عمومیکسب و کار ایرانی

قیمت سقف متحرک متری چند است؟

آسیب های خوردو در اثر نور آفتاب و اهمیت نصب سقف متحرک

اگر ماشین زیر نور آفاب پارک شود  و این روند در طولانی مدت تکرار شود . ممکن است آسیب های مختلفی به خودرو وارد شود. در ادامه به برخی از این آسیب ها می پردازیم :برای محافظت از این اتفاق ها بهترین کار استفاده از سقف متحرک است.

آسیب های درون خودرو :

در داخل بدنه خودرو ، یکی از قسمت هایی که آفتاب بیشترین تماس را با آن دارد و می تواند به آن آسیب برساند ، داشبور خودرو می باشد.  نور خورشید و اشعه فرابنفش پس از تابش و عبور از شیشه جلو خودرو شدید تر می شود و اگر به طور مداوم به داشبور بتابد باعث رنگ پریدگی در آن و قسمت های اطرافش می شود.

صندلی های خودرو نیز از این امر مستثنی نیستند. با تابش نور خورشید به آن ها روکش آن ها مخصوصا روکش های چرمی  با سرعت خیلی بیشتری کهنه و پوسیده‌می شود و هم چنین اگر رنگ آن تیره باشد ، در آن رنگ پریدگی ایجاد می شود. بهتر است از روکش های اضافی روی صندلی استفاده شود.

در ساخت ماشین ها از انواع مواد شیمیایی استفاده شده‌است . این مواد در خود انواع گاز های سمی را دارند. وقتی آفتاب به آن ها بتابد و باعث گرم شدن آن ها شود ممکن است گاز های سمی موجود با شدت و سرعت بیشتری در هوا پخش شده و محیط را آلوده کنند. در ادامه کارشناسان پادنا توضیحات بیشتری خواهند داد.

آسیب های بیرون خودرو :

اولین و مهم ترین آسیبی که تابش مداوم و طولانی مدت خورشید به خارج بدنه ماشین وارد می کند ، رنگ پریدگی  و خرابی رنگ بدنه است. بی شک این مشکل را بارها به چشم دیده‌اید زیرا ایرادی شایع در بین خودرو ها می باشد.

علاوه بر رنگ بدنه ، مواد پلاستیکی کارشده در بیرون خودرو نیز می توانند با وجود نور آفتاب و اشعه موجود ، آسیب ببینند. قطعاتی مانند سپر، گلگیر، پوشش آینه‌ها و باربند اگر زیر نور آفتاب بمانند ممکن است دچار پوسیدگی و خرابی و رنگ پریدگی بشوند.

مشکلات دیگر پارک خودرو در فضای باز

علاوه بر نور آفتاب و مضرات آن برای بدنه خارجی و قسمت های داخلی خودرو ، این مورد که خودرو در فضای باز و بدون سقف پارک شود ، مشکلات دیگری نیز دارد . یکی از آن ها وجود درختان ستند . درختان معمولا دارای صمغ یا شته هایی درون خود هستند که با پارک ماشین ممکن است این موارد روی ماشین بیفتد و باعث کثیفی و حتی آسیب شود . در فصل های مختلف نیز ، برگ درختان ، چوب خشک آن ها و .. نیز باعث کثیف شدن و آلودگی در بدنه خارجی خودرو خواهد شد.

مورد دیگر این است که اگر منطقه و محل شما از نظر شرایط آب و هوایی به گونه ای است که طوفان یا برف و باران شدید در آن رایج می باشد ، ممکن است با پارک ماشین زیر درخت ها و حتی دیوار و تیر چراغ برق ها ، وجود شرایط آب و هوایی نا مناسب باعث شود که قسمت از درخت ، دیوار  و … خراب و کنده‌شده و روی ماشین بیفتد . این اتفاق ممکن است آسیب های جدی و حتی غیر قابل تعمیر و … را ایجاد کند.

راه حل :

آلودگی های دیگر مانند ریختن فضولات پرندگان ، ایجاد لکه های باران و برف و .. همگی می تواند با پارک ماشین در فضای باز و بدون سقف اتفاق بیفتد . برای حل این مشکلات می توان از انواع سقف پارکینگ استفاده کرد. سقف های پارکینگ با توجه به محل نصب طراحی و نصب خواهند شد و دیگر مشکلاتی که در قسمت های قبل درباره آن صحبت شد برایتان پیش نخواهد آمد.

