عمومیکسب و کار ایرانی

بهترین سوغات محمود آباد چیست؟

هر کجای شمال ایران را که قدم بگذارید ردپایی از مهارت و خلاقیت خالق متعال می‌بینید که شما را مسحور خود می‌کند. پوشش سبز درختان در کنار دریایی که گاه آرام است و گاه مثل یک پسربچه چموش مشت بر ساحل می‌کوبد، ترکیب خارق‌العاده‌ای است که در مناطق شمالی ایران و خرید ویلا در محمودآباد می‌توانید تجربه کنید. به همین منظور در این نوشته به جاهای دیدنی محمودآباد و جاذبه های گردشگری‌اش می پردازیم.

محمودآباد کجاست؟

شاید برخی از شما ندانید دقیقاً محمود آباد کجاست. نگران نباشید. ما اینجا هستیم تا همین را برایتان بگوییم. شهرستان محمودآباد شهری ساحلی در و یکی از شهرستان‌های استان است. زبان مردم محمودآباد طبری است ولی به زبان فارسی هم صحبت می‌کنند.

محمودآباد از شمال به دریای مازندران، از جنوب به شهرستان ، از غرب به شهرستان نور و از شرق به شهرستان و فریدون‌کنار محدود می‌شود و دارای دو شهر به نام‌های محمود آباد و سرخرود است. گفتنی است این منطقه در گذشته بندرگاه آمل بود و به‌عنوان یکی از کانون‌های حمل و نقل کالا‌های تجاری ایران و روسیه ایفای نقش می‌کرد.

طبیعت محمودآباد | سرسبز و زیبا

چشم بسته می‌توان گفت که پوشش گیاهی محمودآباد مازندران سبز و متراکم است. اصلاً مگر می‌شود شهری در خطه شمالی ایران باشد و درختان پر و انبوه نداشته باشد؟ در محمود آباد هم می‌توانید انواع درختان مثل ممرز‌، بلوط، توسکا‌، افرا‌، راش و بوته‌هایی مانند چماز‌، گزنا و واش ببینید. به همین دلیل خرید ویلا در شمال بسیار رونق گرفته است.

شاید در فیلم‌ها، درختان ممرز را دیده باشید. تنه این درختان شیاردار و پوست آن به رنگ سبز مایل به خاکستری است. برگ‌هایشان هم شکل‌های متفاوتی دارد و با رگه‌های برجسته و چین‌های زیاد از بقیه برگ‌ها تشخیص داده می‌شود. چماز هم که نوعی سرخس است در طبیعت محمودآباد به چشم می‌آید.

جاهای دیدنی محمودآباد | جاذبه های گردشگری

بهترین جاذبه طبیعی محمودآباد دریای زیبا و پهناوری است که هر ساله بیشترین گردشگر را جذب می‌کند. حال خوب مردمانی که از دیدن دریا لذت می‌برند و تماشای تقلای امواج دریا برای به‌هم‌پیوستن و طلوع و غروب بی‌نظیر خورشید در کنار هم مجموعه‌ای خاص می‌سازد که شما را به محمود آباد مازندران دعوت می‌کند.

علاوه بر دریا و ساحل شنی چشم‌نواز، بازدید از تپه های باستانی‌، جنگل‌های سرسبز و باطراوت‌، آببندانها و تالاب‌های زمستانی، پارک شهرداری محمودآباد و مجموعه توریستی شهر رؤیاها خالی از لطف نیست.

مجموعه توریستی شهر رؤیاها

اگر اهل هیجان هستید، مجموعه توریستی شهر رؤیاها را از دست ندهید. به شما حق می‌دهیم که در سفر به محمود آباد دنبال آب‌تنی در دریا و قدم‌زدن در کنار ساحل باشید و این پیشنهاد ما برایتان کمی عجیب به نظر برسد؛ اما زود قضاوت نکنید. برایتان خبر خوبی داریم.

