عمومیکسب و کار ایرانی

ساخت سوله سبک کشاورزی

آیا محصولات بیشتری برای نگه داری دارید؟ یا به دنبال مکانی جدید برای نگهداری ماشین های خود هستید؟

به هر دلیلی، ساخت سوله سبک کشاورزی برای توسعه فعالیت حرفه ای شما ضروری است. باید کاربردی و بادوام باشد تا متناسب با فعالیت کشاورزی شما باشد. اما برای اینکه هیچ چیز به شانس نگذاشته شود، ساخت آن نباید به راحتی انجام شود و مهمتر از همه… نه به هر قیمتی!

بنابراین چگونه می توانید اطمینان حاصل کنید که ساختمانی سازگار، کاربردی و … و چرا به لطف خورشیدی سودآور نیست؟

در این مقاله، اطلاعات مفید و سوالاتی را که باید به عنوان بخشی از پروژه ساخت سوله سبک کشاورزی بپرسید، فهرست می کنیم:

 • سوله سبک کشاورزی از چه چیزی ساخته شده است؟
 • در ساخت سوله سبک  کشاورزی چه مقررات قانونی باید رعایت شود؟
 • قیمت سوله کشاورزی چقدر است؟
 • چگونه با استفاده از انرژی خورشیدی یک آشیانه را تامین کنیم؟

1. ترکیب سوله کشاورزی

4 عنصری که یک ساختمان کشاورزی را تشکیل می دهند عبارتند از: چارچوب، روکش فلزی، سقف و بیشتر..

انواع مختلفی از قاب ها مانند  فلز (فولاد گالوانیزه) یا چوب وجود دارد . اگرچه زیباتر است، اما لازم است که برای چوب درمان ویژه ای در نظر گرفته شود تا در برابر آب و هوای بد و انگل ها مقاومت کند و همچنین فضای لازم در ارتفاع را برای بخش هایی از تیرها که اهمیت بیشتری دارند، فراهم کند. با وجود این، چوب به عنوان ماده ای مورد علاقه پرورش دهندگان باقی می ماند زیرا در برابر آتش مقاوم تر، زیست محیطی تر، برای حفظ رطوبت مطلوب و برای حیوانات راحت تر است. فلز به تعمیر و نگهداری کمتری نیاز دارد، اما از افزایش قیمت فولاد رنج می‌برد، اما ارزان‌تر نخواهد بود.

 روکش

انتخاب روکش به فعالیت کشاورزی یا نوع انباری که می خواهید در سوله انجام دهید بستگی دارد. روکش کاری اجباری نیست، می توانید تصمیم بگیرید که ساختمان خود را کاملا باز نگه دارید. به طور کلی روکش سوله سبک کشاورزی از ورق فلزی یا چوبی ساخته می شود.

 روکش

راه حل های زیادی برای پوشش سوله کشاورزی وجود دارد. به طور کلی، انتخاب کشاورزان و پرورش دهندگان عملا به سمت سقفی است که از ورق های فولادی آجدار (که سینی های فولادی نیز نامیده می شود) یا ورق های سیمانی الیافی ساخته شده است.

 نصب فتوولتائیک

این از پنل های خورشیدی فتوولتائیک تشکیل شده است که برق خورشیدی تولید می کند. این امکان بهره برداری مالی از سقف سوله برای مصرف و/یا فروش برق را فراهم می کند تا ساخت یک ساختمان کشاورزی جدید تنها در چند سال سودآور شود. پس از سودآوری، درآمد حاصل از فروش برق به عنوان سود اضافی در نظر گرفته می شود.

لطفاً توجه داشته باشید: اگر نمی‌خواهید فوراً در پنل‌های خورشیدی سرمایه‌گذاری کنید، اما می‌خواهید از سطح آزاد بهره‌برداری کنید، سقف شما می‌تواند برای چندین سال به یک اپراتور خورشیدی با اجاره تک یا سالانه اجاره داده شود.

2. ساخت سوله سبک کشاورزی: ​​چه احکام قانونی؟

در واقعیت، بسیار ساده است زیرا باید کلمات کلیدی برنامه ریزی شهری و امنیت را به خاطر بسپارید. به عبارت دیگر، 2 جنبه اصلی نظارتی وجود دارد که باید در نظر گرفته شود: مجوزهای قبلی، و استانداردهای ایمنی قابل اعمال برای ساختمان های کشاورزی.

الف- تشریفات اداری سوله سبک کشاورزی چیست؟

برای ساخت یک ساختمان جدید، کشاورز باید تشریفات اداری اولیه را انجام دهد. آنها بسته به نوع پروژه اما به ویژه فضای کف آن متفاوت هستند. بنابراین، هنگامی که پروژه مربوط به:

 • ایجاد فضای کف کمتر از 20 متر مربع : اعلام کار کافی است
 • ایجاد مساحت بیش از 20 متر مربع: شما باید درخواست مجوز ساختمان را ارسال کنید.