شما می توانید برای حیاط ، محل کار ، پارکینگ های سر باز و هرجای دیگر که ماشین خود را پارک می کنید ، سقف پارکینگ سفارش دهید . شرکت پس از بازدید از محل و مشاوره رایگانی که در اختیار شما می گذارد ، شما را به بهترین نحو ممکن راهنمایی خواهد کرد.

چرا سایبان پارکینگ اتومبیل منازل‌ساخته می شود؟

در برخی از ساختمان ها فضای کافی برای پارک اتومبیل های اضافی در پارکینگ سقف دار پیش بینی‌نشده است. به این ترتیب اتومبیل دوم خانواده و یا خودروی مهمان در فضای باز محوطه پارک می شود.

در مجتمع هایی که دارای محوطه است اغلب همه اتومبیل ها در همین فضا و زیر سایه درختان پارک می کنند.

اگر تجربه پارک ماشین در زیر درخت را داشته باشید، می دانید که پاک کردن فضولات پرنده ها چندان هم ساده نیست.

از طرفی امکان افتادن اشیا و آسیب به بدنه اتومبیل هم همیشه وجود دارد.

قیمت سقف پارکینگ

در اصل سایبان پارکینگ اتومبیل منازل برای جلوگیری از آسیب احتمالی به سقف و بدنه، تمیز نگهداشتن ماشین و همچنین جلوگیری از تابش مستقیم نور خورشید ساخته می شود. در حال حاضر انواع مختلف قیمت سقف پارکینگ با تنوع در طرح و سایز توسط  تولید عرضه می شود که می توان مناسب ترین آنها را تهیه کرد.

سایبان پارکینگ اداری

یکی از انواع سایبان ها، سایبان پارکینگ اداری می باشد که در نظم بخشیدن و ایجاد فضای مناسب برای پارک خودروها نقش مهمی دارد. به دنبال رشد فزاینده ی جمعیت، تعداد افرادی که دارای خودروهای شخصی می باشند نیز رو به افزایش است.بسیاری از افراد ترجیح می دهند که برای رفتن به محل کار خود از اتومبیل شخصی خود استفاده نمایند. همین امر باعث شده که در فضای کسب وکار مربوطه، پارکینگی باشد تا به خودروی کارکنان نظم بخشیده و دارای امکاناتی نیز باشد.

بهتر است مطلب چگونگی انتخاب متریال سایبان بنا بر اقلیم و جغرافیای منطقه مورد نظررا هم مطالعه نمایید. یکی از نکاتی که باید دراین فضا مورد توجه قرار بگیرد، وجود سایه است. در پارکینگ هایی که دارای سقف هستند این مسئله به خوبی رعایت می شود و دیگر الزام به داشتن سایبان پارکینگ اداری نیست.

اما در مورد پارکینگ هایی که بدون سقف هستند، وجود سایبان پارکینگ اداری ضروری بوده و باید شرایطی را فراهم نمود که نصب سایبان، به آسانی و با صرف کمترین زمان صورت بگیرد. سایبان پارکینگ اداری به دو شکل یک طرفه و دو طرفه طراحی می شود که اندازه ی آن بر اساس تعداد خودروهایی که قرار است کنارهم پارک شوند در نظرگرفته می شود.

طراحی سایبان ماشین

قیمت سایبان پارکینگ  با طرح های شکیل و زیبا، طراحی محوطه را تکمیل می کند و بسیار مقرون و به صرفه است. علاوه بر زیبایی و ظاهر چشم نواز، استحکام و متریال ساخت سقف پارکینگ اتومبیل منازل خیلی مهم است. کاربری اصلی سایبان، حفظ اتومبیل از آسیب احتمالی است. سقف پارکینگ و جنس متریال ساخت فریم هر دو باید از مواد اولیه با کیفیت و دارای استحکام کافی باشد.

اجرای فونداسیون به عنوان پایه اصلی سایبان، یک کار حرفه ای و تخصصی است. تا همین چند سال پیش بسیاری از پوشش های سقف پارکینگ های منازل از ایرانیت فلزی یا ورق های کم دوام پلی کربنات بود. این مواد کیفیت خوبی نداشتند و در برابر طوفان دارای استحکام کافی نبودند. سایبان های امروزی شباهتی به سقف پارکینگ های اتومبیل قدیمی ندارند و بسیار با کیفیت تر هستند.

