فرهنگ و هنر

آیت الله ری شهری به ملکوت اعلی پیوست

آیت الله ری شهری که مدتی در یکی از بیمارستان های تهران بستری بود، در اواخر دوشنبه اول فروردین 1401 به وطن بازگشت.

به گزارش گیلونا، مصطفی آجرلو، مدیرکل روابط عمومی و تبلیغات آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) در توییتی از تایید وفات آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) خبر داد.

وی در این خصوص در گفت و گو با شفقنا گفت: وی در یکی از بیمارستان های تهران بستری شد و حوالی نیمه شب دوشنبه اول فروردین 1401 به خانه بازگشت.

به گزارش گیلونا، آیت الله محمد محمدی ری شهری در آبان 1337 در شهر ری در خانواده ای مذهبی دیده به جهان گشود.

پس از اتمام تحصیلات ابتدایی، در سال 1339 وارد حوزه علمیه ری (مدرسه برهان) شد و در سال 1340 برای ادامه تحصیل تا پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1357 – به جز مدت کوتاهی به دلایل سیاسی – راهی قم شد. به حوزه های علمیه مشهد و نجف هجرت کرد – برای تحصیل و تدریس در حوزه علمیه قم.

آیت الله ری شهری سطوح عالی حوزه را نزد اساتید بزرگی چون آیات عظام: حاج میرزا علی مشکینی، حاج شیخ محمد فاضل لنکرانی و حاج سید محمدباقر طباطبایی سلطانی فراگرفت. دروس خارج اصول را نیز از محضر آیات عظام: مرحوم حاج شیخ محمدعلی اراکی و حاج شیخ حسین وحید خراسانی و درس خارج فقه از محضر آیات عظام: حاج میرزا علی مشکینی، حاج شیخ جواد استفاده می کرد. تبریزی، مرحوم حاج سید محمدرضا گلپایگانی و مرحوم حاج شیخ مرتضی حائری بهره بردند.

ایشان پس از سالها حضور در دروس خارج حقوق و اصول، درجه اجتهاد را کسب کردند و اجتهاد ایشان توسط برخی از اساتید ممتاز حوزه علمیه قم تصدیق گردیده است، «اجتهاد» است، مکرراً تأیید شده است. وی همچنین توانست از برخی از علما و داستان نویسان بزرگ جهان اسلام از جمله آیت الله حاج آقا رضا بهاءالدینی اجازه نقل حدیث بگیرد. از دیگر موفقیت های وی می توان به موفقیت در حفظ کل قرآن کریم اشاره کرد.

فعالیت های سیاسی اجتماعی

آیت الله ری شهری از ابتدای نهضت اسلامی به ویژه در 15 خرداد 1342 اهداف و نظرات امام خمینی (ره) را می دانست و در 20/4/1344 توسط ساواک مشهد دستگیر و به زندان محکوم شد. در سال 1345 ضمن امتناع از شرکت در دادگاه تجدیدنظر ساواک به نجف اشرف رفت و در سال 1346 به ایران بازگشت و حدود هجده ماه در حوزه علمیه مشهد به تحصیل پرداخت. در این مدت بار دیگر تحت تعقیب ساواک قرار گرفت و در دادگاه تجدید نظر مجدداً به زندان محکوم شد.

آیت الله ریا شهری در سال 1356 به دلیل سخنرانی علیه رژیم شاه در حسینیه اصفهان آبادان توسط ساواک ممنوع المنبر شد. او همچنین به دلیل سخن گفتن علیه رژیم در نهاوند، آبادان، مشهد، هرمزگان و زابل مورد تعقیب ساواک قرار گرفت.

مسئوليت

آیت الله ری شهری از زمان پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون به فعالیت های سیاسی اجتماعی پرداخته است.

مسئولیت های ایشان پس از پیروزی انقلاب اسلامی عبارتند از:

1. حاکم دادگاه های انقلاب اسلامی
پس از پیروزی انقلاب اسلامی به عنوان قاضی شرع دادگاه های انقلاب اسلامی دزفول، بهبهان، گچساران، بروجرد، رشت و گنبدکاووس مشغول به خدمت شد.

۲. رئیس دادگاه انقلاب ارتش
با توجه به اهمیت حفظ و اصلاح نیروهای مسلح پس از پیروزی انقلاب اسلامی و برای مقابله با توطئه های گروهک های ضدانقلاب در این رکن مهم، آیت الله ری شهری در اواسط سال 1358 به ریاست دادگاه انقلاب ارتش منصوب شد.

مهمترین موضوعاتی که در دوران تصدی ایشان به آن پرداخته شده است عبارتند از:

ج: رسیدگی به اتهامات متهم به توطئه در پایگاه های هوایی تبریز “توطئه حزب منحله خلق مسلمان” در اصفهان و بوشهر.

ب: محاکمه متهمان شرکت در کودتای نافرجام نوژه در تاریخ 18/4/1359.

ج: توطئه قطب زاده را بررسی کنید.

س: اتهامات رهبران نظامی حزب توده را بررسی کنید.

3. وزیر اطلاعات

وی نخست وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی ایران است که با کسب اکثریت قاطع آراء نمایندگان مجلس شورای اسلامی در تاریخ 6/6/1342 به این سمت منصوب شد.

