عمومیکسب و کار ایرانی

معرفی بهترین مدل های سینک ظرفشویی تک لگن بزرگ

 انواع سینک ظرفشویی کدام است و هر کدام چه قیمتی دارد؟

آشپزخانه معمولاً فعال‌ترین بخش خانه است و سینک ظرف‌شویی پرکاربردترین و شلوغ‌ترین بخش آشپزخانه! زمان بازسازی آشپزخانه و تعویض سینک ظرف‌شویی که می‌رسد، با مجموعه‌ای از مدل‌ها و جنس‌های مختلف روبه‌رو می‌شویم که گاهی انتخاب را برای ما سخت می‌کند. نوع و جنس سینکی که برای آشپزخانه خود انتخاب می‌کنید، بسته به دکوراسیون آشپزخانه و کاربرد سینک می‌تواند متفاوت باشد. در این مقاله انواع سینک ظرفشویی و جنبه‌های مختلف انتخاب آن را بررسی می‌کنیم. در انتها نیز به سینک ظرفشویی تک لگن بزرگ می پردازیم.

انواع سینک ظرف‌شویی آشپزخانه به چند روش نصب می‌شوند؟

به‌طور کلی سینک‌های مختلفی در بازار وجود دارند. انواع سینک‌های آشپزخانه از جنبه‌های مختلف بررسی می‌شوند و بر همین اساس در دسته‌بندی‌های متفاوتی قرار می‌گیرند. اولین دسته‌بندی سینک مربوط به نحوه نصب آن می‌شود. در ادامه بررسی می‌کنیم چه روش‌هایی برای نصب سینک آشپزخانه وجود دارد.

۱- سینک ظرفشویی روکار

شاید اولین گزینه‌ای که هنگام خرید سینک ظرفشویی با آن مواجه می‌شوید، مدل روکار است. همان‌طور که از اسم این مدل پیداست، سینک روکار روی سطح کانتر نصب می‌شود. برای نصب سینک روکار بر اساس قالب و اندازه‌ای که توسط سازنده سینک ارائه شده است، فضایی خالی روی کانتر ایجاد می‌شود و سینک از بالا روی کانتر قرار می‌گیرد.

در این مدل تمام وزن سینک بر لبه‌های آن وارد می‌شود و نصاب این لبه‌ها را با سیلیکون به کانتر می‌چسباند. سینک‌های روکار ویژگی‌ها و مزایای بسیاری دارند که در ادامه شرح می‌دهیم:

 • مراحل نصب و تعویض سینک‌های روکار نسبت به سینک‌های توکار راحت‌تر است.
 • مدل‌های روکار نسبت به بقیه مدل‌ها قیمت به‌صرفه‌تری دارند.
 • سیلیکونی که برای نصب این مدل سینک استفاده می‌شود، از به وجود آمدن درز بین سینک و صفحه آن جلوگیری می‌کند.
 • سنگینی سینک فقط به لبه‌ها وارد خواهد شد.
 • سینک‌های روکار تنوع زیادی دارند.

از آنجایی‌که این مدل رایج‌ترین انواع سینک ظرفشویی است، می‌توانید در بازار هر مدل با هر نوع کیفیتی را که مناسب آشپزخانه شما باشد، پیدا کنید. بزرگ‌ترین عیب سینک ظرفشویی روکار مربوط به لبه‌های آن است. از آنجایی‌که لبه‌های سینک بالای کانتر نصب می‌شود و کمی برجسته‌تر از سطح کانتر است، نمی‌توانید موقع شست‌وشوی کانتر، آب را مستقیم به سمت داخل سینک هدایت کنید.

انواع سینک ظرف‌شویی ؛ کدام جنس و مدل مناسب آشپزخانه تان است؟

محبوب‌ترین نوع از انواع سینک ظرف‌شویی آشپزخانه مدل روکار آن است که توسط لبه‌های آن به کانتر متصل می‌شود.

۲- سینک ظرفشویی توکار

برخلاف سینک‌های مدل روکار، این مدل از انواع سینک ظرفشویی با گیره‌های مخصوص به انتهای کانتر وصل می‌شود. با اولین نوبت که آب اضافی و آشغال‌های روی سطح کانتر را با اسفنج مستقیم به داخل سینک می‌ریزید، عاشق این مدل سینک خواهید شد.  سینک توکار لبه‌ای ندارد که مانع تمیز کردن کانتر شود یا منظره بدی ایجاد کند و این بهترین مزیت این مدل سینک است.