در مجموعه توریستی شهر رؤیاها می‌توانید با استفاده از وسایل بازی هیجان‌انگیز، همزمان آدرنالین خودتان را افزایش دهید یا در بخش ساحلی قدم بزنید و در مکان‌های مخصوصی که به‌طور مجزا برای خانم‌ها و آقایان در نظر گرفته شده، شنا کنید. امکان قایقسواری هم در این مکان برایتان فراهم است. پس معطل چه چیزی هستید؟ با یک تیر چند نشان بزنید و همه سلیقه‌ها را در محمودآباد راضی کنید. قول می‌دهیم در این مجموعه از بچه ۴ساله تا پیرمرد ۹۰ساله دست خالی بیرون نرود.

تاریخچه | محمودآباد در گذر زمان

پیشینه تاریخی محمودآباد مازندران به قدمت آمل مربوط می‌شود؛ چرا که این شهرستان در زمان‌های گذشته جزوی از آمل به شمار می‌رفته است. چندین سال بعد شخصی به نام محمدحسن خان امینالضراب اصفهانی با هدف ایجاد راه‌آهن و بندرگاه، محمود آباد را از آمل جدا کرد. گرچه تا به امروز شواهد دقیقی مبنی بر علت نام‌گذاری یافت نشده است؛ اما طبق احتمالات محققان، شهرستان محمودآباد به یاد محمود، فرزند محمدحسن‌خان نام‌گذاری شده است.

تا قبل از دوران قاجاریه بنای شهرستان محمودآباد فقط یک امامزاده و راه ساحلی شاه عباسی بوده است و پس از روی‌کارآمدن ناصرالدین شاه، بنای این شهرستان شروع به توسعه کرد. به دستور شاه، در این منطقه به ساخت مسجد‌، کاروانسرا‌، بندر‌، حمام و… اقدام کردند؛ اما برخلاف تلاش‌های ناصرالدین شاه، آبادی شهرستان محمود آباد تا زمان رضاشاه رو به ویرانی نهاد تا اینکه در سال 1308 دوباره بنای این شهر با احداث چندین خیابان رونق گرفت و کم‌کم از همه جنبه‌ها گسترش پیدا کرد.

اماکن مذهبی محمودآباد | محل قرار مؤمنان

امامزاده قاسم، امامزاده فضل خشت سر و امامزاده هفت تن شومیا از جمله اماکن مذهبی محمودآباد هستند که در بین عموم بسیار پرطرفدارند. آستانه امامزاده فضل در روستای خشت سر واقع شده است که بنا و معماری جذاب آن توجه هر گردشگری را به خود جلب می‌کند. این مکان قدمتی چندین ساله دارد و همواره از گذشته تا کنون در معرض توجه همگان قرار گرفته است.

مشاهیر محمود آباد | افتخارهای شهر

محمد دشتی از جمله مشاهیر محمودآباد است که با وقف عمر خود در دورانی که سخنان ارزشمند حضرت علی(ع) به دست فراموشی سپرده می‌شد‌، در مقابل جهل مردمان ایستاد و کلام و سخنان گهربار ایشان را بار دیگر احیا کرد. وی با این کار تا ابد در قلب مردمان شیعه ایران زمین ماندگار شد.

لباس های محلی محمودآباد | تنوع رنگ و طرح

لباس‌های محلی هر منطقه نشان‌دهنده فرهنگ زیبای آن شهر و روستاست. محمود آباد مازندران هم مثل اکثر شهرها لباس‌های زیبای مخصوص به خود را دارد که جلوه بی‌نظیری به مردمان شهر می‌دهند.

شلیته یا چرخی شلوار به دامنی پرچین و کوتاه می‌گویند که از جنس پارچه‌های ابریشم یا کتان‌های ظریف است و معمولاً زنان محمودآباد در جشن‌ها و رقص‌های محلی می‌پوشند. تمبان یا پشمبال هم نوعی شلوار با الگوی ساده است که بیشتر به رنگ تیره است. چادرشو همان چادر شب مربعی شکل است که با آن سر و چهره عروس را می‌پوشانند.

نیم ساق نیز نوعی شلوار تنگ است که از پارچه ابریشمی دوخته می‌شود و معمولاً دختران و زنان این شلوار‌ها را در زیر پیراهن می‌پوشند که به رنگ‌های سبز، سفید یا سرخ هستند. به دامن یا پیراهنی که یک‌سره از شانه تا بالای زانو است و از جنس کتان و چیت است، جومه گفته می‌شود. نیم تنه به شکل جلیقه‌های مردانه با یقه‌هفت یا گرد و جلوباز است.

