عمومیکسب و کار ایرانی

ورق نئوپان و هر آنچه باید بدانید

ورق نئوپان از ترکیب خرده های چوب با چسب، تحت دما و فشار بالا ساخته می شود. در این ورق خرده های چوب اساساً با سطح موازی هستند. ذرات چوب در لایه سطحی کوچکتر از خرده های لایه میانی هستند، بنابراین سطح نئوپان متراکم تر و فشرده تر از لایه میانی است. در نئوپان استاندارد، اوره فرمالدئید عمدتاً به عنوان چسب استفاده می شود. مقدار چسب در نئوپان 10 درصد است و بیشتر ورق های روکش شده در کلاس انتشار مواد سطحی M1 طبقه بندی می شوند. طبقه بندی مواد شامل محدودیت مشخص برای انتشار مواد داخلی و همچنین طبقه بندی آنها می باشد. کلاس M1 حاوی موادی است که دارای سخت گیرانه ترین استانداردها هستند.

از نظر خواص اصلی، نئوپان با چوب قابل مقایسه است. همچنین دارای مزایایی است که در ادامه به آن اشاره می کنیم.

 • نئوپان همگن است و در جهات مختلف از استحکام یکسانی برخوردار است.
 • دینامیک صفحه در جهت سطح صاف کوچک است.
 • چگالی نئوپان بین 650 تا 750 کیلوگرم بر متر مکعب است، بنابراین به طور قابل توجهی سنگین تر از چوب اره شده است.

طبقه بندی های کیفی نئوپان

نئوپان با توجه به ویژگی های متفاوتی که دارد، به هفت کلاس مختلف تقسیم می شود. اگر به لیست قیمت نئوپان با درجات کیفی مختلف دقت کنید، مشاهده می کنید که کیفیت ورق تاثیر زیادی در تعیین قیمت نهایی آن دارد.

استانداردهای نئوپان الزامات کیفی را برای سطح تخته تعیین نمی کنند، اما سازندگان تخته ها را بر اساس شکل ظاهری به اشکال درجه A و B دسته بندی می کنند. عواملی که در تعیین کیفیت سطح باید در نظر گرفته شوند عبارتند از کیفیت پوشش، صافی و تمیزی سطح و عیوب لبه ها. در جدول زیر این کلاس ها و ویژگی هایشان را به تفکیک می بینید.

کلاس کاربرد درجه کیفی
P1 ورق های مورد استفاده در داخل ساختمان یک
P2 ورق های مورد استفاده در ساخت مبلمان یک
P3 ورق هایی که قابلیت تحمل بار بالایی ندارند اما در برابر رطوبت مقاوم تر از ورق نئوپان استاندارد هستند دو
P4 مقاوم در برابر کشش یک
P5 برای کاربردهایی که نیاز به مقاومت کششی دارند. همچنین نسبت به تخته استاندارد در برابر رطوبت مقاوم‌تر است. دو
P6 مورد استفاده در کف یک
P7 برای کاربردهایی که نیاز به مقاومت در برابر تنش شدید دارند. همچنین در برابر رطوبت مقاوم تر از ورق های استاندارد هستند دو

ویژگی های کلاس های نئوپان بر اساس استاندارد پان-اروپایی SFS-EN 312 تعیین می شود. نئوپان استاندارد، نئوپان بدون روکش برای تولید و ساخت مبلمان است. مقاومت در برابر رطوبت نئوپان کلاس P3، P5 و P7 با استفاده از چسب تقویت شده ملامینه در تولید تخته به میزان قابل توجهی افزایش یافته است.

فروش نئوپان با ویژگی های خاص

ورق های خاص ساخته شده از نئوپان اساساً تخته هایی هستند که برای یک هدف به خصوص ساخته شده و بسته به کاربرد، به روش های مختلف پوشش داده شده و پردازش می شوند. می توان آن را با مواد سطحی مختلف مانند روکش، ملامین، لمینت، پلاستیک و کاغذ پوشش داد. معمولاً دو طرف تخته ها برای جلوگیری از تاب برداشتن روکش می شوند. تخته ها همچنین برای رنگ آمیزی از قبل آماده شده اند (در کارخانه پر شده یا با کاغذ پرایمر پوشانده شده اند). خواص مقاومت در برابر آتش نئوپان را می توان با استفاده از پرکننده آلکیدی یا روکش ملامینه بهبود بخشید.

تخته های روکش دار شده را می توان تقریباً در همان کاربردهای نئوپان استاندارد استفاده کرد. پوشش ها نه تنها خواص سطحی تخته را بهبود می بخشند، بلکه استحکام و دوام آن را نیز بهتر می کنند. رایج ترین نوع نئوپان روکش دار، ملامینه است. نئوپان با تیرهای مخروطی برای پوشش دیوار، سقف و کف در فضاهای داخلی استفاده می شود. برای نئوپان تیرچه ای که برای روکش دیوار و سقف استفاده می شود، رایج ترین اندازه تخته 600 × 2600 یا 2750 میلی متر و 1200 × 2600 یا 2750 میلی متر با ضخامت 12 میلی متر است.

