عمومیکسب و کار ایرانی

مدل فرش گل برجسته جدید

فرش 1200 شانه گل برجسته چیست؟

با پیشرفت صنعت فرش ماشینی ساویز بافت در چند سال اخیر، انواع فرش 1200 شانه گل برجسته تولید شدند که تفاوت آن در برجسته بودن طرح و نقشه آن است. در حقیقت این  سطحی صاف و مسطح ندارد و استفاده از دو نخ در سطح نخ خاب، سبب برجستگی و برآمدگی طرح های آن شده است و نقشه و طرح آن نسبت به سطح قالی و زمینه آن، ارتفاع خاب بیشتری دارد.

فرش های ماشینی گل برجسته در شانه و تراکم های مختلف تولید می شوند که هزار و دویست شانه آن، از زیباترین و ظریف ترین نوع گل برجسته ها می باشد. برخی از افراد بر این باورند که روش تولید فرش ۱۲۰۰شانه گل برجسته با 1200 شانه ساده فرق دارد؛ در صورتی که روش تولید آن یکسان است و فقط در قسمت تکمیل فرش، فرآیندی اضافه تر برای برجسته نمودن طرح و نقشه آن صورت می گیرد.

ویژگی های فرش ۱۲۰۰ شانه گل برجسته کاشان

از ویژگی های فرش ۱۲۰۰ شانه گل برجسته کاشان می توان به تراکم طولی 3600 و تراکم عرضی 1200 آن اشاره کرد. در یک متر از عرض این فرش ۱۲۰۰شانه گل برجسته، 1200 گره زده شده است و در یک متر از طول آن 3600 گره که قرار گرفتن این گره ها در کنار هم، فرش 1200 شانه با تراکم 3600 گل برجسته را به وجود آورده است که طرح و نقشه آن، برجسته است.

تراکم طولی این بافته 3 برابر تراکم عرضی آن است و در هر دریف از آن سه پود قرار گرفته است و سه برابر بودن تراکم طولی، انسجام و توپری فرش 1200 شانه گل برجسته را بیشتر کرده است. کیفیت بالا، زیبایی طرح و نگاره و ظریف بودن نقشه سبب پرتقاضا شدن این فرش دستباف گونه ماشینی شده است.جهت خرید فرش کودک لطفا کلیک کنید

جنس نخ خاب

جنس نخ خاب فرش کاشان ۱۲۰۰ شانه گل برجسته را می توان الیاف آکریلیک هیت ست شده و آکریلیک هایبالک نام برد. آکریلیک در قسمت های برجسته به کار می رود و آکریلیک هایبالک در قسمت های فرو رفته.

در تولید فرش های گل برجسته، برای برجسته نمودن سطح نخ خاب، هیچ وقت اقدام به بریدن و کوتاه کردن برخی از قسمت های آن نمی کنند؛ بلکه روش تولید این محصولات بدین صورت است که محصول بعد از آن که با دستگاه HCIx2 بافته شد، بافته در قسمت پردازش، بر اثر حرارتی که روی محصول صورت می گیرد، در قسمت هایی که نخ هایبالک به کار رفته است بر اثر ذوب شدن، فرو می رود. عبور از روی غلطک های داغ در مرحله آهار سبب می شوذ که نخ هایبالک از خود واکنش نشان دهند و منقبض و جمع شوند و پایین تر از طرح و نقشه که با نخ آکریلیک بافته شده است برود و بدین صورت فرش گل برجسته به وجود آید.

مزایای فرش 1200 شانه گل برجسته

از جمله مزایای فرش 1200 شانه گل برجسته می توان به ظرافت بالا و زیبایی طرح و نگاره اشاره کرد. برجسته بودن طرح و گل های آن، سبب خاص بودن آن شده است، تراکم عرضی 1200، سبب ظرافت و زیبایی بسیار و تراکم طولی 3600، سبب توپری و فشردگی و انسجام بالای آن شده است. فشردگی بین ریشه های فرش ۱۲۰۰ شانه گل برجسته به قدری بالاست که هیچ ذرات ریز، گرد و غبار و آلودگی بین ریشه های آن نمی تواند نفوذ کند.

