فرهنگ و هنر

آشنایی با «ستاره‌های بلوچ» – گیلونا

کتاب ستارگان بلوچ به بیان خاطرات معنوی مدافع حرم عباس نارویی از حضور پیامبران (یگان های رزمنده سیستان و بلوچستان) در نبرد شام می پردازد.

به گزارش گیلونا، کتاب «ستارگان بلوچ»; خاطرات معنوی مدافع حرم عباس نارویی برگرفته از حضور «انبیا» در نبرد شام و به قلم «محمد محمودی نورآبادی» است. به راستی این اثر را باید در قالب «یادنامه نویسی دیگر» دید.

محمودی نورآبادی به دو سرزمین سوریه و بلوچستان سفر کرد و توانست دو اکوسیستم و اقلیم متفاوت را به خوبی پردازش کند. روایت دقیق و ظریف عباس نارویی نیز به کمک قلم نویسنده آمد و این اثر را خواندنی کرد. به ویژه نویسنده سعی کرده لحن و گویش شخصیت ها را در دیالوگ های مبتنی بر گویش قومی بلوچ حفظ کند. مخاطبان غیر بلوچ نیز با ضرب المثل هایی مواجه می شوند که شاید معادل بلوچ آن ها شنیده نشده باشد.

در بخشی از کتاب می خوانیم:
«بعد از نماز ظهر و عصر باید ایرانشهر را به مقصد زاهدان ترک می‌کردیم؛ گروهی که قرار بود عنوان جدیدی در دفتر ادبیات مقاومت درج کنند. تا آن روز حزب‌الله لبنان، زنان پاکستانی، فاطمیون افغانستان، حیدریان. عراقی ها و مدافعان حرم از سراسر ایران تیترهایی بودند که رسانه ها و مردم جهان به عنوان شاخه های مختلف مقاومت به رسمیت شناختند؛ محوری که شکل گرفته بود و مصمم بود کمر تکفیری های سفاک و داعش را بشکند و ننگ را از بین ببرد. این شجره خبیثه از دامن اسلام. «حالا ما بلوچ ها اعم از شیعه و سنی به شام ​​می رفتیم به نام انبیا تا گلوی خشونت و ظلم و ستم و خدمت به استکبار را به یاری خدا سرکوب و خفه کنیم. “.

این شماره در 288 صفحه توسط انتشارات خط مقدم منتشر شده است.

انتهای پیام/