ارتفاع استاندارد پارکینگ ، برای نصب سقف

استاندارد ارتفاع مفيد مجاز پاركينگ باتوجه به ابعاد پارکینگ

 • ارتفاع مفيد مجاز پاركينگ های كوچك
  حداقل دو متر و بيست سانتی متر (2/20 متر)
 • ارتفاع مفيد مجاز پاركينگ هاي متوسط وبزرگ
  حداقل دو متر وچهل سانتي متر(2/40متر)

استاندارد ارتفاع مفيد مجاز پاركينگ باتوجه به کاربری

 • در پاركينگ هاي عمومي حداقل ارتفاع مفيد ورودي و خروجي دو متر و چهل سانتي متر
  (2/40 متر) مي باشد.
 • در پاركينگ هاي خصوصي حداقل ارتفاع مفيد ورودي و خروجي دو مترو ده سانتي متر
  (2/10 متر) مي باشد.

طراحی استراکچر سقف پارکینگ

سقف سایبان های ماشین یا همان پارکینگ از نظر استراکچر به دو صورت طراحی می شوند.

1- یک طرف ستون

این طرح یک طرح بسیار پر طرفدار است. زیبایی پارکینگ های تک ستونه بسیار بیشتر از دو ستون است و حالتی مدرت به فضا می دهد. علاوه بر ظاهر ورود و خروج از پارکینگ را نیز راحت تر می کند زیرا فضای محدودی را ایجادنکرده و می توان از قسمت باز پارکینگ که ستون ندارد هم استفاده کرد.

سازندگان و مصرف کنندگان این نوع را با نام های سایبان پارکینگ قوسی یا نایکی نیز می شناسند. سقف پارکینگ تک ستون به دلیل دکوراتیو بودن با مدلهای مختلف ساخته‌می شود که در ساخت سازه می توان از پروفیل، لوله و تیر ورق استفاده کرد.

2- دو طرف ستون

این دسته از سقف پارکینگ نیز دسته ای شناخته‌شده و پر مصرف می باشد. در این نوع در هر دو طرف قسمتی که قرار است ماشین در آن پارک شود ستون‌خورده یا از دیوار و … استفاده می شود و سپس سقف مورد نظر روی ستون ها نصب می شود. ابعاد استاندارد یک سایبان ماشین سواری 275×550 سانتی متر است و ارتفاع سقف از زمین 250 سانتی متر است.

استحکام این نوع سازه به دلیل زیاد تر بودن ستون ها بیش تر  است و برای محیط های که بادهای شدید و حتی طوفان در آن رخ می دهد مناسب تر می باشند.  سقف این پارکینگ ها نیز با توجه به بودجه ، سلیقه و همچنین شرایط آب و هوایی می تواند با جنس های مختلف و در طرح های گوناگون قوسی ، صاف و … ساخته شود.

سایبان پارکینگ خودرو

بسیاری از پارکینگ های عمومی نیز دارای محوطه سرپوشیده برای پارک ماشن ها نیستند. در واقع این مکان ها توقفگاهی برای پارک ماشین به صورت ساعتی یا شبانه روزی هستند. در اغلب موارد خانواده ها ترجیح می دهند به جای پارک اتومبیل های شخصی در چنین مکان هایی، اقدام به ساخت یک پارکینگ مسقف در حیاط منزل نمایند. قیمت سقف پارکینگ در مقایسه با

احتمال خسارت به ماشین، بسیار مقرون به صرفه است. با پرداخت این هزینه دیگر نگرانی بابت جای پارک ماشین وجود ندارد. قبل از شروع بادها و طوفان های پاییزی نسبت به ساخت پارکینگ سایبان اتومبیل منازل اقدام کنید. قیمت سقف پارکینگ با حداقل میزان تخریب توسط مهندسین کارکشته و با سابقه انجام می شود. پس از بررسی محل سعی در این است که تا جای ممکن آسیبی به ساختمان وارد نشود. فونداسیون پارکینگ به صورت مستقل و با کمترین تخریب انجام می شود.

