عمومیکسب و کار ایرانی

آشنایی با مزایای اقامت موقت ترکیه

مزایای اقامت ترکیه

به جرات میتوان گفت شما با مهاجرت به ترکیه و اخذ اقامت ترکیه، نسبت به هزینه هایی که میکنید، بالاترین سطح مزایای حاصل از یک اقامت را بدست خواهید آورد.  مزایایی چون امکان اخذ تابعیت بعد از 5 سال، امکان افتتاح حساب بانکی، امکان آسان اخذ مجوز کار در کنار شرایط اقلیمی و جغرافیایی و اقتصادی ترکیه برای هر تاجر، دانشجو، کارمند و یا فریلنسری میتواند بهترین شرایط را فراهم کند.

افتتاح حساب‌های بانکی در ترکیه

در صورت افتتاح حساب بانکی در ترکیه امکانات زیر برای شما فراهم می‌شود:

  • امکان دریافت وجه از کشورهای دیگر به صورت مستقیم و به نام شخص شما
  • امکان مدیریت حساب های خود از طریق آنلاین بانکینگ
  • امکان دریافت ویزا کارت برخی از بانکها
  • امکان دریافت مسترکارت برخی بانکها
  • امکان باز کردن حساب سپرده برای دریافت سود

افتتاح حساب بانکی در ترکیه به دلایل فوق اهمیت فوق العاده ای دارد. از طرفی ترکیه یکی از مراکز مهم تجاری به شمار می رود و شما برای اینکه بخواهید وارد دنیای تجارت شوید مجرای خوبی خواهد بود.

دریافت وام‌های بانکی با بهره بسیار پایین(1 تا 4 درصد)

قوانینی که در سال ۲۰۱۲ جمهوری ترکیه برای دریافت وام بانکی به تصویب درآمده دریافت وام بانکی را برای اتباع خارجی سهولت بخشیده است. طبق این قوانین مانعی برای دریافت وام برای اتباع خارجی وجود ندارد. اتباع خارجی می‌توانند با داشتن اقامت این کشور و یک کفیل که شهروند ترک باشد به انجام گرفتن وام سرعت ببخشند.  حداکثر مبلغی که برای باز پرداخت اقساط وام بانکی تعیین می گردد معادل پنجاه درصد از حقوق یا درآمد ماهانه متقاضی است که میزان این درآمد قبلا در مدارک ارائه شده به بانک ذکر شده است.

مدت زمان باز پرداخت وام بانکی در ترکیه به خارجیان حداکثر 15 سال می باشد، این نوع  وام بصورت ارزی نیز پرداخت می گردد یعنی علاوه بر لیر ترکیه شما می توانید درخواست دریافت تسهیلات به یورو، دلار آمریکا و پوند را به بانک بدهید. در صورتیکه قصد انصراف از وام را داشته باشید و بخواهید وام خود را با بانک تسویه نمایید مبلغی بصورت جریمه به بانک پرداخت می نمایید، اگر اقساط باقی مانده شما به بانک کمتر از 36 قسط باشد 1% از کل مبلغ وام را بصورت جریمه به بانک می پردازید و در صورتیکه بیشتر از 36 قسط باقی مانده باشد 2% جریمه علاوه بر باقی مانده مبلغ وام را باید به بانک مربوطه پرداخت نمایید.

خرید ملک اقساطی در ترکیه

برای خرید خانه، بانک عامل بعد از بررسی شرایط میتواند ۷۵ درصد ارزش ملک را به متقاضی تسهیلات ارائه نماید که رقم جذابی است. باز پرداخت این تسهیلات عموما 15ساله میباشد. البته برای این ارزش گذاری بانک نماینده ای  برای بازدید از ملک شما می فرستد. البته راه های دیگری نیز وجود دارند که می توانند جایگزین خرید ملک در ترکیه با وام بانکی باشند.

یکی از این راه ها خرید ملک در ترکیه از پروژه های در حال ساخت  است‌. زیرا شما هنگام خرید پروژه ها در حال ساخت مبلغ ۲۰ تا ۳۰ درصد را به عنوان پیش پرداخت می پردازید و بقیه مبلغ را بر طبق جدول زمان بندی پروژه و همچنین بر اساس توافق با صاحب پروژه به صورت اقساط می پردازید. علاوه بر این مورد، روش دیگری نیز به عنوان جایگزین خرید ملک در ترکیه با وام بانکی وجود دارد.

