عمومیکسب و کار ایرانی

علت زرد شدن برگ درخت گردو در فصل تابستان

چرا برگ درختان گردو زرد می‌شود؟

در برخی مواقع شاهد آن هستیم که برگ درختان گردو خود به‌ خود زرد شده و لکه‌های سیاه رنگی روی آنها پدیدار می‌شود و به تدریج برگ‌های درخت شروع به ریزش می‌کنند. چنین عاملی می‌تواند باعث بروز نگرانی در بین باغداران ‌شود. از این رو بررسی عواملی که در بروز چنین حالتی در درختان گردو دخیل است اهمیت خاصی پیدا می‌کند. ما در این مطلب قصد داریم اطلاعاتی مفید در رابطه با این موضوع که چه عواملی باعث زرد شدن برگ درختان گردو می‌شود؟ و همچنین راهکار مبارزه با این بیماری را برای شما بازگو کنیم. پس خواندن این مطلب را از دست ندهید.

عوامل زرد شدن برگ درختان گردو

عوامل زیادی می‌تواند باعث بروز زردی در برگ درختان گردو شود که مهمترین عوامل شامل موارد زیر هستند:

ابتلا به بیماری و آفات

یک نوع بیماری قارچی به نام آنتراکنوز وجود دارد که با حمله به برگ، دم برگ‌های درخت و میوه‌های جوان ابتدا لکه‌های گردی را در روی آنها ایجاد می‌کند و در پی آن برگ‌ها به تدریج زرد و به رنگ سیاه در می‌آیند. قطر این لکه‌ها در هنگام شیوع به ۲ الی ۳ میلیمتر می‌رسد. اما به تدریج در تمام برگ شیوع پیدا کرده و باعث ریزش آنها می‌شوند. زمانی که آب و هوا مرطوب باشد آنتراکنوز به شدت گسترش پیدا می‌کند. همچنین برخی از ارقام درختان گردو نسبت به این نوع بیماری مستعدتر هستند. البته این بیماری باعث از بین رفتن خود درخت نمی‌شود اما می‌تواند مشکلی جدی در رشد و باردهی درخت به وجود آورد.

روش کنترل بیماری

سمپاشی درخت باید در زمان مقرر صورت گیرد. در فصل بهار که برگ‌های درختان گردو به نصف اندازه طبیعی خود رسیده‌اند بهترین زمان برای سمپاشی درخت گردو است. همچنین بایستی ۲ هفته بعد از اولین سمپاشی درخت مجددا سماپشی گردد. در حالت کلی ۳ نوبت سمپاشی دوره‌ای و مرتب باعث از بین رفتن آلودگی قارچی در درخت می‌شود.

خفگی ریشه و آب مانی

اگر در هنگام کاشت نهال دقت لازم صورت نگیرد و نهال گردو پایین‌تر از سطح معین خود کاشته شود در اثر تجمع آب و یا زهکشی نامناسب، محل تهویه هوا در قسمت ریشه درخت گردو مسدود می‌شود. این عامل در تنفس درخت اختلال ایجاد می‌کند. بنابراین توصیه می‌شود که در هنگام کاشت نهال دقت شود که نهال در عمق زیادی از خاک فرو نرود و همچنین زهکشی درخت باید به صورت اصولی انجام پذیرد تا در هنگام آبیاری باعث خفگی ریشه نشود.

کود دهی نامناسب

هنگامی که برگ‌های درخت گردو به تدریج زرد می‌شوند احتمال اینکه املاح و کود کافی به درخت نمی‌رسد بسیار زیاد است. اگر یک بررسی مختصری در مورد خاک انجام دهید متوجه خواهید شد که آیا کمبودی در خاک وجود دارد یا نه. البته می‌توانید از فروشندگان نهال و یا متخصصانی که در این زمینه فعال هستند مشاوره دریافت کنید. به هر ترتیب باید کوددهی درختان را براساس اصول کشاورزی انجام دهید زیرا زیاده روی در کود دهی نیز تاثیرات نامطلوبی بر درختان خواهد داشت و در برخی مواقع در اثر کود دهی زیاد برگ درختان زرد می‌شوند.   زرد شدن برگ گردو

آبیاری و سمپاشی غیر اصولی

موارد بسیار زیادی وجود دارد که باغداران کود دهی به درختان را در زمان مقرر انجام می‌دهند اما به دلیل آبیاری غیر اصولی، بخش اعظم کود شسته می‌شود. چنین عاملی باعث می‌شود که کود در یک نقطه دیگر باغ تجمع ‌یابد و بخشی از درختان به دلیل کود دهی زیاد و بخشی هم به دلیل کمبود کود دچار زردی برگ و ریزش شوند.