عوامل موثر در قیمت سقف پارکینگ

یکی از مهم ترین معیار ها برای خرید یک سایبان موضوع قیمت می باشد. هزینه یک سایبان با توجه به ویژگی های آن متفاوت است و بستگی به علل خاصی دارد. در واقع به طور معمول قیمت سایبان پارکینگ با توجه به موارد زیر تعیین می شود:

 • جنس روکش یا چادر سایبان
 • جنس سازه و متریال به کار رفته
 • قیمت قطعات به کار رفته داخل سایبان مانند موتور و …
 • مساحت سایبان
 • هزینه نصب و دستمزد

سایبان پارکینگ اتومبیل ارزان

این نکته در زمان انواع سایبان اتومبیل ارزان مطرح می شود که باید سایبان علاوه بر پایین بودن قیمت ،کیفیت و استحکام و پایداری خود را از دست ندهد و تمام خصوصیات یک سایبان سالم و مستحکم پارکینگی راداشته باشد.

شاید یکی از دلایل پایین بودن کیفیت انواع سایبان پارکینگی ارزان به خاطر عدم استفاده از تجهیزات و فناوری های مدرن در سایبان است که این موضوع باعث ارزان قیمت بودن سایبان می گردد. سایبان ماشین از پوشش های مختلف پارچه ، پی وی سی یا پلی کربناتی استفاده می شود و اغلب برای قیمت گذاری انواع سایبان ها از روی نوع سازه ،جنس پارچه پوشش و ابعاد و اندازه سایبان قیمت گذاری انجام می شود.

هرچه قیمت سقف پارکینگ ارزان باشد دلیل بر کیفیت خوب یا بی کیفیت بودن آن نیست . برای آن که از کیفیت سایبان بازویی یا سایبان برقی ماشین مطمئن باشید بهتر است با کارشناس و مشاوره مجموعه معتبر مشورت های لازم راداشته باشید.آن ها با بررسی دقیق سایبان می توانند میزان مقاومت و استحکام سایبان ماشین را مشخص کنند و قیمت نهایی را اعلام کنند.

سایبان پارکینگ مدرن

سایبان های پارکینگی مدرن محصولات جدید و منحصر به فرد می باشند . این سایبان ها زیر نظر افراد متخصص و با دانش فنی بالا طراحی و ساخته‌شده است.از ویژگی های سایبان مدرن پارکینگ می توان به سایه اندازی مناسب در تمام ساعت های آفتابی اشاره کرد. از سایبان های پارکینگی مدرن می توان به تعداد زیاد در کنار هم نصب کرد تا علاوه بر زیبایی ،پوشش مناسبی برای محافظت و مراقبت خودروهای پارک شده‌داشته باشد. با اجرا و نصب سایبان های پارکینگی مدرن می توان فضای مناسبی جهت پارک خودروها ایجاد کرد

پوشش سقف پارکینگ خودرو در منازل

استحکام سازه بستگی به فریم اصلی و فونداسیون دارد اما نمی توان جنس پوشش سقف پارکینگ رانادیده گرفت. هرگز برای صرفه جویی در هزینه ها از پوشش های بی کیفیت استفاده نکنید. سقف پارکینگ در محوطه باز حیاط بسیار آسیب پذیر است. تابش اشعه ماورا بنفش خورشید و تغییرات دمایی می تواند خیلی زود این سقف رافرسوده کند. یکبار هزینه کنید و متریال با کیفیت را برای سایبان پارکینگ اتومبیل منازل شخصی خریداری کنید. این سقف تا سالیان زیادی به کیفیت روز اول باقی می ماند.

سقف متحرک چگونه حرکت می‌کند؟

با فشردن دکمه ، فرمان حرکت به رسیور سقف متحرک ارسال میشود. رسیور به صورت مستقیم به موتور توبلار متصل است در قسمت انتهایی سقف باکس موتور وجود دارد موتور درون این باکس جایگذاری می‌شود نیروی تولید شده توسط این موتور به وسیله چرخ دنده هایی خاص و قدرتمند به شفت عقب سیستم انتقال می‌یابد.

شفتی از انتهای ریلها عبور می‌کند که این شفت به وسیله یک چرخ دنده تسمه داخل ریل را به حرکت در می آورد یکی از چرخهای داخل ریل به آن تسمه متصل است و حرکت دورانی این تسمه تیغه ابتدایی پارچه سقف برقی را به جلو و عقب جا به جا مینماید. در صورتیکه تمام این مکانیزم با دقت و ظرافت تولید و نصب شود در انتهای کار میتوانیم کشش کافی و لازم را در سطح پارچه داشته باشیم، این کشش کافی است که باعث آبندی و هوابندی فضا خواهد شد.