شما می توانید اقدام به خرید  پروژه های  آماده تحویل کنید که به مشتری خود شرایط خرید ۱ تا ۵ ساله می دهند و سند ملک پس از تسویه کامل به نام مشتری می زنند. در این موارد شرایط پرداختی به صورت توافقی تنظیم می شود.

خرید خودرو به صورت اقساطی در ترکیه

افراد خارجی به سه طریق امکان خرید خودرو از ترکیه را دارند:

  • خرید از کمپانی های تولیدکننده
  • خرید از مراکز خرید و فروش خودرو
  • خرید خودرو از صاحب خودرو.

کسانی که اجازه اقامت قانونی ترکیه را دارند به راحتی می‌توانند اقدام به خرید خودرو نمایند. توجه به این نکته الزامیست ؛ کسانی که اقدام به خرید خودرو از افراد غیر ترک یا خارجی می‌کنند بعدها در خرید و فروش خودرو به محدودیت‌هایی برخورد خواهند کرد.

خودروی معاف از مالیات

هر فرد خارجی که اجازه اقامت معتبر در ترکیه را دارد میتواند یک ماشین جدید و یا دست دوم از یک خارجی دیگر خریداری کند و یا خودرو مورد نظر خود را از هر کشور خارجی وارد ترکیه کند. این استثناء مالیات بر خودرو به این معنی است که یک خارجی می تواند از یک فروشنده مجاز، بدون پرداخت مالیات ویژه مصرف  ÖTV)) یا مالیات بر ارزش افزوده (KDV) یک خودروی جدید خریداری کند. تنها مالیاتی که باید پرداخت شود مالیات بر جاده سالیانه ( باندلر) است. این مزایای مالیاتی رایگان فقط برای یک ماشین و یک اجازه اقامت می‌باشد. فقط اعضای خانواده مرتبط می‌توانند این ماشین را رانندگی کنند.

سهولت و دریافت ویزای کشورهای دیگر

در صورتی که شما کارت اقامت ترکیه را دارا باشید با داشتن موجودی حساب بانکی در حدود ۲۰ هزار دلار به راحتی می‌توانید برای ویزای آمریکا اقدام نمایید و احتمال رد شدن درخواست ویزای شما بسیار پایین است.  لازم به یاد اوری است که سهولت اخذ ویزای شینگن و ویزای کشور امریکا از مزایای کارت اقامت ترکیه می‌باشد  .

امکان اخذ شهروندی ترکیه به شرط کار

بر این اساس به اتباع خارجی که در ترکیه اقدام به سرمایه‌ گذاری مستقیم حداقل با مبلغ ۵۰۰ هزار دلار و یا معادل آن به لیر ترک کنند، امتیاز حق شهروندی ترکیه داده می‌شود. همچنین بر اساس اصلاحیه جدید، به اتباع خارجی که در ترکیه اقدام به سرمایه‌گذاری به صورت غیر منقول و ملکی با مبلغ ۲۵۰ هزار دلار و یا معادل آن به لیرترک کنند نیز حق شهروندی اعطا می شود.  تعداد نیروی لازم برای اخذ شهروندی ترکیه از طریق ایجاد اشتغال از ۱۰۰ به ۵۰ نفر کاهش یافت.

دریافت کارت اعتباری ویزا و مستر

دو تا از کارتهای اعتباری معتبر جهان مستر و ویزا کارت می‌باشد که 140 شعبه نمایندگی در کشورها دارد. مزایای مستر و ویزا کارت: کارمزدهای ناچیز؛ دریافت صورت حساب روزانه و رایگان؛ نقد کردن وجوه از دستگاههای خود پرداز (ATM)؛ خرید از تمامی فروشگاههای بین‌المللی، خرید از تمامی فروشگاههای اینترنتی؛ تبادل مالی با شرکتهای بین‌المللی؛ انتقال پول از شعب ارزی کشور، بانکهای اینترنتی، صرافی‌ها و افرادی که مبادلات در این مورد را انجام می دهند.

شرکت‌های ویزا کارت و مسترکارت، صادرکننده کارت نیستند، بلکه کارت‌ها همگی توسط بانک‌ها صادر می‌شوند. ویزا کارت و مستر کارت، شبکه‌هایی هستند که پرداخت‌های بین بانک‌ها و مشتریان بانک‌ها را پردازش می‌کنند. با در نظر داشتن این موضوع، به طور کلی تفاوت ویزا کارت و مستر کارت چندان زیاد نخواهد بود. البته هر دو شبکه‌ پرداخت، به دارندگان کارت مزایایی از جمله بیمه ماشین اجاره‌ای، امنیت پرداخت و محافظت در برابر سواستفاده ارائه می‌دهند.