معایب فرش 1200 شانه گل برجسته

از معایب فرش 1200 شانه گل برجسته می توان به برجسته بودن طرح آن و صاف نبودن سطح قالی اشاره کرد. این محصولات با نخ آکریلیک نازک با نمره 36 تا 40 تولید می شود و ضخامتی در حدود 6 میلیمتر دارد که در قسمت های فرو رفته، این ضخامت کمتر می شود. ضخامت با شانه و تراکم رابطه معکوسی دارد که هرچه شانه و تراکم بالاتر رود از میزان ضخامت آن کم می شود و بر ظرافت طرح و زیبایی نگاره افزوده می شود.

بهتر است اجسام سنگین روی این فرش های با بافت ظریف قرار نگیرد و در فضاهای کم رفت و آمد، پهن شود؛ چون در اثر پاخور شدن بسیار و شست و شوی بالای آن، برجستگی آن به مرور زمان از بین می رود و حالتی مسطح پیدا می کند. شستن فرش های گل برجسته فقط باید به قالیشویی های معتبر داده شود. از این بافته ها نمی توان در اتاق کودک، آشپزخانه، راهروها و راه پله ها، اتاق نشیمن و فضاهای سرباز استفاده کرد.

انواع فرش 1200 شانه گل برجسته

انواع فرش 1200 شانه گل برجسته به دو دسته 8 رنگ و 10 رنگ تقسیم می شود که این دو دسته در طرح های کلاسیک، مدرن و وینتیج یا طرح کهنه نما تولید می شوند. در تولید فرش 1200 شانه گل برجسته 8 رنگ، از 8 نخ رنگی استفاده شده و در پالت رنگی 1200 شانه گل برجسته 10 رنگ، ده رنگ اصلی وجود دارد که زیبایی آن بیشتر از فرش 8 رنگ است.

فرش ۱۲۰۰ شانه گل برجسته سنتی

فرش ۱۲۰۰ شانه گل برجسته سنتی دارای طرح و نقشه های اصیل ایرانی است که زیبایی و ظرافت آن، وقتی بیشتر می شود که به صورت فرش 1200 شانه با تراکم 3600 گل برجسته بافته شود.

طرح و نقشه فرش های سنتی و کلاسیک، برگرفته از قالی های دستباف است و به صورت ترنج دار، فرش 1200 شانه گل برجسته افشان، طرح خشتی ارائه می شود. در این طرح ها، گل های شاه عباسی، برگ ها و گل های افشان، گل های رز ریز، شاخ و برگ های اسلیمی طراحی شده است که برای مکان های مجلل و فضاهای رسمی مناسب است و امروزه از برخی از طرح های کلاسیک از قبیل افشان، فرش ۱۲۰۰ شانه گل برجسته خشتی در مکان های مدرن و فضاهای امروزی استفاده می کنند.

مدل فرش گل برجسته جدید بدین صورت تولید می شود که طراحان خوش ذوق ایرانی، طرح های اصیل ایرانی را با خلاقیت خود تلفیق می کنند و بدین صورت فرش گل برجسته جدید تولید می شود. در طرح های کلاسیک، طرح و نقشه از اصول و الگوی خاصی پیروی می کند و در این طرح ها تقارن وجود دارد. این طرح ها، نسبت به طرح های مدرن، پرنگاره و شلوغ تر است و از این رو ست کردن آن با دیگر وسایل بسیار اهمیت دارد. فرش های 1200 شانه گل برجسته با طرح های کلاسیک برای پذیرایی ها و مکان های مجلل مناسب است.

فرش 1200 شانه گل برجسته مدرن

فرش 1200 شانه گل برجسته مدرن طرح هایی هستند ساده که نسبت به طرح های کلاسیک، کم نقش و نگارتر هستند و در طرح و نقشه های مدرن و فانتزی تقارن وجود ندارد. این طرح ها فضا و محیط فانتزی را ایجاد می کنند و دکوراسیون را از سنتی و کلاسیک بودن دور نگه می دارند. فرش های 1200 شانه ترک گل برجسته جزو این دسته از محصولات هستند. در این طرح ها، از اشکال هندسی، گل های بزرگ، خطوط ناهماهنگ و درهم برهم استفاده شده است و با رنگ های لایت و ملون یا شاد و ابرنگی تولید می شوند. امروزه فرش های 1200 شانه گل برجسته بیشتر به رنگ طوسی یا خاکستری تولید می شوند.

فرش 1200 شانه گل برجسته وینتیج

فرش 1200 شانه گل برجسته وینتیج حالتی شبیه قالی های عتیقه دستباف را دارد و سبکی کهنه نما است که استفاده از آن در دکوراسیون، نوعی تضادی شیرین را ایجاد می کند. طرح های کهنه نما بدین طراحی می شوند که روی طرح های کلاسیک و سنتی، فیلتر ابر و باد، سنگ، کویر پیاده می شود و بدین صورت این طرح های خاص تولید می شوند. این طرح های زیبا برای انواع دکوراسیون ها مناسب است.