اما نداشتن لبه برای سینک مدل توکار می‌تواند ایجاد مشکل کند. به این صورت که در اثر استفاده مداوم در محل اتصال قسمت بالایی سینک به کانتر، چربی و آلودگی جمع می‌شود و نیاز به تمیزکاری مداوم دارد. بدی این سینک‌ها آن است که نسبت به سینک‌های روکار هزینه نصب بیشتری دارند.

بهتر است انواع سینک ظرفشویی توکار به کانترهای گرانیتی متصل شوند. زیرا این کانترها ضد آب هستند و به مرور زمان در اثر رطوبت آسیب نمی‌بینند.

انواع سینک ظرف‌شویی ؛ کدام جنس و مدل مناسب آشپزخانه تان است؟

با سینک توکار تمیز کردن سطح کانتر آسان می‌شود. این مدل سینک در قسمت داخلی کانتر نصب می‌شود.

اندازه استاندارد و انواع سینک ظرفشویی

سینک ظرفشویی دارای استاندارهای مشخصی برای تولید، نصب و حتی تعویض است. یکی از استانداردهای مهم که هنگام خرید سینک باید مورد توجه قرار بگیرد، ابعاد و انواع سینک ظرفشویی است. سینک‌ها دارای ابعاد متفاوتی هستند که هر یک برای مصارف خاصی کاربرد دارند. معمولاً سینک‌ها بر اساس اندازه به گروه‌های زیر تقسیم می‌شوند:

۱- سینک دولگنه

محبوب‌ترین قالب از انواع سینک ظرفشویی که آن را در اکثر آشپزخانه‌ها می‌بینیم، سینک دولگنه است. با کمک سینک دولگنه می‌توان شست‌وشوی ظرف را در یک سمت و آبکشی را در سمت دیگر انجام داد. انواع سینک دولگنه معمولاً از نظر اندازه و عمق به یک شکل هستند. سینک دولگنه مزایایی دارد که عبارتند از:

 • شست‌وشوی راحت‌تر ظروف به‌دلیل تقسیم‌بندی بهینه فضاهای مختلف سینک
 • قابلیت انجام تمامی مراحل شست‌وشو، آبکشی و خشک‌ کردن ظرف‌ها با استفاده از یک سینک
 • امکان استفاده هم‌زمان از سینک برای انجام دادن کارهای مختلف مثل شست‌وشوی میوه، سبزی یا ظرف

تنها عیب سینک دولگنه در کوچک‌تر بودن ابعاد لگن‌های آن نسبت به سینک تک‌لگنه است. این ویژگی، شست‌وشوی ظرف‌های بزرگ مثل دیگ و تابه را در این سینک‌ها مشکل می‌کند.

انواع سینک ظرف‌شویی ؛ کدام جنس و مدل مناسب آشپزخانه تان است؟

سینک دو لگنه تمام کارهایی که هنگام ظرف‌شویی انجام می‌دهیم را تحت پوشش می‌گیرد یعنی شستشو، آبکشی و خشک‌کردن ظرف‌ها.

۲- سینک تک‌لگنه

سینک‌های مدل تک‌لگنه در دسته‌بندی عمومی‌تر انواع سینک ظرفشویی قرار می‌گیرند. این سینک‌ها از قدیم تا به امروز در آشپزخانه‌ها مورد استفاده قرار گرفته‌اند. انواع سینک ظرفشویی تک‌لگنه دارای مزایا و معایبی هستند، مانند:

 • سینک تک‌لگنه برای شستن ظرف‌های حجیم به ‌اندازه کافی بزرگ و مناسب است.
 • ابعاد بزرگ و عمق این سینک برای خانه‌هایی با جمعیت زیاد و پخت‌وپز فراوان ایده‌آل است.
 • چندکاره نبودن سینک تک‌لنگه بزرگ‌ترین ایراد آن محسوب می‌شود.

انواع سینک ظرف‌شویی ؛ کدام جنس و مدل مناسب آشپزخانه تان است؟

اگر خانه ای با تعداد نفرات زیاد را اداره می کنید یا به گرفتن مهمانی های شام و نهار علاقه دارید، سینک تک لگنه انتخاب مناسب شماست.