هنگام انتخاب بین ویزا کارت و مسترکارت، به جای اینکه ویژگی‌های شرکت پردازشگر پرداخت را بررسی نماییم، مهم‌تر است که بدانیم بانک صادر‌ کننده کارت، چه امکاناتی را در ازای آن کارت اعتباری مانند جوایز، خرید، برداشت و انتقال مانده حساب معامله در اختیار ما قرار می‌دهد.  به طور کلی  مزایای اقامت ترکیه برخورداری از زندگی راحت‌تر و ارزان‌تر می‌باشد.

سوالات متداول

سوال: چگونه اقامت ترکیه را دریافت کنیم ؟

جواب: بنابه قانون 6458 مهاجرتی ترکیه که در تاریخ 2013/04/11 برای اتباع خارجی 183 کشور شامل ایران تصویب شده است ، با خرید ملک در ترکیه اقامت یکساله به شما تعلق میگیرد که هر ساله قابل تمدید می‌باشد

سوال: آیا اقامت یکساله می تواند منجر به شهروندی ترکیه شود؟

جواب: بله، درصورت رعایت شرایط اخذ شهروندی و حضور مستمر طی 5 سال، تمدید اقامت 1 ساله می تواند منجر به شهروندی ترکیه شود.

سوال: آیا زمانیکه شهروند دائم ترکیه شدم باید شهروندی فعلی خودم را باطل کنم؟

جواب: خیر، قوانین ترکیه اجازه می دهد شما شهروندی دوتابعیتی یا چند تابعیتی داشته باشید. این بستگی به مقررات کشور شما دارد.

سوال: آیا در زمان درخواست شهروندی ترکیه خانواده ام هم شهروند ترکیه می شوند؟

جواب: بله شما، همسر (یا شوهر) و تمام فرزندان زیر 18 سال (در تاریخ درخواست) شهروندی دریافت میکنید.

سوال: در یک سند ملک چند نفر ممکن است، نامشان ذکر شود؟

جواب: فقط یک نفر و خانواده درجه یک می توانند شهروندی بگیرند.

سوال: فرایند اقامت از طریق ملک برای فرزندان بالی 18 سال چگونه است؟

جواب: در صورتیکه فرزندان بالای ۱۸ سال باشند حتما به طور مستقل باید برای خرید ملک و گرفتن اقامت استانبول اقدام نمایند.

سوال: فرزند من 8 سال دارد و سال اول و دوم ابتدایی را در ایران تحصیل کرده است، آیا با توجه به اینکه زبان ترکی و انگلیسی بلد نیست می تواند در مدارس ترکیه مشغول به تحصیل شود و ادامه دهد؟

 جواب: بله، در مدارس ترکیه برای کودکان اتباع خارجی کلاس آموزش زبان برگذار شده و طی مدت کوتاهی فرزند شما براحتی خواهد توانست به تحصیل خود ادامه دهد.

 سوال: شرایط ثبت نام و تحصیل در مدارس ترکیه به چه صورت است؟

 جواب: در ترکیه، کودکان در سن هفت سالگی به مدرسه می روند، کل دوره ی مدرسه 12 ساله می باشد. برای ثبت نام در مدرسه باید کارنامه آخرین مقطع تحصیلی فرزندتان را از مدرسه محل تحصیل ایشان در ایران گرفته و به مدارس ترکیه تحویل دهید.

 سوال: کدام مدارس برای فرزندان ما بهتر است؟ مدارس ایرانی یا ترک؟

جواب: اگر قصد دارید در ترکیه بمانید و زندگی کنید بهتر است فرزندان خود را به مدارس ترکیه ای بفرستید. زبان فارسی را نیز خود به ایشان آموزش دهید.

 سوال: زبان تدریس در مدارس چیست و برای آموزش زبان ترکی آیا فرزندان ما از تحصیل عقب خواهند ماند؟

 جواب: از تحصیل فرزندان در مدارس ترکی نباید ترسید، آن ها از طریق دوستان و همکلاسی ها خیلی سریع با محیط و زبان جدید سازگار می شوند و در مدت 1 الی 2 ماه زبان ترکی را خواهند آموخت.