چگونه کیفیت و سازه سقف متحرک را تحلیل و بررسی کنیم ؟

در بسیاری از پروژه‌های اجرا شده سایبان برقی متاسفانه یا به نوعی خوشبختانه کیفیت سازه سقف متحرک در نگاه اول قابل تشخیص نیست ما تصمیم داریم دراین متن به شما کمک کنیم قبل از خرید، توانایی تحلیل و بررسی کیفیت سازه سقف مورد نظر خود را داشته باشید. اما چگونه میتوان کیفیت سازه را مورد تحلیل و بررسی قرار دهیم.

1-غشاء سقف متحرک

در ابتدا باید بدانیم که مهم ترین عنصر و حساس‌ترین قسمت سقف متحرک، پارچه یا   بکار رفته در سقف می‌باشد مسلماً قرار نیست هیچ نوع پارچه PVC (حتی معمولی ترین پارچه‌ها ) ظرف مدت 6 ماه تا یک سال پاره  یا از هم گسیخته شود. اما استفاده از پارچه نامطلوب حتی در چنین زمان کوتاهی آسیب‌های دیگری برای کل سیستم به همراه دارد.

بعنوان مثال چنین پارچه‌هایی به واسطه سرما و گرمای فصول دچار انبساط و انقباض شده در نهایت رگلاژ کلی سقف را بهم زده و همچنین افتادگی‌های ایجاد شده بین پارچه و پروفیل باعث ورود آب به فضا می گردد. بدیهی است که چنین پارچه هایی ضعیفتر عمل کرده و طول عمر کمتری دارند و سریعتر فرسوده می شوند. به همین جهت سایه روشن همواره فقط و فقط از پارچه های اروپایی مهلر آلمان یا فراری فرانسه استفاده می کند

2-مقاومت سازه در سقف جمع شونده

دومین اصل و مهمترین اصل بعد از پارچه مقاومت سازه می‌باشد سازه‌های سقفهای متحرک سایه روشن در سه تیپ دسته بندی می‌شوند

 • سازه‌های لایت
 • سازه‌های مقاوم الومینیومی
 • سازه‌ای استراکچرال که این نوع سازه از ستونهای فولادی با کامپوزیت الومینیوم ساخته شده است، برای سازه‌هایی با ابعاد بزرگتر و به عنوان مثال طول ریل 12 متر مناسب هستند

3-بررسی اتصالات بکار رفته در سقف

سیستم های سقف متحرک علیرغم داشتن سازه ای مقاوم و مستحکم در صورت نداشتن اتصالاتی متناسب با سازه ، قطعا در شرایط بحرانی قرار خواهند گرفت(ناشی از بار برف و باد شدید) و دچار آسیب و فروریختگی خواهد شد

4-اکسسوری و یراق آلات بکار رفته در سقف

مورد چهارم اکسسوری و یراق آلات بکار رفته در سقف می باشد. سایه روشن برای انتخاب اکسسوری های بکار رفته در سقف مثل چرخها که وزن برف را تحمل می کنند ویا آپاراتوس عقب که وظیفه انتقال بار را به قسمت بیس سیستم رابرعهده دارد نهایت دقت و سختگیری را اعمال کرده است. و مهمترین اصل بعد از طراحی یک سیستم سقف جمع شونده مقاوم در برابر بار برف و وزش باد شدید چگونگی نصب آن سیستم می باشد

حداکثر ابعاد قابل اجرا در سقف متحرک

امروزه در صورتیکه یک شرکت از تیم فنی و مهندسی قوی سازه بهرمند باشد این امکان را دارد که سازه های با ابعاد و دهانه ای بزرگتر از معمول را طراحی و اجرا کند. مقاطعی که از پیش طراحی و مهندسی آنها در شرکت سایه روشن انجام شده، حداکثر تا چه دهانه ای را می توانند پوشش دهند؟

سایه روشن ریلها و ستونهای متنوعی را طراحی و مهندسی کرده  که شامل 3 تیپ سازه میباشند.