رستوران‌های محمودآباد | لذت چشیدن غذاهای محلی

بیشتر از ۲۰ رستوران و فست فود در محمودآباد مازندران هست که هر کدام در بخشی از کار خود بهتر هستند. آنچه برای ما اهمیت بیشتری دارد، مکان‌هایی است که اکثر مسافران یا شهروندان به آن رأی داده‌اند. در این بین نام رستوران چاشت، رستوران ماهور، ساندویچ مسعود، رستوران شونیشت، رستوران هودین و چند رستوران دیگر در صدر جدول امتیازها قرار دارد.

اقامت در محمودآباد | تجربه شبی متفاوت در شمال ایران

خوشبختانه به دلیل حجم گسترده گردشگران در محمود آباد، هتل‌ها و اقامتگاه‌های بسیار زیبایی برای مسافران دایر است که از میان آن‌ها می‌توان متل شهرقصه، هتل آپارتمان ترنج، متل فانوسدریا و مجتمع ساحلی ترنجستان را پیشنهاد داد. همه این هتل‌ها با انواع خدمات و پرسنل مهمان‌نواز لحظات خوبی را برای تک‌تک مسافران و گردشگران محمودآباد رقم می‌زنند.

در بین همه این‌ها هتل آپارتمان ترنج به دلیل نزدیکبودن به ساحل دریای خزر چشم‌انداز ویژه‌‌ای و آلاچیق‌های زیبایی دارد. در کنار آن متل فانوس دریا ویژگی‌های منحصربه‌فردی از جمله ساحل اختصاصی و امکان اسکی روی آب و جت اسکی را برای علاقمندان در سفر به محمودآباد فراهم کرده است.

سوغاتی محمودآباد | یادگار سفر به مازندران

سبدبافی‌، گلیم‌بافی، جاجیم‌بافی‌، ظروف و مجسمههای چوبی‌، سفال و انواع پارچه‌ها از جمله سوغات محمودآباد مازندران محسوب می‌شوند.

مراکز خرید محمودآباد | لذت بازارگردی در شهر

بازارهای روز در شمال ایران بسیار رایج هستند و یکی از این بازارهای زیبا و سنتی در محمودآباد مازندران واقع شده است. در این بازار هر روز فروشنده‌ها و کسبه‌ها انواع سبزی‌ها‌، مرکبات و ماهی‌ها را به مردم عرضه می‌کنند. چیدمان رنگارنگ میوه‌ها و سایر وسایل تازه به همراه فضای گرم و صمیمی خانواده‌ها که هرکدام از آن‌ها مشغول تهیه مایحتاج خود هستند، طراوت و شادابی ویژهای را به بازار‌های روز می‌بخشد.

یکی دیگر از قدیمی‌ترین و پرطرفدارترین بازار‌های محمودآباد، بازار ماهیفروشان است. اگر قصد خرید انواع ماهی‌های دریای خزر همچون ماهی‌سفید‌، اوزون‌برون و دیگر ماهی‌های استخوانی مانند کپور را دارید سر زدن به این بازار را در برنامه گشت‌وگذار خود قرار دهید. بازار بزرگ الغدیر و پاساژ ولیعصر هم برای خرید پوشاک و لوازم لوکس‌تر پیشنهاد می‌شود.

راه های دسترسی | سفر به دل طبیعت

محمود آباد بر سر جاده ساحلی قرار دارد و جاده محمودآباد آمل به درازای ۲۳ کیلومتر‌، ارتباط این منطقه را با جاده هراز برقرار می‌کند. از دیگر راه‌های ارتباطی این شهرستان می‌توان به جاده محمودآباد فریدونکنار و جاده محمودآباد نور اشاره کرد. از‌آنجایی‌که تمامی شهرهای شمال ایران در زیبایی طبیعت همتا ندارند‌، جاده‌های اطراف این شهر‌ها نیز به همان اندازه زیبا و چشم نواز هستند.