 سوال: آیا امکان اجاره ملک پس از خرید ملک در ترکیه هست؟

جواب: بله امکان اجاره ملک بخصوص در فصل تابستان وجود دارد.

سوال: آیا با اجاره ملک هم میتوان اقامت ترکیه را دریافت کرد؟

 جواب: بله، بنابه قانون مهاجرتی ترکیه، اقامت به اجاره کننده اتباع خارجی در خاک ترکیه تعلق می گیرد و با اجاره ملک می توانید اقامت دریافت کنید.

سوال: آیا با خرید یا اجاره ملک می توانیم حساب بانکی افتتاح کنیم؟

 جواب: بله، بعد از خرید یا اجاره ملک و دریافت اقامت شما می توانید اقدام به افتتاح حساب بانکی کنید. با ارائه یکی از قبوض آب، برق، تلفن و یا گاز که به نام شما و آدرس شما باشد، برایتان یک حساب بانکی در یک بانک بین المللی افتتاح می کنیم تا انتقال وجود برای شما آسان باشد.

 سوال: در صورت فوت صاحب ملک قانون ارث در ترکیه برای اتباع خارجی به چه صورت خواهد بود؟

جواب: قانون ارث درباره اتباع خارجی به صورت اصل عمل متقابل می باشد. این قانون برای یک شهروند خارجی همان تعریفی را دارد که برای یک شهروند ترک لازم به ذکر است که در صورت داشتن وصیت نامه رسمی و قانونی دولت ترکیه طبق آن وصیت نامه عمل خواهد کرد. در غیر این صورت ارث مطابق قانون به همسر و فرزندان مالک خواهد رسید.

 سوال: خرید اقساطی ملک در ترکیه به چه صورت می باشد؟

 جواب: با پرداخت نصف مبلغ به نام شما انتقال پیدا خواهد کرد و مابقی طی اقساط 30 یا 60 ماهه که بر مبنای نوع پروژه محاسبه می شود، پرداخت خواهد شد.

 سوال: آيا امكان دريافت سند قبل از اتمام پروژه خرید ملک در ترکیه وجود دارد؟

 جواب: بله در برخی پروژه ها خریدار میتواند قبل از اتمام پروژه، سند ملکی خود را دریافت نموده و از مزیت های خريد املاك در تركيه نظیر اخذ اقامت، افتتاح حساب بانکی و… بهره مند شود.

 سوال: انتقال سند به چه صورت انجام می شود؟

 جواب: برای انجام قطعی معامله و خرید خانه یک کپی از پاسپورت و ترجمه رسمی آن به زبان ترکی و 6 قطعه عکس لازم است، تا قرارداد خرید را امضاء کرده و صاحب آن خانه شوید.

 سوال: سندی که برای ملک دریافت می کنیم به چه صورت خواهد بود؟

 جواب: انتقال املاک برای تمامی اتباع خارجی سند رسمی و دولتی صادر می شود. این سند هیچ فرقی با سندی که برای تبعه ترک صادر می شود ندارد. سند ملک در ترکیه در دو رنگ صادر می شود که سند قرمز رنگ برای خانه و سند آبی رنگ برای زمین است.

 سوال: ثبت شرکت در ترکیه چند روز طول میکشد؟

 جواب:مدت زمان ثبت شرکت از زمان حضور شرکا در ترکیه حداکثر۵ روز کاری میباشد

 سوال: اجاره دفتر کار در ترکیه به چه صورت است؟

 جواب:برای ثبت شرکت ارائه اجاره نامه به شرکت الزامی می باشد. در ترکیه لازم نیست دفتر کار به صورت جداگانه تهیه گردد و امکان تهیه دفتر خانگی نیز وجود دارد.

 سوال: شرایط کار درترکیه به چه شکل می باشد؟

 جواب: جهت اخذ ویزای کاری در ترکیه شما نیاز به دریافت اجازه کار درترکیه دارید که این اجازه از دو طریق می تواند انجام بگیرد 1) توسط کارفرما شما 2) اقدام از طریق کنسولگری ترکیه.

 سوال: درخواست صدور مجوز کار رد شده است، آیا می توانیم مجددا درخواست دهیم؟

 جواب: امکان درخواست مجدد برای خارجیانی که درخواست اولیه آنها برای صدور مجوز کار رد شده است، وجود دارد.