۳- سینک چندلنگه

همان‌طور که در عناوین قبل اشاره کردیم، سینک‌ها از نظر تعداد معمولاً به دو گروه تک‌لنگه و دولنگه تقسیم می‌شوند. اما نوع دیگری از سینک‌ها نیز وجود دارند که در این دو دسته جای نمی‌گیرند، انواع سینک‌های ظرفشویی دیگری که به سینک چندلنگه معروف‌اند. این سینک‌ها به‌دلیل تقاضای کمتر نسبت به دو مدل قبلی، کمتر تولید و در بازار عرضه می‌شوند. مزایا و معایب سینک‌های چندلنگه به ‌ترتیب زیر است:

 • امکان استفاده برای شست‌وشو و آبکشی چند نوع ماده غذایی به‌صورت همزمان
 • تعداد زیاد سینک‌ها
 • اندازه کوچک سینک‌ها
 • قابلیت چند‌کاره بودن به‌دلیل وجود تعداد زیاد سینک‌ها
 • مناسب نبودن برای شستشوی ظرف‌های بزرگ.

درست است که سینک‌های چندلگنه چندان پرطرفدار نیستند، اما با این حال به‌دلیل طراحی خاص و مدرنشان به آشپزخانه نمای زیبایی می‌بخشند.

۴- سینک با صفحه زهکش

یکی از انواع سینک ظرفشویی مدل صفحه‌دار است که در خانه‌های امروزی، مخصوصاً آپارتمان‌ها، به وفور یافت می‌شود. این مدل سینک از یک لگن در یک سو و یک صفحه فلزی سوراخ‌دار (زهکشی‌شده) در سوی دیگر تشکیل ‌شده است. سینک‌های زهکش‌دار هم به‌صورت تک‌لنگه تولید می‌شوند و هم دولنگه. قسمت صفحه زهکش سینک هم‌سطح با کانتر است. این سینک‌ها دارای مزایا و معایبی هستند که در ادامه مشاهده می‌کنید:

    وجود صفحه این امکان را فراهم می‌کند که ظروف، میوه‌ها و سبزی‌های شسته‌شده را روی آن قرار دهید.

    این سینک‌ها عمق‌های متفاوتی دارند که انتخاب را برای شما راحت‌تر خواهند کرد.

    مناسب برای آشپزخانه‌های کوچک هستند.

    به‌علت هم‌سطح بودن کانتر با سینک، تمیزکردن آن راحت است.

    سینک‌هایی که دارای لگن کوچک‌اند، برای خانواده‌های پرجمعیت مناسب نیستند.

انواع سینک ظرف‌شویی ؛ کدام جنس و مدل مناسب آشپزخانه تان است؟

سینک دارای صفحه زهکشی شده برای فضاهای محدود ایده‌آل است و به خشک شدن سریع ظرف‌ها کمک می‌کند.

5- سینک سینی‌چپ و سینی‌راست

علاوه بر سینک‌هایی که معرفی کردیم، انواع دیگری از سینک وجود دارند که بر اساس محل قرارگیری سینی دسته‌بندی می‌شوند. این سینک‌ها به سینک‌های سینی‌چپ و سینی‌راست معروف هستند. برای تشخیص این دو مدل سینک از یکدیگر باید روبه‌روی سینک بایستید. اگر لگن سینک سمت چپ شما قرار گرفت و سینی آن سمت راست بود، سینک از نوع سینی‌راست است و برعکس اگر لگن سمت راست شما بود و سینی در سمت چپ، سینک سینی‌چپ به حساب می‌آید.

ویژگی‌های این دسته از سینک‌ها عبارتند از:

 • امکان استفاده راحت برای افراد چپ‌دست و راست‌دست بر حسب نیازشان
 • داشتن حق انتخاب برای محل نصب سینک با توجه به محل قرارگیری وسایلی مثل گاز، آبگرمکن، لوله‌ها و غیره
 • امکان نصب در آشپزخانه‌هایی که دارای محدودیت فضا و محل قرارگیری سینک هستند.

بهترین مدل های سینک ظرفشویی تک لگن بزرگ و دو لنگه را بیشتر بشناسید

جدا از سینکهای گرانیتی تک لنگه نوع دیگری نیز وجود دارد که به آن سینک گرانیتی دوقلو یا سینک گرانیتی دو لنگه نیز گفته می شود که از دو کاسه کنار هم و سنگ گرانیتی تشکیل ‌شده است این نوع از سینک مناسب آشپزخانه هایی با متراژ بالا و بزرگتر هستش این نوع سینکها نیز مانند سینک گرانیتی تک لنگه در ابعاد مختلف و جنسهایی گوناگون در رنگ ‌بندیهای متنوع وارد شده است که مشتریان زیادی را به خود جذب کرده است و علت آن هم جادار بودن و راحتی حین استفاده را دارند.