فرش 1200 شانه گل برجسته دستباف گونه در دکوراسیون

فرش 1200 شانه گل برجسته دستباف گونه در دکوراسیون های لوکس، پذیرایی های مجلل و مکان های رسمی مناسب است و به دلیل ریز بافتی و ریز نقشی که طرح و نقشه آن دارند، جلوه خاصی به فضا می دهند. اگر دکوراسیون شما کلاسیک و سنتی است می توانید از طرح های کلاسیک و سنتی استفاده کنید و در این فضاها بهتر است از فرش های نقره ای، بژ، سرمه ای، کرم استفاده شود. بهتر است اکسسوری ها و دیگر وسایل حالتی کلاسیک داشته باشند و بدین صورت نوعی هماهنگی و زیبایی در فضا ایجاد شود.

انتخاب فرش کرم گل برجسته 1200 شانه فضای خانه را گرم تر نشان می دهد و طرح افشان کرم رنگ برای فضاهای کوچک و دکوراسیون های تنگ مناسب است. فرش گل برجسته رنگ روشن فضا را بازتر و روشن تر نشان می دهد و امروزه از آن ها در دکوراسیون های مینیمال و مدرنیته استفاده می کنند. فرش 1200 شانه گل برجسته سرمه ای، جزو رنگ های تیره است که برای مکان های مجلل و فضاهای کلاسیک بهتر است این رنگ فرش با طلایی، سفید، سبز یشمی یا کرم لایت ست شود.

اگر برای فضاهای کوچک و یا خانه های آپارتمانی به دنبال رنگی هستید که آلودگی را کمتر نشان دهد، می توانید از فرش گردویی 1200 شانه گل برجسته استفاده کنید. این رنگ آرامش را در فضا پدید می آورد و می توانید آن را با رنگ طلایی، آبی اطلسی، سفید و یا کرم ست کنید. فرش افشان گل برجسته در رنگ های تیره و روشن را می توانید برای دکوراسیون های امروزی و مدرنیته انتخاب کنید.

امروزه رنگ طوسی بیشتر از دیگر رنگ ها طرفدار دارد. از این رو بیشتر طراحان سعی کرده اند رنگ زمینه طرح های کلاسیک و سنتی و مدرنیته را طوسی، خاکستری یا زغالی انتخاب کنند. می توانید این رنگ ها را برای دکوراسیون های کلاسیک، مدرنیته و مینیمال استفاده کنید. در دکوراسیون های سنتی و کلاسیک، بهتر است فرش طوسی 1200 شانه گل برجسته را با دیگر رنگ ها از قبیل بژ، طلایی، آبی فیروزه ای، قهوه ای، شکلاتی ست کنید.

برای دکوراسیون های مدرنیته و مینیمال می توانید این رنگ ها را با سفید یا مشکی ست کنید و برای اینکه محیط را از حالت خنثی و یکنواختی خارج سازید می توانید این رنگ ها را با صورتی، سبز، زرد و نارنجی ست کنید که ترکیب این رنگ ها برای دکوراسیون های مدرنیته فوق العاده است و محیطی جذاب و گیرا را به وجود می آورد.

برای اتاق خواب حتما از طرح های مدرنیته با رنگ های لایت و روشن استفاده کنید و سعی کنید که رنگ روتختی را با طرح و رنگ کف پوش ست کنید. نوع رنگ زمینه بر قیمت فرش ۱۲۰۰ شانه تراکم ۳۶۰۰ گل برجسته تاثیری ندارد؛ ولی بسیاری از کارخانه های تولیدی، رنگ های پرفروش را با قیمتی بیشتر ارائه می دهند و رنگ های قدیمی و کم فروش از قبیل لاکی یا قهوه ای را با قیمتی کمتر ارائه می دهند که این کار پسندیده نیست و رنگ زمینه نمی تواند عاملی برای تفاوت قیمت باشد.

ابعاد فرش ۱۲۰۰ شانه گل برجسته

ابعاد فرش ۱۲۰۰ شانه گل برجسته متفاوت است. فرش 12 متری 1200 شانه گل برجسته با ابعاد 3 در 4 متر تولید می شود که جزو پرفروش ترین ابعاد و سایز 1200 شانه است. فرش 9 متری 1200 شانه با ابعاد 2.5 در 3.5 متر تولید می شود و امروزه برای خانه های آپارتمانی و فضاهای کوچک از این سایز استفاده می شود.