پیشینه احداث موفق راه آهن در ایران به احداث خط راهآهن محمودآباد آمل بر می‌گردد. ساخت راه آهن محمودآباد آمل که به دوران قاجار مربوط می‌شود، از مهم‌ترین تلاش‌های دولت مردان کشور ایران در حوزه حمل و نقل ریلی به شمار می‌رود.

محمودآباد مازندران دارای یک فرودگاه نظامی و آموزشی وابسته به نیروی هوایی ارتش است که بیشه کلا نام دارد. این فرودگاه باعث احیای چندین شهر و روستا و رونق گردشگری و اقتصادی در شهرهای غرب استان مازندران شده است.

در پایان گشت‌وگذارمان به شما پیشنهاد می‌کنیم لذت این سفر را از خود دریغ نکنید و با رفتن به محمودآباد مازندران و بازدید از جاهای دیدنی آن، روح و روانتان را جلا بدهید. اگر هم تجربه‌ای از سفر به این شهر دارید، با تیم درمیان بگذارید تا دیگران هم در خاطرات و تجربیات شما سهیم شوند.

 بهترین زمان سفر به محمودآباد

همان طور که گفته شد از ابتدای شروع گرما و به خصوص در اواسط تابستان هوای محمود آباد همانند شهر های دیگر خطه شمال بسیار شرجی شده و کسانی که به گرما و رطوبت حساسیت دارند بهتر است در این مدت برای رفتن به این شهر یا دیگر شهر های شمالی اقدامی نکنند. در زمستان نیز به دلیل سرما و هم چنین بی رنگ و روح بودن مناظر محمود آباد کمتر کسی به آن سفر می کند.

بهترین زمان برای سفر به این منطقه اوایل بهار و اوایل پاییز می باشد. شما می توانید برنامه سفرتان را از اواسط فروردین تا اوایل خرداد و از ابتدای مهر تا اوایل آذر بچینید تا هم در اوج شلوغی به این منطقه نروید و هم شدت شرجی بودن هوا کم شود. بسیاری از مسافران تعطیلات تابستان را برای سفر به شهر های ساحلی انتخاب می کنند تا بتوانند در کنار خانواده شان به تجربه یک روز زیبا بپردازند و به همین دلیل این ناحیه در تابستان در شلوغ ترین حالت خود قرار دارد.

غذاهای محلی محمودآباد

اگر قصد دارید به محمودآباد سفر کنید بهتر است درباره غذاهای محلی آن نیز اطلاعات لازم را داشته باشید تا در هنگام مراجعه به رستوران ها یا غذاخوری ها از این غذاها سفارش دهید و دلی از عزا درآورید. از جمله غذاهای محلی محمودآباد کدو پلو یا به گویش محلی کئی پلو می باشد که بین مردم بومی همین شهر بسیار پر طرفدار است. از دیگر غذاهای محلی مالابیج بوده که بین استان مازندران و گیلان مشترک است که محلی های این ناحیه مالابیج را با ماهی سفید طبخ می کنند.

ناز خاتون نیز از دیگر مواردی است که در سفرتان به محمود آباد نباید از دست بدهید چرا که طعم بی نظیر رب انار در آن بسیار دوست داشتنی بوده و بین افراد مختلف معروف می باشد. غذاهای محلی محمودآباد شامل موارد دیگری هم چون: اردک شکم پر، آش کدو، بادمجان شکم پر، بیج بیج، آغوز مسما و باقلا وابیج می شود. اگر به رستوران های محلی محمودآباد رفتید این غذا ها را حتما تست کنید.

رستوران های محمودآباد

یکی از دغدغه های توریست ها و افرادی که به یک شهر گردشگری سفر می کنند، پیدا کردن یک رستوران خوب می باشد. اگر بتوانید رستورانی را بیابید که کیفیت خوبی داشته و شما را راضی کند مطمئن باشید تجربه بهتری از سفرتان کسب خواهید کرد. در این جا ما چند نمونه از بهترین را معرفی خواهیم کرد تا اطلاعات بیشتری از رستوران های این شهر به دست آوردی و در مراجعه به محمودآباد برای انتخاب رستوران دچار مشکل نشوید.