 سوال: در صورت رد درخواست مجوز کار، مراجع مرتبط برای اعتراض کدامند؟

 جواب: ظرف 30 روز از تاریخ اعلان می توانید به صورت آنلاین توسط سیستم درخواست تجدید نظر خود را ثبت کنید.

 سوال: اعلام نتایج ارزیابی درخواست های مجوز کار به چه نحوی صورت می پذیرد؟

جواب: خارجیانی که درخواست مجوز کارشان به نتیجه رسیده است رای وزارت خانه به کارفرمای مربوطه و همچنین کارت مجوز تنظیم شده از طریق پست الکترونیکی ارسال می شود.

اقامت توریستی ترکیه چیست و چه مزایایی دارد؟ چگونه می توان اقامت توریستی در ترکیه گرفت؟

مزایای اقامت توریستی ترکیه چیستند؟ اقامت توریستی به نوعی راحتترین نوع اقامت در ترکیه محسوب می شود و این اولین مزیت آن است. چرا که هم هزینه کمتری برای گرفتن آن لازم است و هم در مدت زمان کم با شرایط آسان می توان به آن دست یافت.

فرد خارجی بعد از ورود به کشور ترکیه می تواند به دو روشِ اجاره یا خرید خانه در ترکیه، اقامت موقت یکساله یا دوساله را اخذ کند. لازم به ذکر است که این اقامت هر ساله باید تمدید شود. این نوع اقامت به فرد مقیم این امکان را می دهد که تا انقضای آن در ترکیه بماند یا ورود و خروج به میزان دلخواه انجام دهد. همچنین برخی حقوق مانند افتتاح حساب بانکی در ترکیه و به نام کردن امتیاز آب و برق و اینترنت را به دست آورد.

اقامت توریستی به دلیل اینکه برای کشور ترکیه ارزآوری دارد، راحتترین روش اخذ اقامت در این کشور محسوب می شود.

در این روش می بایست ابتدا منزلی اجاره یا خریداری شود. نخست مبحث اجاره منزل را بررسی می کنیم.

اجاره منزل به این صورت است که تبعه خارجی بعد از ورود به ترکیه،اقدام به ثبت نام در سایت اداره مهاجرت می کند. سایت مزبور بطور اتوماتیک معمولاً زمانی مابین چند هفته تا دو ماه را برای فرد متقاضی در نظر می گیرد.

در موعد مقرر مدارک لازم مثل مدارک هویتی و همینطور قرارداد اجاره منزل و بیمه مخصوص خارجیها تهیه شده و تحویل اداره مهاجرت داده می شود. بعد از دو هفته الی یکماه، کارت کیملیک به آدرس منزل ارسال می شود.

در مورد خرید خانه در ترکیه، ابتدا باید خانه خریداری شده و سندش دریافت شود که این مرحله در حدود یک ماه و نیم زمان میبرد. چرا که باید به تأییدیه وزارت کشور ترکیه برسد.

مواردی که وزارت کشور مد نظر قرار می دهد، نزدیک نبودن به مناطق نظامی یا تراکم کمتر از بیست درصد خارجی در آن منطقه می باشد.

بعد از تأییدیه وزارت کشور و تنظیم سند به نام خریدار، در هنگام مراجعه به اداره مهاجرت همراه با مدارک لازم برای اقامت توریستی  به جای اجاره نامه خانه، سند منزل خریداری شده به اداره مهاجرت ارائه می شود.

برای ارتباط با امور مشتریان و درخواست بررسی شرایط  اگر تلگرام روی سیستم شما نصب است  می توانید همین الان اینجا کلیک کرده و درخواست تشکیل پرونده آنلاین و بررسی شرایط توسط کارشناسی حقوقی موسسه نمایید یا از طریق لینک های واتساپ و تلگرام یا شماره های موجود در پایین صفحه یا صفحه ارتباط با ما به آسانی با ما تماس گرفته و از اجاره ملک  یا خرید ملک تا اخذ کارت اقامت را از ما بخواهید.

بخش املاک موسسه شما را در اجاره یا خرید ملک جهت زندگی در ترکیه یاری کرده و کارشناسان حقوقی و وکلای موسسه نیز با ارائه خدمات حقوقی بدون اینکه خطر کلاه برداران یا … شما را تهدید کند بصورتی مطمئن امور سند یا اجاره را برایتان به انجام می رسانند.