مهمترین اقدامات انجام شده در دوران تصدی ایشان عبارتند از:

ج: تأسیس وزارت اطلاعات

ب: برخورد قاطع با عاملان قتل و حملات و گروهک های ضدانقلاب.

ج: دستگیری جاسوسان آمریکایی فعال در بخش‌های مختلف.

د: دستگیری گروهک انحرافی مهدی هاشمی به دستور امام راحل (ره).

4. دادستان کل

وی در تاریخ 30/5/1368 به سمت دادستانی کل کشور منصوب شد و تا اوایل سال 1370 در این سمت بود.

5. دادستان دادگاه ویژه روحانیت

در تاریخ 13/10/1368 از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به سمت دادستانی ویژه روحانیت منصوب شد.

جنابعالی را که بحمدالله دارای مهارت علمی و عملی و دارای جایگاه شایسته ای در نظام جمهوری اسلامی هستید به عنوان وکیل این دادگاه منصوب می نمایم.

6. دبیرکل جمعیت دفاع از ارزش‌های انقلاب اسلامی

در سال‌های اخیر، مقامات متعدد علمی و سیاسی ضمن مراجعه‌های متعدد به آقای محمدی ری شهری در تشریح اوضاع کشور، حضور فعال ایشان در عرصه سیاسی را برای کمک به حل مشکلات فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی ضروری تعریف کرده‌اند. . وی پس از بررسی ها و رایزنی های لازم، در تاریخ 15 خرداد 1374 به همراه جمعی از شخصیت های مذهبی و سیاسی جمعیت دفاع از ارزش های انقلاب اسلامی را تأسیس کرد که در اطلاعیه ای در تاریخ 24 مرداد 94 تعطیلی آن را اعلام کرد. ، 1998.

7. تولیت آستان حضرت عبدالعظیم حسنی علیه السلام.

در 20 دی ماه 1369 با حکم رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت الله خامنه ای به سمت تولیت آستان مقدس عبدالعظیم حسنی (ع) منصوب شد. انتصاب ایشان سرآغاز تحولی اساسی در توسعه این مجموعه مهم مذهبی بود که صلوات الله علیه در سال 1369 آغاز و در سال 1371 به مرحله اجرا درآمد. در زمینی به مساحت سی و هفت هزار متر مربع ساخته شده است.

8. نماینده مردم استان تهران در مجلس خبرگان رهبری

وی در دومین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری به عنوان تنها کاندیدای انتخابات شرکت کرد و با رای مردم استان تهران انتخاب شد. همچنین در سومین دوره مجلس خبرگان رهبری کاندیدای واحد بود. مبارز و دیگر گروه های سیاسی مورد حمایت قرار گرفتند و با رای قاطع مردم بار دیگر به این مجلس راه یافت.

9. عضو شورای راحتی

10. نماینده ولی فقیه و پیشوای حجاج

جناب آقای ری شهری در تاریخ 06/02/1370 به سمت نماینده ولی فقیه و زائران منصوب شدند.

«اینجانب جنابعالی یکی از شخصیت‌های پرافتخار جمهوری اسلامی و دارای مناصب افتخارآمیز در سال‌های اخیر بوده و همواره عاملی صادق، شجاع و کارآمد برای انقلاب و رهبر معظم آن بوده‌ام، به‌عنوان نماینده و حافظ شرافتمندانه منصوب می‌کنم. زائران ایران».

۱۱. مدیر مؤسسه علمی-فرهنگی دارالحدیث

اولین و بزرگترین مجموعه فرهنگی در زمینه حدیث و علوم وابسته. این مؤسسه که ریشه در تألیفات پژوهشی و شخصی ایشان دارد، در تاریخ 94/08/22 مصادف با میلاد با سعادت حضرت فاطمه زهرا (س) با پیام رهبر معظم انقلاب و با حضور اندیشمندان و اندیشمندان رسماً افتتاح گردید. بزرگان حوزه و دانشگاه. در بخشی از پیام معظم له آمده است:

«… اکنون تأسیس مجلس دارالحدیث به همت جناب حجت الاسلام والمسلمین آقای ری شهری که علاوه بر اشتیاق، علاقه، تجربه و تجربه در کار روایات مژده می دهد که به تدریج به برآورده شدن این خواسته ها و نیازها در امر حدیث نزدیک می شویم. انشاءالله…».

۱۲. رئیس دانشگاه قرآن و حدیث

این دانشگاه شامل دانشکده های زیر می باشد:

1- دانشکده علوم قرآنی و علوم تربیتی، 2- دانشکده علوم حدیث و علوم تربیتی، 3- دانشکده علوم و معارف اسلامی،

13. رئیس پژوهشکده قرآن و حدیث

این پژوهشکده شامل پژوهشکده های زیر می باشد:

1- پژوهشکده علوم و معارف حدیث، 2- پژوهشکده تفسیر اهل بیت(ع)، 3- پژوهشکده الهیات اهل بیت(علیهم السلام)، 4- پژوهشکده اخلاق و روانشناسی اسلامی.

انتهای پیام/