رستوران هودین

یکی از رستوران هاییکه می توانید برای صرف غذا به آن مراجعه کنید، رستوران هودین است و در خیابان دریای 14 قرار دارد. این رستوران توانسته امتیاز نسبتا خوبی از کاربران دریافت کند و به همین دلیل در لیست بهترین رستوران های محمودآباد قرار می گیرد. یکی از امکانات رستوران غذای بیرون بر آن می باشد که با استفاده از آن می توانید در صورت عدم تمایل برای استفاده از محیط رستوران، غذای خود را بیرون ببرید و هر جا که خواستید میل کنید.

این رستوران در تمامی روز های هفته از ساعت 8 صبح تا 23:45 باز بوده و در این بازه زمانی می توانید به رستوران مراجعه نمایید. قیمت غذاهای این رستوران با توجه به کیفیت غذاهای آن و هم چنین در مقایسه با رستوران های هم ترازش مناسب بوده و از این بابت جای نگرانی نیست و می توانید هر چه خواستید سفارش دهید. اگر به این رستوران رفتید ماهی کبابی را از دست ندهید.

آدرس رستوران هودین: مازندران، محمودآباد، خیابان آزادی، نبش دریا 14

کافه رستوران ایوان

اگر قصد دارید به یک جای مدرن و شیک برای صرف غذا مراجعه کنید، کافه رستوران ایوان محمودآباد برای شما مناسب می باشد. این رستوران توانسته امتیاز خوبی از کاربران دریافت کند و به همین دلیل می توان آن را در لیست بهترین رستوران های محمودآباد به شمار آورد. ایوان از شنبه تا جمعه و در بازه زمانی 9 صبح تا 23:45 شب آماده سرویس دهی می باشد. فضای داخلی رستوران طراحی زیبایی دارد و شما می توانید لحظه های آرامی را در کنار عزیزانتان داشته باشید.

کافه رستوران ایوان در مهر ماه سال 1399 به بهره برداری رسید و دارای سه بخش مختلف شامل فضای وی آی پی، فضای باز و کافه می شود که از هر کدام بخواهید می توانید استفاده نمایید. بهتر است در سفرتان به محمودآباد از این رستوران نیز برای صرف وعده غذایی مورد نظرتان استفاده نمایید.

آدرس کافه رستوران ایوان: مازندران، محمودآباد، انتهای کمربندی نور، ضلع جنوبی مجتمع سیمرغ

رستوران سنتی چاشت

از دیگر رستوران های موجود در این منطقه که امتیاز متوسطی دریافت کرده، رستوران سنتی چاشت می باشد که توانسته اعتماد بیش از نیمی از افرادی را که به آن مراجعه می کنند را به دست آورد و به همین دلیل در لیست بهترین ها باشد. رستوران چاشت از ساعت 12 تا 23 آماده خدمت رسانی می باشد و شما دربازه زمانی گفته شده می توانید به رستوران مراجعه کنید. منوی رستوران چاشت دارای غذاهای سنتی خوش طعمیست که می توانید هر کدام را خواستید سفارش دهید چون قیمت ها نیز در سطح خوبی قرار دارند. اگر به محمودآباد رفتید بهتر است از یان رستوران نیز به سادگی عبور نکنید.

آدرس رستوران سنتی چاشت: مازندران، محمودآباد، خیابان آزادی، نبش دریای 44

مراکز خرید محمودآباد

معمولا یکی از مهم ترین گزینه ها برای تکمیل شدن سفر، خرید کردن و تهیه سوغات برای عزیزان از مقصد می باشد. محمودآباد نیز به دلیل این که بین مسافران معروف شده دارای مراکز خریدی است تا مردم بتوانند در سفرشان به این منطقه هر چه نیاز داشتند خریداری کنند. در این جا ما به معرفی چند مورد از مهم ترین و بهترین مراکز خرید محمودآباد خواهیم پرداخت تا بیشتر از قبل بتوانید اطلاعات کسب کنید و در ورود به این شهر دچار مشکل نشوید.