رایج ترین کاربردهای نئوپان

از نظر مقاومت در برابر آتش، نئوپان عادی به راحتی قابل اشتعال هستند. نئوپان بدون پوشش می تواند الزامات درجه D-s2 و d2 را برآورده کند، در حالی که نئوپان پوشش داده شده (سطح صاف) می تواند الزامات درجه C-s2 و d1 را برآورده کند.

کف سازی

قبل از مونتاژ، تخته ها به مدت 5-7 روز تا حد امکان در شرایطی نزدیک به شرایط استفاده نهایی نگهداری می شوند. هنگام نصب تخته ها، دما و رطوبت نسبی در ساختمان باید نزدیک به شرایط استفاده در آینده باشد.

سطح داخلی تجهیزات

نئوپان به خوبی برای تکمیل داخلی سطوح دیوار و سقف که نیاز به رنگ آمیزی دارند، مناسب است. نئوپان های استاندارد به ضخامت های 10، 11، 12 میلی متر یا نئوپان با تیرهای زبانه ای و شیاری در ضلع های بلند بیشتر برای روکش دیوار و سقف استفاده می شوند. البته برای این نوع کاربرد مواردی وجود دارد که باید به آن توجه کنید:

استفاده از نئوپان در مکان های خشک داخلی با گرمایش توصیه می شود. با تغییر رطوبت نسبی هوای اطراف، میزان رطوبت نئوپان تغییر می کند. این باعث می شود که سطح آن تا حدودی متورم شود. در طراحی سازه های دیواری و نصب تابلوها باید به این نکته توجه شود. همچنین دیوارها یا سقف های نئوپانی که نیاز به رنگ آمیزی دارند باید دارای اتصالات قابل مشاهده باشند.

خرید نئوپان

هنگام خرید ورق نئوپان باید اطلاعات زیر در نظر گرفته شود:

 • ضخامت
 • ابعاد ورق
 • شرکت تولیدکننده ورق
 • برای خرید نئوپان ملامینه باید دقت کنید که از چه نوع پوششی استفاده شده است. بسته به نوع کاور، قیمت ها تفاوت چشمگیری با هم دارند.

انبارداری نئوپان

در طول حمل و نقل و ذخیره سازی، تخته ها در برابر رطوبت، خاک، تماس با زمین، افتادن و خراش محافظت می شوند. نئوپان ها رو به پایین روی یک سطح صاف قرار داده می شوند. در صورت لزوم می توان از چوب تقویتی در فواصل 0.5 متری استفاده کرد. قبل از مونتاژ، نئوپان ها باید به مدت 5-7 روز تا حد امکان نزدیک به شرایط رطوبت و دمای نهایی تهویه شوند. هنگام تهویه، تخته ها باید با استفاده از یک نوار جداکننده از یکدیگر جدا شوند و مثلاً روی دیوار چیده شوند.

نکات تکمیلی استفاده از نئوپان

 • برای برش نئوپان بهتر است که از اره های برقی استفاده شود. با توجه به اینکه دانسیته این نوع ورق ها از چوب بیشتر است، برای بریدن آن ها با اره دستی باید انرژی بیشتری صرف کنید.
 • برای اتصال نئوپان، باید از میخ و یا پیچ هایی استفاده کنید که طول آن حداقل 2 برابر ضخامت ورق باشد.
 • نئوپان را می توان رنگ آمیزی، کاغذ دیواری یا لمینیت کرد. کلیه پوشش هایی که قابلیت استفاده روی چوب معمولی را دارند، برای پوششدهی نئوپان نیز مناسب هستند. اگر می خواهید رنگی صاف و یکدست روی آن ایجاد کنید، باید حتما روی ورق بتونه کاری انجام شود.
 • اگر ورق ها خشک و غیرمتورم باشند، بسته به شرایط می توان از نئوپان استفاده مجدد کرد.
 • از آنجایی که نئوپان عمدتاً از چوب طبیعی تولید شده است، می توان آن را با سوزاندن روی زمین (طبق قوانین محلی محیط زیست)، کمپوست کردن، بردن آن به محل دفن زباله یا سوزاندن با سایر مواد چوبی در دمای بالاتر از 800 درجه سانتی گراد از بین برد.
 • لبه های قابل مشاهده نئوپان را می توان با نوارهای مخصوص ضد اصطکاک، روکش ها یا پارکت های چوبی نازک بلند پوشاند. بهترین روش استفاده از نوارهای پی وی سی است که در بازار به راحتی قابل خریداری هستند.

منبع: tehranchoob.com