فرهنگ و هنر

آزادگان در دوران اسارت حافظ قرآن و نهج‌البلاغه شدند

حجت الاسلام والمسلمین ابوترابی فرد با اشاره به اینکه آزادگان در دوران زندان اسیر یا حافظ قرآن یا نهج البلاغه شدند، گفت: اردوگاه را به یک مرکز فرهنگی تبدیل کرده اند و امروز اگر ما تبدیل مساجد به فرهنگسراها معجزه ای در جامعه خواهد بود.

به گزارش گیلونا به نقل از ستاد ارتباطات (فهما)، مراسم اختتامیه جشنواره کتاب کودک مسجد (فهما) امروز یکشنبه 21 آبان ماه با حضور «یاسر احمدوند» معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد. و ارشاد اسلامی، حجت‌الاسلام والمسلمین «سید محمدحسن ابوترابی» تهران، حجت‌الاسلام والمسلمین فهم، «اسماعیل آذر» رئیس هیئت داوران این جشنواره در مصلی امام حسین (ع) برگزار شد. در تهران

حجت الاسلام والمسلمین ابوترابی فرد در ابتدای سخنان خود ضمن ابراز امیدواری نسبت به تبدیل کتابخانه مسجد به کتابخانه ای موثر و با سابقه، گفت: با این کتاب ها حرکت کنید. ما شخصیت های بزرگی داشتیم که نه تنها با کتاب، بلکه هنگام خواب با کتاب هم آشنا بودند.

امام جمعه موقت تهران افزود: هر یک از این بزرگان و بزرگان دیدگاه و نگرش خود را مطرح نمی کردند مگر اینکه درس می خواندند و درس نمی خواندند مگر اینکه این نصیحت ما را به خدا نزدیک کند.

وی افزود: ما در چنین مدرسه ای هستیم، اما میزان تحصیل در کشور ما خوب نیست. در حالی که آزادگان در اردوگاه، در آن شرایط بسیار سخت، اردوگاه را به یک مجموعه فرهنگی تبدیل کرده بودند، اردوگاه ها تبدیل به مراکز فرهنگی شده بودند. گاه اگر نهج البلاغه و کتابی می آوردند، چند نسخه روی پاکت جزر و مد می نوشتند و چنین می شد که بسیاری در اردوگاه ها نهج البلاغه و قرآن را حفظ می کردند، بسیاری عربی و همچنین یک زبان دیگر

حجت الاسلام و المسلمین ابوترابی فرد گفت: گویی اسرای ما در اردوگاه ها دانشجو یا استاد یا حتی هر دو بودند و هر کدام آنچه را که می توانستند به دیگران یاد می دادند.

وی ادامه داد: اگر بتوانیم مساجد خود را به چنین فرهنگسراهای بزرگی تبدیل کنیم، قطعاً معجزه خواهد بود و کار بزرگی انجام داده ایم، آنها ستاد همه کسانی هستند که در این کار بزرگ تلاش می کنند از جمله وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی. راهنما. . از هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد و کشور و روسای دفتر تشکر می کنم و تمام تلاشم را برای کمک به آنها انجام خواهم داد.

در مراسم اختتامیه جشنواره کتاب کودک مسجد (فهما) اسامی برگزیدگان بخش های مختلف اعلام شد.

به گزارش ستاد ارتباطات رسانه ای (فهما)، اختتامیه جشنواره کتاب کودک و نوجوان مسجد (فهمه) امروز یکشنبه 31 آبان ماه با حضور «یاسر احمدوند» معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد. راهنما، حجت الاسلام والمسلمین «سید محمدحسن ابوترابی» امام جمعه موقت تهران، حجت الاسلام والمسلمین «حبیب رضا ارزانی» راهنمای اسلام، «علی رمضانی» رئیس مؤسسه کتاب و ادبیات ایران، «سعید سعادتی» قائم مقام مدیرعامل معاون فرهنگی هنری اسماعیل آذر »رئیس هیئت داوران جشنواره در مسجد امام حسین (ع) تهران برگزار شد.

در این مراسم اسامی برگزیدگان در بخش‌های مختلف اعلام شد و به‌ویژه از «گلعلی بابایی» نویسنده‌ای که کتابش از سوی مقام معظم رهبری (مدظله العالی) تقدیم شده بود، تجلیل شد.

اسامی برگزیدگان این جشنواره به شرح زیر است:

«علی رستمی» از استان تهران (مقام اول کتابخوانی)

«غلامرضا اقتصادی» از استان بوشهر (مقام دوم کتابخوانی)

«حمیدرضا علی وردی» از استان مرکزی (مقام دوم کتابخوانی)

«علی پیران» استان اردبیل (مقام سوم قرائت)

«فاطمه زهرامیر» از استان گلستان (مقام سوم قرائت)

«محمد امیری» مسئول کتابخانه «نور الهدی» استان کرمانشاه (مقام اول کتابخانه مسجد)

«عبدالمهیمن نیک اندیش» مسئول کتابخانه «شهید طالیانی» استان بوشهر (مقام دوم کتابخانه مسجد)

«فرزاد میرشکاری» مسئول کتابخانه «فاطمه» جنوب کرمان (مقام سوم کتابخانه مساجد)

«عبدالوهاب ایمانفر» مسئول کتابخانه «توحید» استان سیستان و بلوچستان (کتابخانه قابل تقدیر)

«عباس خاکباز» مسئول کتابخانه «باقرالعلوم» استان قزوین (کتابخانه قابل تقدیر)

«خیرالنساء امانی» از استان چهارمحال و بختیاری (مقام اول کتابداری)

«امیرعباس نیروزاده» از استان بوشهر (مقام دوم کتابداری)

“ملکه شعبانی” از جنوب کرمان (کتابدار سوم)

«ریحانه زمانی» از استان تهران (کتاب شایسته تقدیر)

«فرشته خودمختاری» و «راضیه زنده دل» استان تهران (مقام اول)

«مجتبی دولتی» از استان کرمان (مقام دوم)

«ابراهیم مشایخی» از استان بوشهر (نویسنده مقام سوم)

«شهاب قنبری» از استان تهران (مقام اول در بخش ویژه کودکان)

حجت الاسلام والمسلمین «سید محمدحسن ابوترابی فرد» استان تهران (بالاترین مقام سفیران کتاب)

«حاج صفر گنجه کویری» از جنوب کرمان (بالاترین مقام سفیران کتاب)

«علیرضا پولاد» استان بوشهر (استان ویژه شایسته تقدیر)

“محمدرضا مظاهری” استان چهارمحال و بختیاری (استان ویژه شایسته تقدیر)

“آسیه ارزانی نافچی” استان چهارمحال و بختیاری (کارشناس مسئول شایسته تقدیر)

انتهای پیام/