بازار بزرگ الغدیر

یکی از جاهایی که در این شهر می توانید از آن استفاده نمایید تا اجناس و کالاهای مورد نیازتان را خریداری و حتی اگر قصد درست کردن غذا داشتید نیز از آن بهترین و مرغوب ترین مواد غذایی را تهیه کنید، بازار بزرگ الغدیر محمودآباد می باشد. این بازار نمونه یک بازار شمالی با همه اجناس می باشد که با هر قیمتی می توانید بیابید. البته باید در نظر داشته باشید که قیمت ها در بازار به نسبت مرکز خرید پایین تر است و از این بابت می توانید سفر اقتصادی تری را تجربه نمایید. در بازار بزرگ الغدیر انواع ترشیجات، لباس، میوه ها، سبزی ها و ماهی های تازه موجود است و شما قادر خواهید بود تا هر چه خواستید تهیه کنید.

آدرس بازار بزرگ الغدیر: مازندران، محمودآباد، خیابان معلم، بازار الغدیر

مجتمع تجاری سیمرغ

یکی از مراکز خرید زیبا با طراحی مدرن و در عین حال بزرگ، می تواند یک گزینه مناسب برای شما باشد تا آن را انتخاب کنید و هر چه نیاز داشتید را تهیه نمایید. امتیازی که این مرکز خرید از مردم دریافت کرده مناسب بوده و می توانید اطمینان داشته باشید برای خرید آن چه نیاز دارید به کارتان خواهد آمد. در این مرکز خرید یک آب نمای بسیار زیبا قرار دارد که محیط داخلی مجتمع را زیبا کرده است و هم چنین یک فودکورت نیز در این ساختمان وجود دارد که در صورت نیاز می توانید از آن استفاده نمایید. هم چنین اگر نیاز به خرید از هایپر داشتید نیز مجتمع تجاری سیمرغ به کارتان خواهد آمد.

آدرس مجتمع تجاری سیمرغ: مازندران، محمودآباد، خیابان دارخوبن، نرسیده به مجتمع شرکت نفت

سوغات محمودآباد

محمود آباد یکی از شهر هایی است که در استان مازندران از بابت سوغات می توانید لیست متنوعی را شاهد باشید و همین تنوع دست شما را برای انتخاب گزینه دلخواهتان باز خواهد گذاشت. از جمله سوغات محمودآباد که می توانید برای خودتان یا خانواده تان از آن تهیه کنید شامل مواردی مثل ظروف سفالی، جاجیم های زیبا، محصولات حصیری جذاب، لباس های سنتی مازندران و صنایع دستی خوش ساخت که مطمئن باشید می توانید موارد خوبی را انتخاب کنید. از دیگر سوغاتی که نباید خرید آن ها را از دست بدهید مواردی هم چون: ماهی دودی، برنج این منطقه و میوه های مختلف بوده که طعم خوبی دارند و از خریدتان پشیمان نخواهید شد.

محله های محمود آباد

یکی از نکات درباره محمودآباد باید در نظر داشته باشید این است که شهر فعلی در واقع همان روستاهایی بوده که قبلا در این ناحیه وجود داشند و با توسعه شهری به شهر پیوستند و حالا جزوی از شهر می باشند. این شهر در حال حاضر دارای محله های زیباییست که داشتن اطلاعات درباره آن ها می تواند به شما کمک کند تا در مراجعه به این شهر بتوانید سفر بهتری داشته باشید.

روستاهای یاد شده در گذشته که در این منطقه قرار داشتند در قلب جنگل یا نزدیک به ساحل بودند و حالا قسمتی از یک شهر بزرگ و در هم تنیده شده اند. از جمله بهترین محله های محمودآباد می توان به: محله توسکا، آهو محله، سوراخ مازو، سوراخ مازو سفلی، سوراخ مازو علیا، سوراخ مازو وسطی و تلیکسر اشاره نمود.

آهو محله در گذشته یک روستای ساحلی بود و هم اکنون به عنوان یکی از بهترین محله های شهر شناخته می شود. اگر قصد داشتید به این محله مراجعه کنید باید به غرب محمودآباد بروید. سوراخ مازو نیز از دیگر روستاهای محمودآباد بوده که در حال حاضر به عنوان یک محله در بافت شهری از آن یاد می شود. ولی اگر قرار باشد یکی از بهترین نقاط محمودآباد را معرفی کنیم، توسکا محله خواهد بود که در حال حاضر یک خیابان در راستای خط ساحلی می باشد و همیشه می توان دریا را از آن دید.