 • اول سازه‌های لایت با ابعاد کوچک که در آنها از نوع خاص و سبکی از پروفیلها استفاده میشود
 • دوم سازه‌های میدل یا مقاوم هستند که در آنها از ریلها و ستونهای آلومینیومی قوی تر استفاده میشود
 • سوم سازه های کامپوزیت هستند که برای دهانه های بزرگ تر و وسیع تراستفاده میشود به این صورت که داخل همان مقاطع آلومینیوم از مقاطع فولادی استفاده میشود

فاصله ستونهای جلویی در سازه‌های سایه روشن تا 12 متر هم میتواند باشه (همانند پروژه سالن اجتماعات ساختمان اداری ایسوز با طول ریل 12 متر، این پروژه که مساحت 350 مترمربع میباشد فقط با 3 ستون میانی پوشش داده شد) با تکیه بر علم مهندسی سازه می توان هر نوع سقف متحرک یا سازه ای را در ابعاد بزرگ و مساحت وسیع طراحی و تولید نمود.

تکیه گاه مناسب در کف یا بدنه ساختمان برای نصب سقف متحرک

مهمترین اصل بعد از طراحی یک سیستم سقف برقی مقاوم ،چگونگی نصب آن سیستم می باشد

1-در زمان اتصال به بدنه موجود

برای نصبی کاملا ایمن نیاز به بیسی مناسب در نما و بدنه ساختمان داریم. بهترین نوع بیس، اتصال به تیرهای افقی ساختمان میباشد که بر روی این تیرها، پلیت انتظاری نصب میشود و سقف به صورت پیچ و مهره به این بیس پلیتها اتصال پیدا میکند

2-در زمان اجرای ستون نگهدارنده

در کف بهترین نقطه برای نصب سقف متحرک سر ستونهای بام و در صورت عدم دسترسی به سر ستونها، میتوان برای ایجاد اتصالی مستحکم از تیرهای اصلی که در کف موجود است بهره برد و در صورت عدم دسترسی به هیچ کدام از این موارد با توجه به ابعاد سقف و کد ارتفاعی محل اجرای سقف و میزان باد وارده در منطقه می‌توان به دو روش زیر برای تامین استحکام مورد نیاز عمل کرد:

 • با اجرای یک مت یا لایه بتنی در کف
 • ساخت فلاور باکس تجهیز شده به لایه سیمانی در کف آن

خدمات پس از فروش و گارانتی سقف متحرک چگونه است؟

شاید مهمترین عناصری که در گارانتی سایبان متحرک از نگاه مشتری حائز اهمیت است گارانتی غشاء و موتور میباشد. در صورتیکه از دید کارشناسان ما مهمترین اجزایی که نیاز به گارانتی دارند یراق آلات حرکتی میباشد. این موضوع زمانی پیچیده و حائز اهمیت میشود که سقف جمع شونده شما تولید شرکتهای ایرانی نباشد. زمانی که یکی از قطعات یا اکسسوریهای سقف جمع شونده برقی دچار آسیب شود برای تعویض آن قطعه و راه اندازی مجدد سایبان برقی با مشکلات بی‌شماری مواجه خواهید شد.

محدودیتهای پستی در ایران ،هزینه ایاب و ذهاب و اسکان نیروهای خارجی، پروازهای خارجی و هتل، پیگیری های خسته کننده و طولانی و… امروزه با تجربه بالای همکاران و جامعه مهندسی کشورمان در زمان انتخاب شرکت سازنده محصول، قطعاً به مقوله خدمات پس از فروش توجه ویژه ای می‌گردد. این موضوع وقتی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند که شما قصد خرید یک سیستم موتورایز یا متحرک را داشته باشید. زیرا در طول دوره بهره برداری هر لحظه احتمال و احتیاج به رفع نقص پیش خواهد آمد.

در این شرایط و زمان می باشد که اهمیت کیفیت خدمات پس از فروش برای مشتری محرز خواهد شد. محصول ما در بخش موتور و غشاء تاشو سقف 5 سال گارانتی ودر بخش اکسسوری و یراق آلات حرکتی سقف دارای 2 سال گارانتی می باشد. همچنین سایه روشن 15 سال خدمات پس از فروش به مشتریان خود ارائه می‌دهد

تیترهای مطلب پنهان کردن تیترها