریز بودن آب است. ساقه‌ها نرم می‌شوند، زیرا کل گیاه رطوبت بیش از حد را جذب می‌کند و شروع به متورم شدن می‌کند و سختی خود را از دست می‌دهد.

4) برگ‌ها دارای لبه‌ها یا لکه‌های قهوه‌ای هستند

گاهی اوقات اگر برگها بیش از حد آب جذب کنند، سلول‌های آنها بیش از حد اشباع شده و می‌ترکند و باعث ایجاد لکه‌های قهوه‌ای می‌شوند. متأسفانه لکه‌های تیره روی برگها نیز می‌تواند نشانه خشکی باشد. معمولاً لکه‌های قهوه‌ای در لبه برگها به معنای خشک شدن است، در حالی که لکه‌ها در وسط برگها اغلب آبیاری بیش از حد را نشان می‌دهند.

5) خاک آفات را جذب می‌کند

پشه‌ها و سایر آفات عاشق خاک مرطوب هستند. اگر متوجه آفاتی شده‌اید که در اطراف گیاهان شما هستند، ممکن است به طور سیستماتیک خاک را بیش از حد آبیاری کنید. اگر گمان می‌کنید که گیاه را در خانه بیش از حد آبیاری کرده‌اید، مطمئن‌ترین راه برای فهمیدن این مورد این است که گیاه را از گلدان خارج کرده و مقداری خاک را تکان دهید تا ببینید سیستم ریشه آن در چه وضعیتی است.

اگر مشکل آبیاری بیش از حد باشد، ریشه‌ها تیره به نظر می‌رسند و در صورت لمس احساس غلیظ بودن می‌کنید. همچنین خاک گیاه می‌تواند بوی ترش و ناخوشایند پوسیدگی را به دلیل تشکیل باکتری‌های دوستدار آب در اطراف این ریشه‌ها منتشر کند.

چگونه می‌توان گیاهی که بیش از حد آبیاری شده است را درمان کرد؟

اگر مطمئن هستید که گیاه شما قربانی آبیاری بیش از حد شده است هنوز راه‌هایی برای احیای آن وجود دارد، اگرچه مواردی وجود دارد که این کار امکان پذیر نیست. ریشه‌های مرطوب و آسیب دیده را بردارید، سپس گیاه را در خاک جدید پیوند دهید. گیاه را در مکانی آفتابی با تهویه مناسب قرار دهید. ظرف یک هفته، گیاه شما باید علائم بهبود را نشان دهد.

فواید نگهداری گل و گیاه

قصد داریم به صورت خلاصه به فواید گیاهان بپردازیم. گیاهان آپارتمانی دارای فوایدی از قبیل:

1) تصفیه هوا

2) ایجاد حس خوب و انرژی مثبت

3) بسیار موثر برای ذهن

4) کاهش صداهای اضافی

5) بسیار آرامش بخش

و…. هستند که بسیار در زندگی انسان تاثیر گذار است. پس چه قدر خوب میشود که هریک از ماها حداقل یک گیاه آپارتمانی را در منزل خود نگهداری کنیم. برای خرید گیاه آپارتمانی نیازی نیست به صورت فیزیکی در گلفروشی ها حضور پیدا کنید، فقط کافیست تا گوشی خود را از جیب خارج کنید و با مراجعه به سایت های گلفروشی آنلاین اقدام به خرید گیاه به صورت اینترنتی کنید. در صورت تمایل میتوانید برای خرید و آشنایی با گل فروشی شبانه روزی؛ با تحویل گل درب منزل بر روی لینک کلیک کنید.