لطفا توجه داشته باشید  : اگر قصد دارید گلخانه بسازید، یک اعلام قبلی ساده کافی است. مشروط بر اینکه مساحت ساختمان بیش از 2000 متر مربع با حداکثر ارتفاع 4 متر نباشد.

ب. چگونه می توان پروانه ساخت سوله سبک کشاورزی را دریافت کرد؟

کشاورز برای اخذ پروانه ساختمانی باید 2 نکته زیر را رعایت کند:

 • به قوانین طرح شهرسازی محل احترام بگذارید بسته به منطقه ای که ساخت و ساز در آن قرار دارد و نزدیکی آن به ساختمان های خاص، الزامات زیبایی شناختی یا عملی ممکن است توسط برنامه ریزی شهری تحمیل شود. این ممکن است رنگی را برای روکش، انتخاب مواد یا حتی شیب سقف شما تعیین کند. نکته دیگر، از آنجایی که باید از پراکندگی شهری نیز اجتناب شود، ممکن است لازم باشد ساختمان خود را تا حد امکان نزدیک به دفتر مرکزی خود قرار دهید. در اینجا لیستی از فعالیت های واجد شرایط آمده است: مکان های ذخیره سازی در سیلوها، کارگاه ها، خمره ها، فرآوری یا تولید، تجهیزات کشاورزی، پرورش حیوانات و پناهگاه، محل های شیردوشی، انبار مواد غذایی، اسکان حیوانات، فضاهای فروش، نمایشگاه ها و گردشگری کشاورزی.
 • ضرورت آن را نشان دهید: در مناطق کشاورزی اصولاً احداث ساختمان ممنوع است. برای اینکه بتواند بسازد، اپراتور باید ساخت سوله سبک کشاورزی را به عنوان بخشی از عملیات کشاورزی خود توجیه کند
 •  اطلاعات زمین خورشیدی 

مخاطب مورد نظر شما؟ به عنوان بخشی از ساخت و ساز جدید یک سوله کشاورزی، تالار شهر شما می تواند به شما در مورد مراحلی که باید بردارید راهنمایی کند. یک معمار همچنین می تواند از شما در پروژه شما پشتیبانی کند – همچنین تحت دو شرط الزامی خواهد بود: اگر SHOB ساختمان بیش از 800 متر مربع باشد یا اگر شرکت درخواست کننده نیز یک شخص حقوقی باشد (به عنوان مثال: EARL).

ج. چه قانون ایمنی برای سوله سبک کشاورزی؟

ادغام امنیت در توسعه پروژه قبل از مرحله ساخت و ساز ساختمان ضروری است. بنابراین ارزان‌تر، اما مهم‌تر از همه مناسب‌تر خواهد بود، به‌ویژه اگر استفاده خاص شما در کشاورزی را در نظر بگیرد.

برای انجام این کار، باید سیستم هایی را در محل خود قرار دهید که به شما امکان می دهد استانداردهای ایمنی و بهداشت را رعایت کنید. به قوانین پیشگیری از آتش سوزی توجه ویژه ای داشته باشید. حتی اگر در حال برنامه ریزی یک انبار نگهداری کاه یا ساخت سوله سبک کشاورزی هستید، حتی بیشتر از این.

در اینجا یک لیست غیر جامع از اقدامات اکیدا توصیه شده است:

 • واحدهای ذخیره سازی خود را از هم جدا کنید  : این برای جلوگیری از تجمع موادی است که می توانند با یکدیگر واکنش نشان دهند.
 • فاصله ایمنی را در نظر بگیرید  : اگر دو ساختمان در مجاورت یکدیگر باشند (حداقل 20 متر یا بیشتر برای ساختمان های بلند بسته به جهت و قدرت به اصطلاح بادهای غالب).
 • استفاده از پوشش های دیوار، سقف، کف و سقف ساخته شده از مواد غیر قابل اشتعال  : باید مطابق با کلاس های اروپایی آتش (به طور ایده آل A1 یا A2) باشد.
 • نصب برقی سازگار داشته باشید: قبل از اولین راه اندازی باید آن را بررسی کنید.
 • تهویه ساختمان های دامداری را از قبل با دقت طراحی کنید

در نهایت، برخی از ساختمان های دام یا انبار باید از  مقررات بهداشتی دپارتمان پیروی کنند  و/یا مشخصات مقررات مربوط به تأسیسات طبقه بندی شده برای حفاظت از محیط زیست (ICPE) را رعایت کنند.

برای اطمینان از اینکه تمام کادرهای مربوط به فعالیت خود را علامت زده اید، توصیه می کنیم با اتاق کشاورزی که به آن تعلق دارید تماس بگیرید. در واقع، آنها فعالانه روی ایجاد محتوای مرجع در مورد ساخت و ساز ساختمان های کشاورزی کار می کنند.