سینک گرانیتی لگن چپ

اگر شما جزو افرادی هستید که چیدمان و دکوراسیون منزل و حتی آشپزخانه برایتان مهم است پس باید هنگام خرید سینک گرانیتی به لگن و آن نیز دقت داشته باشید که در سمت چپ شما قرار دارد یا سمت راست، همچنین باید بسنجید که خودتان حین استفاده از این سینک با کدام سمت آن راحت تر می باشید ولی به طور کلی این که لگن سینک شما در سمت چپ قرار داشته باشد یا سمت راست تفاوتی در کارایی و یا کیفیت محصول ایجاد نمی کند و فقط بنا به درخواست و سلیقه مشتری بستگی دارد پس قبل از خرید آن از سلیقه خودتان مطمئن باشید.

سینک گرانیتی تک لگن بدون سینی

ممکن است که شما نیز هم در برخی از آشپزخانه ها نوع دیگری از سینک گرانیتی را دیده باشید که تک لگن و بدون سینی است در واقع این سینک با دیگر مدلهای سینک گرانیتی دارای تفاوت خاصی نمی باشد و همان کارایی را دارد، به طور کلی سینکهای گرانیتی امروزه جزوی از سینکها مدرن به شمار می روند زیرا در ساخت آنها از سنگ گرانیتی مشکی براق یا مات ساخته شده که هرکدام جلوه خاص خودش را دارد و انتخاب نوع آن بستگی به این دارد که شما چه سبکی را بیشتر میپسندید و دیگر وسایل آشپزخانه مات است یا براق و طبق آنها سینک گرانیتی را نیز انتخاب کنید.

سینک گرانیتی دو لگن بدون سینی

در فضاهای بزرگ و پر جمعیتی مثل ، هتلها، فست فودیها، و دیگر مکانهای عمومی بهتر است که از سینک گرانیتی دو لگن بدون سینی استفاده شود، چرا که به علت سایز بزرگی که دارد حجم بیشتری را می گیرد و مناسب فضاهای کوچک نمی باشد، همچنین استفاده از سنگ گرانیت در سینکهای جدید و نصب این سینکها در مکانهای مختلف باعث می شود که این مکانها دارای جلوه بسیار شیک و مدرن تری می شوند و چشمهای زیادی را به خود جذب می کنند.

سینک گرانیتی تک لگن اخوان

اگر قصد دارید تا برای منزل شخصی خود یا دیگر محیطها یک سینک گرانیتی تک لگن خریداری کنید می توانید سری به دیجی کالا بزنید و در آنجا انواع مختلف این مدل از سینک را مشاهده نمایید، لازم به ذکر است که سینکهای آشپزخانه با سینکهای مناسب برای و غیره متفاوت است پس برای این که بهتر بتوانید سینک مورد نیاز خودتان را تهیه و خریداری کنید می بایست تا پایان این مقاله با ما همراه باشید و مطمئن باشید که راهنمایی مناسبی دریافت خواهید کرد.

سینک گرانیتی بدون سینی

تا این قسمت از مقاله شما با انواع سینک گرانیتی مثل تک لنگه یا دو لنگه و بدون سینی یا با سینی آن آشنا شده اید، حال قصد داریم تا انواع کلی سینکها رو به شما معرفی کنیم، سینکهای ظرفشویی به طور کلی از جنسهای مختفی مثل سنگ، برنجی، مسی، شیشه ای، فلزی و استیلی که ضد زنگ است ساخته می شود.

نوع سنگی این محصول نیز از سنگهای متنوع و بسیار شیکی مثل ، سنگ کوارتز، صابونی، گرانیتی، سرامیکی و سنگ کورین ساخته می شود که هرکدام از این سنگها طرفداران خاص خود را دارد اما به طور میانگین پر فروش ترین آنخا سینک گرانیتی سنگی است، زیرا استفاده از سنگ بهترین گزینه برای ساخت سینک می باشد زیرا هم از جنس و ماندگاری بالایی برخوردار است و هم جلوه و زیبایی خیره کننده ای نسبت به سایر سینکها دارد.