ابعاد فرش 6 متری 1200 شانه گل برجسته به صورت 2 متر در 3 متر است که نصف قیمت فرش ۱۲۰۰ شانه گل برجسته ۱۲ متری می باشد. قالیچه 4 متری 1200 شانه با ابعاد 1.5 متر در 2.25، ذرع و نیم با ابعاد 1 در 1.5 متر عرضه می شود. هر طرحی که تولید می شود آن طرح علاوه بر تولید با این ابعاد به صورت کناره فرش های 1200 شانه با ابعاد 1 در 2 متر، 1 در 3 متر و 1 در 4 متر تولید می شود. پادری های 1200 شانه با ابعاد 50 در 80 و 50 در 70 و پشتی 1200 شانه به صورت 50 در 100 نیز ارائه می شود.

روش انتخاب ابعاد فرش

از آنجایی که از فرش های 1200 شانه گل برجسته فقط می توان در پذیرایی استفاده کرد، روش انتخاب ابعاد فرش با دیگر مکان ها کمی متفاوت تر است. در اتاق پذیرایی یکی از المان های انتخاب فرش های ماشینی، طرح و نگاره زیبای آن است که بهتر است ابعاد آن به گونه ای انتخاب شوند که کوچکتر از فضا انتخاب شوند و پایه های مبل در قسمت بیرونی لبه فرش قرار گیرند به گونه ای که وقتی فرد روی مبل می نشیند، پاهایش روی فرش قرار بگیرد. اگر انتخاب شما از فرش ۱۲۰۰ شانه گل برجسته مدرن برای اتاق خواب است، باید ابعاد آن به گونه ای انتخاب شود که هنگامی که فرد از تخت به پایین می آید، پاهایش روی کف پوش قرار بگیرد.

تولید فرش های با ابعاد سفارشی

تولید فرش های با ابعاد سفارشی در سایز های 24 متری، 18 متری و 15 متری است که بنابر درخواست مشتری به صورت جفت تولید می شود. دلیل جفت بافته شدن ابعاد سفارشی بدین صورت است دستگاه های بافندگی، محصول را به دو صورت زیر و رو تولید می کنند و از آنجایی که ابعاد درخواستی فقط درخواست یک مشتری است، پس سفارش دهنده باید بافت زیر و بافت رو را خریداری کند.

در بیشتر مواقع مشتریان برای اینکه قالی را به صورت جفت نمی خواهند، سایزهای درخواستی را سفارش نمی دهند. برای این کار و برای کم شدن هزینه ها، شما می توانید نصف سایزی که می خواهید درخواست دهید و بدین صورت دو جفت قالی بخرید که اندازه دو جفت برابر با یک جفت ابعاد درخواستی شما باشد.

نکات مهم قبل از خرید فرش 1200 شانه گل برجسته

قبل از خرید فرش 1200 شانه گل برجسته بهتر است به نکات زیر توجه کنید:

  • خرید فرش 1200 شانه را بهتر است با ضمانت نامه و گارانتی انجام دهید. خرید با ضمانت نامه و گارانتی اصل و معتبر یعنی خرید باکیفیت بالا.
  • قبل از تحویل فرش، حتما به برچسب پشت آن دقت کنید و اطلاعات آن را چک کنید. برچسب باید حاوی اطلاعات کامل از محصول و آرم شرکت باشد.
  • اگر قصد خرید اینترنتی دارید، حتما از فروشگاه های اینترنتی خرید کنید که زیر نظر کارخانه به صورت مستقیم اداره می شوند و از فروشگاه هایی که دارنده نماد اعتماد، نماد زرین پال و نماد امنیتی SSL هستند خرید کنید.
  • ممکن است برخی از کارخانه داران، فرش های 1200 شانه استوک و در انبار مانده را با قیمت کمتر ارائه دهند. اگر قصد خرید این محصولات را با قیمت پایین تر از بازار دارید، حتما کیفیت و سالم بودن آن ها را چک کنید.
  • اگر پرزدهی فرش های 1200 شانه در چند هفته اول با روش های ساده از قبیل جارو کشیدن از بین نرفت، حتما با مدیر فروش تماس بگیرید چون پرزدهی بالا یک عیب محسوب می شود.

منبع: Kids Rugs