3. هزینه سوله سبک کشاورزی چقدر است؟

این سوالی است که شما را آزار می دهد و بدیهی است که به دست آوردن یک پاسخ آماده ساده نیست زیرا به اندازه سوله کشاورزی شما و “گزینه های” آن بستگی دارد.

برای تخمین قیمت یک سوله کشاورزی، خود را بر اساس سطح کل آن قرار دهید: به طور متوسط، باید بین 60 تا 130 یورو در هر متر مربع حساب کنید.

اما سایر پارامترها می توانند قیمت را تغییر دهند:

 • وضعیت زمین شما و سختی دسترسی به آن
 • روکش و تعداد دهانه ها
 • انتخاب مواد

همانطور که متوجه شده اید، برای داشتن ایده ای از “قیمت منصفانه” ابتدا لازم است مدلی را تعریف کنید که با توجه به نوع فعالیت شما مناسب ترین است.

4. سوله سبک کشاورزی فتوولتائیک: چگونه با استفاده از انرژی خورشیدی ساختمان خود را تامین مالی کنیم؟

مزیت سوله کشاورزی این است که سقف آن سطح بسیار زیادی را برای نصب پنل های خورشیدی به شما ارائه می دهد.
علاقه؟ به لطف ساختمان جدید خود درآمد اضافی ایجاد خواهید کرد!

الف.  فتوولتائیک  کشاورزی ، چگونه کار می کند؟

پنل های خورشیدی نور خورشید را به برق تبدیل می کنند. شما می توانید از این تولید برق برای کاهش قبوض برق خود استفاده کنید یا آن را بفروشید تا درآمد اضافی داشته باشید. این درآمد اضافی به شما امکان می دهد سرمایه گذاری را که برای ساخت سوله و ژنراتور فتوولتائیک خود انجام می دهید مستهلک کنید.

مثال:   با یک سقف خورشیدی 600 متر مربعی، می توانید بین 7000 تا 12000 یورو به مدت 20 سال درآمد کسب کنید (قیمت فروش ثابت و تضمینی).

برای اطلاعات بیشتر در مورد فتوولتائیک کشاورزی و سودآوری آن می توانید مقاله “ فتوولتائیک کشاورزی، سودآوری در سال 2023 ” را مطالعه کنید.

ب- هزینه سوله کشاورزی فتوولتائیک چقدر است؟

قیمت سوله فتوولتائیک کلید در دست (همانطور کیفیت آن) بسته به نصابی که به آن مراجعه می کنید متفاوت است. برای این نوع سازه، شما باید بین 60000 تا 80000 یورو بدون مالیات برای ساختمانی به مساحت تقریبی 700 متر مربع حساب کنید (زیرا قیمت بسته به هزینه اتصال و سطح سفارشی سازی درخواستی متفاوت خواهد بود).

ج. تامین مالی آشیانه خود از طریق اجاره سقف امکان پذیر است!

آیا تا به حال به جذب یک ” سرمایه گذار شخص ثالث ” فکر کرده اید تا سرمایه گذاری ساخت و ساز خود را سودآورتر کنید؟ مفهوم سرمایه گذاری شخص ثالث یک برد برد است زیرا به یک اپراتور خورشیدی (در اینجا Terre Solaire) اجازه می دهد سقف شما را اجاره کند و در ازای آن به شما پول پرداخت کند. خیلی جالبه، درسته؟

بنابراین دو پیکربندی ممکن وجود دارد:

اجاره ساخت و ساز : اگر عملیات کشاورزی شما در مناطق Languedoc-Roussillon یا  Provence-Alpes-Cote-d’Azur  واقع شده باشد ، Terre Solaire می تواند بخشی از کار مانند چارچوب، سقف و نصب پانل های خورشیدی شما را انجام دهد. . شما از بقیه مراقبت خواهید کرد: پایه ها و گزینه های دیگر. همانطور که در بالا توضیح داده شد، این Terre Solaire است که از تولید پنل های خورشیدی شما (که متعلق به آن خواهد بود) بهره برداری می کند. با این حال، پس از یک دوره حدود 20 ساله، شما صاحب پنل های خورشیدی و همچنین تولید آنها خواهید شد!

–  اجاره طولانی  : در این زمینه، Terre Solaire با هزینه خود اقدام به نصب پنل های خورشیدی و بهره برداری از آنها خواهد کرد. اما به شما اجاره نیز پرداخت می شود! سالانه یا یکباره است (پرداخت یکباره، به محض شروع اجاره). پانل های نصب شده به این ترتیب متعلق به Terre Solaire خواهد بود که نگهداری و نظارت آنها را برای 20 سال آینده تضمین می کند. پس از گذشت این زمان، نصب خورشیدی و همچنین تولید خورشیدی آن متعلق به شما خواهد بود. این معمولاً ” اجاره سقف” نامیده می شود.

این دو راه‌حل می‌توانند به میزان قابل توجهی سرمایه‌گذاری مورد نیاز برای بازسازی سوله کشاورزی یا ایجاد سوله سبک کشاورزی را کاهش دهند.