در واقع ما سینکهایی که از جنس شیشه ساخته شده اند را پیشنهاد نمی کنیم زیرا در کنار ظاهر زیبایی که دارد اما از کیفیت بالایی برخوردار نمی باشد استفاده از مس نیز برای ساخت سینک ظرفشویی ایده جالبی بوده است چرا که حالتی سنتی و قدیمی و اصالت ایرانی را به آشپزخانه می دهد اما باید به این نکته توجه داشته باشید که این سینکها به دلیل داشتن مس با گذر زمان به براقی و زیبایی روز اول نخواهند بود.

سینک گرانیتی طول ۱۲۰

کسانی که قصد خرید سینک سنگی گرانیتی و را دارند باید از قبل ابعاد و سایز مکانی که می خواهند سینک را در آن نصب کنند را محاسبه کرده باشند زیرا سایز سینک از نکات قابل اهمیت در خرید آن است، برای مثال سینکی که دارای طول ۱۲۰ است برای آشپزخانه های منازل مناسب تر است زیرا این سایز قدرت استفاده راحت برای یک خانه را می دهد.

سینک گرانیتی عرض ۴۰ ۵۰

مجموعه ما سالیان طولانی است که در حوزه تولید، خرید و فروش و صادرات انواع سینک در ایران و سراسر جهان فعالیت دارد و به لطف خدا توانسته ایم رضایت مشتریانمان را در خرید و استفاده از سینک گرانیتی با عرض ۴۰ ۵۰ کسب کنیم. پس اگر به دنبال خریدی راحت، مطمئن و در سریع ترین زمان ممکن هستید کافیست تا با مراجعه به سایت ما تمامی مدلها و انواع سینک با طرح و جنسهای مختلف مشاهده کنید و همچنین می توانید با درخواست از مشاورین تجاری ما از مشاوره دریافت کنید و محصولات مورد نیاز خود را با تضمین ما خریداری کنید و به سرعت محصول خریداری شده را درب منزل دریافت کنید.

همچنین می توانید برای نصب سینکهای گرانیتی نیز از مجموعه ما خدمات دریافت کنیدوقتی در حال ساخت یا بازسازی آشپزخانه هستید، نیاز به خرید یک سری لوازم مثل سینک ظرفشویی خارجی یا ایرانی نیاز پیدا می کند. سینک از ضروری ترین و پرکارترین وسایل در آشپزخانه است تا جایی که در صورت نبود سینک مناسب، یک آشپزخانه هیچ وقت به حداکثر کارایی خود نخواهد رسید. در این پست با نکاتی مهم و هوشمندانه برای انتخاب صحیح و درست سینک ظرفشویی آشنا خواهید شد. لطفا تا پایان مطلب همراه سایت اتاق باشید.

سینک در سایزهای متنوعی تولید می شود، فرقی هم نمی کند سینک ظرفشویی خارجی باشد یا ایرانی، همه از یک جور استاندارد پیروی می کنند. اما در جنس و متریال ممکن است نمونه های خارجی تفاوت زیادی با نمونه های داخلی باشند. طریقه نصب نیز در اینجور سینک ها متفاوت است. در نتیجه قبل از خرید نیاز دارید یک سری اطلاعات را بدانید تا انتخابی درست مناسب با نیازهایتان داشته باشید. در پایین به معرفی این نکات مهم می پردازیم.

از لحاظ شکلی تنوع زیادی دارد مثل نمونه های تک لگنه مستطیل شکل و بزرگ (با عمق استاندارد 25 یا 30 سانت)، دو لگنه کاسه ای یا چهارگوش با اندازه های برابر، دو لگنه کاسه ای یکی بزرگ و یکی کوچک بهمراه محفظه زباله، و مدل های سه لگنه که یک لگن کوچک در وسط و دو لگن بزرگ در اطراف دارد، در این مدل لگن کوچک وسطی حاوی محفظه زباله و تخته برش مواد غذایی است. البته را هم باید در نظر بگیرید اگر آشپزخانه کوچک است مثل نمونه های تک دیواره، نیازی به خرید سینک بزرگ ندارید، نمونه های تک لگنه مسطتیلی تمام نیازها را پوشش خواهند داد.

 

منبع: https://www.akhavanjam.ir/products/subspec/1/4