بهترین روش برای آبیاری درختان گردو آبیاری تحت فشار است. به این ترتیب علاوه بر اینکه در مصرف آب به میزان زیادی صرفه‌جویی می‌شود بلکه مانع از شسته شدن کود می‌گردد. همچنین توجه داشته باشید که سمپاشی غیر اصولی نیز باعث زرد شدن برگ درختان گردو می‌شود. محلولی را که برای سمپاشی درخت مورد استفاده قرار می‌دهید نباید بیش از حد غلیظ و یا رقیق باشد. سعی کنید قبل از سمپاشی نحوه استفاده از مواد مورد استفاده برای سمپاشی را به خوبی مطالعه کنید.

نکات مهم در جلوگیری از زرد شدن درخت گردو و برگ ها

سعی کنید حتما از روش آبیاری و سمپاشی بدرستی استفاده کنید.استفاده از کودهای مناسب بقدر کافی می تواند به شما در باردهی بیشتر کمک کند.کودها باید دارای پتاسیم – نیتروژن – آهن – روی – فسفر – منگنز و بر باشد تا بتواند در نهایت در میزان این باردهی تاثیر فوق العاده ای بگذارد.

استفاده بیش از حد از کودها نیز در نهایت می تواند منجر به از بین رفتن گیاه شود و بهتر است بقدر لازم و کافی مورد استفاده قرار بگیرد.

تغذیه نامناسب می تواند در کاهش باردهی تاثیر بگذارد و در نهایت موجب زرد شدن برگ ها شود اما باید حتما به میزان این کود توجه لازم را داشته باشید.

درختان گردو می توانند یکی از پرسودترین و بهترین درختان باشند که گردوهای درشت و خوش طعمی را به بازار عرضه می کنند اما اگر به یکسری از فاکتورها توجهات لازم را نداشته باشید در نهایت می تواند کاهش باردهی را به شدت مشاهده کنید.

دلایل خشک شدن نهال گردو در حالت های مختلف

دلایل خشک شدن نهال گردو را به صورت گسترده برای شما بیان کردیم. در این قسمت قصد داریم شما را با برخی از دیگر علل خشک شدن نهال گردو در شرایط مختلف، آشنا کنیم.

·         علت خشک شدن نهال گردو در تابستان

از مشکلاتی که باغداران در پرورش نهال گردو تجربه می‌کنند، خشک شدن درخت گردو در فصل تابستان است. علت اصلی این آسیب، آبیاری نامناسب درخت، گرمای زیاد هوا و قرار گرفتن نهال در معرض تابش نور مستقیم خورشید می‌باشد.

·         خشک شدن سر نهال گردو

از دیگر عارضه هایی که درخت گردو به آن مبتلا می‌شود، خشک شدن سرشاخه های این درخت است. عوامل مختلفی از جمله سرمازدگی، بیماری شانکر باکتریایی و آفاتی مثل کرم خراط در بروز این بیماری نقش دارند؛ اما به عنوان اصلی ترین علت خشک شدن شاخه و سرشاخه نهال گردو، می‌توان به وجود قارچ ناتراسیا در این نهال اشاره کرد. این قارچ به خصوص در مناطق گرم، خسارت های فراوانی به درختان گردو وارد می‌کند.

·         علت خشک شدن برگ نهال گردو در گلدان

گاهی ممکن است نهال گردو را درون گلدان کاشته و پس از مدتی متوجه خشک شدن برگ های آن شوید. کارشناسان علت اصلی خشک شدن نهال گردو و برگ آن را آفت و بیماری این نهال می‌دانند. عدم آبیاری و سم‌پاشی این محصول نیز از دیگر علل این بیماری محسوب می‌شوند. استفاده از کود مناسب دارای فسفر، روی، آهن، پتاسیم و عناصری از این قبیل، در این مرحله توصیه می‌شود.

نتیجه گیری

زرد شدن برگ درخت گردو و یا خشک شدن شاخه ها می تواند دلایل مختلفی را به همراه داشته باشد که از آبیاری تا کوددهی و سمپاشی و بیماری اشاره هایی را داشتیم. خرید نهال گردو مناسب که عاری از هرگونه بیماری باشد نیز بسیار مهم است می توانید نهالی را خریداری نمایید که دارای کارت بهداشت و سلامت بوده و خرید خود را با خیالی آسوده به ثبت برسانید. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره خرید انواع ارقام نهال گردو و دریافت لیست قیمت نهال گردو؛ با کارشناسان ما تماس بگیرید.