فرهنگ و هنر

ادای احترام به زمینی که در ناملایمتی انسان‌ها همچنان بخشنده است

امسال در حالی که دنیا به زمین احترام می گذارد، در ادامه اقدامات تخریبی انسان ها علیه طبیعت، ساعتی چراغ ها را خاموش می کنند. دستکاری طبیعت باعث افزایش دمای زمین و شمارش نفس آن شده است، به طوری که بر اساس اظهارات جهانی، اگر این روند متوقف نشود، حدود یک سوم از مزارع و مراتع جهان تا پایان قرن جاری به مقصد خواهد رسید. تولید غذا نامناسب باشد.

به گزارش گیلونا، در ساعت زمین، شهروندان یک کشور چراغ ها و سایر وسایل غیر ضروری خود را به مدت یک ساعت خاموش می کنند و اولین هدف این حرکت جهانی این است که سازگاری با تغییرات آب و هوایی مستلزم مصرف محتاطانه انرژی است.

این رویداد برای اولین بار در سیدنی استرالیا با مشارکت صندوق جهانی طبیعت (WWF) با حضور نزدیک به 2.2 میلیون نفر و خاموش شدن چراغ های غیر ضروری برگزار شد. پس از آن، شهرهای دیگر جهان به این رویداد پیوستند، و بنابراین “زمین” یک روز را به نام خود در تقویم ها در نظر گرفت و در این روز، که آخرین شنبه ماه مارس است، برای قدردانی از زمین و ارزیابی آنچه که انسان در آن انجام داد. زمین، چراغ ها خاموش خواهند شد.

در اولین سالگرد ساعت زمین در سال 2008، با شرکت 35 کشور و 400 شهر از هر 7 قاره، در 28 مارس از ساعت 20:00 تا 21:00 برگزار شد. بسیاری از نمادهای شهری به مدت یک ساعت سکوت کردند.

نتایج بررسی های امسال نشان داد که با یک ساعت خاموشی، مصرف برق 73.34 مگاوات کاهش یافت که معادل 41.6 تن دی اکسید کربن است.

این اعداد به ما یادآوری می کند که با دور شدن از انرژی های پاک و توسعه استفاده از سوخت های فسیلی در زندگی روزمره و صنعت چقدر به حیات کره زمین آسیب رسانده ایم و در این بین وضعیت مخاطرات زیست محیطی ناشی از عدم مدیریت و برنامه ریزی امروزه به شرایط بحرانی و فوق بحرانی رسیده است.

کاهش انتشار گازهای گلخانه ای با انرژی های تجدید پذیر

طبق آمار، میانگین انرژی تابش خورشید بر اساس استانداردهای جهانی بیش از 3.5 کیلووات ساعت بر متر مربع در روز است و این رقم در ایران به طور متوسط ​​حدود 4.5 کیلووات ساعت بر متر مربع است.

اگرچه ایران یکی از کشورهای نفت خیز جهان است و دارای منابع عظیم گاز طبیعی است، اما به دلیل شدت تابش خورشید در بیشتر نقاط، می تواند با استفاده از انرژی خورشیدی به میزان قابل توجهی در مصرف سوخت های فسیلی صرفه جویی کند. انتشار کمک خواهد کرد.

ایمان احمدی عضو هیئت مدیره انجمن ستکا در گفت وگو با گیلونا وی گفت: در تابستان سال گذشته کشور با 13 هزار مگاوات کسری برق مواجه شد که صنایع اولین قربانی آن بودند و متحمل خسارات زیادی شدند. در سال های اخیر و در آینده نیز کسری گاز در کشور داریم.

وی افزود: از این رو صنعت فولاد باید مراقب باشد که ادامه ساخت نیروگاه های سوخت فسیلی نه تنها راه حلی برای کسری برق آنها باشد، بلکه باید با کسری گاز بیشتر کشور مقابله کند. این در حالی است که در سال 2020 83 درصد نیروگاه های ساخته شده تجدیدپذیر بوده و این رقم روند جهانی را به خوبی نشان می دهد.

افزایش دمای جهانی

بر اساس گزارش هیئت بین دولتی تغییرات آب و هوایی سازمان ملل متحد (IPCC)، اگر انتشار گازهای گلخانه ای به شدت کاهش نیابد، نزدیک به یک سوم مزارع و دام های جهان تا پایان این قرن برای تولید غذا نامناسب خواهند بود.

زمین میلیون ها کیلومتر از جنگل های خود را از دست داده، رسوبات خاک چند برابر شده و برداشت آب ده ها برابر شده است.

فعالیت های انسانی هوا را به شدت آلوده کرده و لایه اوزون را به شدت آسیب پذیر کرده است. انسان باعث انتشار گسترده جیوه، سرب، کادمیوم و فلزات سنگین در سراسر طبیعت و استفاده بی رویه از منابع طبیعی و مصرف بی رویه آنها همراه با رشد جمعیت و افزایش گازهای گلخانه ای، تخریب لایه ازن، باران های اسیدی، فرسایش خاک، شروع شده است. بیماری های خطرناک و جدید، فقر و بسیاری چیزهای دیگر زندگی نسل های آینده را به خطر انداخته است.

اسیدی شدن اقیانوس

اسیدی شدن اقیانوس به معنای تغییر در مواد شیمیایی تشکیل دهنده آب های اقیانوس و همچنین دمای آنها به دلیل وجود دی اکسید کربن بیش از حد در جو است. این تغییر در مواد شیمیایی باعث کاهش PH آب می شود. PH آب نشان دهنده درجه اسیدی یا باز بودن آب است و بین صفر تا 14 است. هرچه PH به صفر نزدیکتر باشد، آب اسیدی تر است و هرچه به 14 نزدیکتر باشد، آب “بازتر” است.

طی 20 سال گذشته، pH اقیانوس های جهان به دلیل انتشار دی اکسید کربن در جو توسط فعالیت های انسانی کاهش یافته است که باعث ایجاد مشکلات شدید برای زندگی دریایی شده است.

دی اکسید کربن به طور طبیعی در جو وجود دارد، اما غلظت دی اکسید کربن در جو از زمان انقلاب صنعتی افزایش یافته است. زیرا انسان ها بیش از هر زمان دیگری سوخت های فسیلی می سوزانند. سوخت های فسیلی منبع اصلی دی اکسید کربن هستند. از سوی دیگر اقیانوس ها دائماً با گازهای محیطی واکنش نشان می دهند و تا نیمی از دی اکسید کربن جو را جذب می کنند.

نتیجه این واکنش افزایش یون هیدروژن در آب و کاهش یون کربنات است. این واکنش همچنین pH را حدود یک دهم واحد کاهش می دهد، که به این معنی است که آب اسیدی تر می شود.

اینها واقعیت های سیاره ما هستند، اما با این وجود سخاوتمندانه هستند، پس بیایید بعد از این همه سخاوت به زندگی سبزتر برویم.

انتهای پیام/