فرهنگ و هنر

آدم بزرگ ها هم به تصویرگری نیاز دارند

تصویر؛ هنری که برای اکثر ناشران سودآور نبوده است، اما به آن توجه چندانی نشده است. اما سوال اینجاست که آیا این کم توجهی باعث شده تا هنر در سال های اخیر کمتر مورد توجه قرار گیرد؟

برای پاسخ به سوال فوق، با لیدا طاهری، هنرمندی که به عنوان تصویرگر کتاب کودک شناخته می شود، گفت وگویی انجام دادیم تا دیدگاه های وی در مورد تصویرسازی، رابطه صحیح نویسنده و تصویرگر، بومی سازی تصویرگری و … را مورد بررسی قرار دهیم. .. بپرسیم.

آیا هنر عامیانه رو به جلو است؟

این تصویرگر که معتقد است اقبال در سال‌های اخیر تصویرسازی خوبی داشته است، به گیلونا گفت: همه ما باید فانتزی ببینیم، اما در ایران بیشتر برای کودکان است، تصویرسازی‌های خوب اقبال و حوزه، انتشار، کارشان بهتر از قبل شده است اکنون کتاب‌های متنوعی وجود دارد؛ اما مانند بسیاری از آثار هنری دیگر، هزینه تصویرگران در مقایسه با ژانرهای دیگر بسیار کم است. خرید و مطالعه زیاد کتاب، و شاید اینترنت یا مسائل دیگر، افراد بیشتری را درگیر خود کرده است.»

وی ادامه داد: از طرفی ممکن است مردم شناخت کافی از هنری نداشته باشند که درست انجام شده است و شما در همه عرصه ها می بینید که هنر عامیانه بیشترین پیشرفت را دارد و متأسفانه هیچکس جلوی آن را نمی گیرد یعنی ما نمی آییم. برای برگزاری نمایشگاه‌های خوب برای همه آثار خوب: «الان بچه‌ها خیلی کمتر کار خوب انجام می‌دهند و ما در بسیاری از زمینه‌ها با این واقعیت دست و پنجه نرم می‌کنیم که چیزی که فروخته می‌شود لزوماً ارزش زیادی ندارد.»

طاهری با اشاره به ارتباط خوبی که بین تصویرگران و ناشران ایجاد شده است، گفت: در حال حاضر تصویرگران ایرانی فعال هستند و ارتباطی که باید بین تصویرگران و ناشران وجود داشته باشد برقرار شده است، اما ناشر و تصویرگر هم با مشکلات اقتصادی مواجه هستند. بسیاری از ناشران تصویرگران خوب و بزرگی را در این زمینه نمی شناسند و از افرادی استفاده می کنند که آثار برجسته زیادی ندارند، اما استقبال عمومی از آثارشان خوب است.»

وی خاطرنشان کرد: اگر ناشران ارتباط خوبی با انجمن تصویرگران داشته باشند، می توانند خیلی بهتر کار کنند و اگر تصویرگران از نظر مالی تامین باشند، فرصت بسیار خوبی برای کار خواهند داشت. بعضی از دوستان ما فقط تصویرگر هستند و هزینه ها بالاست. هم هزینه تجهیزات و هم هزینه سرمایه گذاری روی آن بالاست.»

چرا کودکان تصویر را بیشتر از متن دوست دارند؟

در بزرگسالی ممکن است برای شما پیش آمده باشد که ترجیح می دهید به جای خواندن کتاب، فیلم تماشا کنید، یا در اطراف خود دیده اید که کودکی برای خواندن متن ترجیح می دهد به تصاویر موجود در کتاب نگاه کند.

طاهری در تشریح علت این مشکل به گیلونا گفت: انسان های اولیه از طریق تصویر با یکدیگر ارتباط برقرار می کردند و بنابراین با توجه به این نکته، تصاویر بر انسان ارجحیت دارند و می توانید هزاران کلمه را با یک تصویر بگویید، اما اگر بخواهید. برای توضیح آن، ممکن است نتوانید آن را به طور کامل منتقل کنید. کودکان صحبت می کنند و با تصویر ارتباط برقرار می کنند. خیلی بیشتر. “

وی ادامه داد: در تصویرسازی باید به دیدگاه بچه ها توجه شود و صرفاً ترجمه متن نباشد. اما تخیل ما نیز باید در آن باشد. خلاقیت در تصویرسازی، از آنجایی که به درک بهتر متن کمک می کند، به نظر من مشکلی نیست و فکر می کنم اگر در تمام کارهایمان از تخیل استفاده کنیم، بسیار مثبت خواهد بود.

او درباره رابطه تصویرگران و نویسندگان گفت: «به نظر من این ارتباط باید بسیار نزدیک باشد. دادن متن به تصویرگر کافی نیست. من با هر نویسنده ای که با آنها صحبت و ارتباط داشته ایم کار بهتری انجام داده ام و همکاری آنها نتایج بسیار خوبی به همراه خواهد داشت و ارتباط آنها بسیار خوب خواهد بود.

برای پیدا کردن تصویر چه کنیم؟

مشکل تصویرسازی در زمینه تصویرسازی در حال حاضر این است که تعداد قابل توجهی از کتاب های تصویرسازی در حال ترجمه هستند و این یک نقطه ضعف برای بومی سازی تصویرسازی است. طاهری درباره راه‌حل این مشکل می‌گوید: «ما هم نویسنده خوب داریم و هم تصویرگر خوب؛ چرا از آنها استفاده نکنیم؟ چون ترجمه راحت‌تر است و هزینه کمتری می‌طلبد و از طرفی با استقبال بچه‌ها رواج دارد. اما ارزش‌های محلی و فرهنگی را در نظر نمی‌گیرد. “به طور ناخودآگاه، ما عناصر فرهنگی مرتبط با تصاویر خود و سایر موارد مشابه آن را داریم.”

وی ادامه داد: فکر می‌کنم می‌توانیم داستان‌های قدیمی خود و داستان‌های امروزی را به تصویر بکشیم، فکر می‌کنم دنیا به این موضوع اهمیت می‌دهد و قطعاً طرفداران خود را خواهد داشت؛ اما نیاز به حمایت و ریسک‌پذیری دارد. نیاز به حمایت دارد زیرا کار فرهنگی بدون هیچ حمایتی انجام نمی شود.

این تصویرگر در پایان گفت: توجه به تصویرسازی سرمایه بزرگی است. کشورهایی که دوسالانه‌های مختلف تصویرسازی را برگزار می‌کنند، چیزی جز ما ندارند که باور کنیم این مهم است. هنر موضوع مهمی است. از آنجایی که می توانیم از طریق هنر جلو برویم و کشورمان را به جلو برسانیم، راه دیگری برای انجام آن وجود ندارد.»

انتهای پیام/