فرهنگ و هنر

ارتباط ناسا با کاوشگر کنجکاوی قطع شد

ارتباط ناسا با کاوشگر کنجکاوی قطع شد

ناسا اعلام کرده ارتباط خود با کاوشگر کنجکاوی را در خلال هفتاد و دومین پرواز آن از دست داده است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری آنا به نقل از اسپیس، ناسا اعلام کرده ارتباط خود با کاوشگر کنجکاوی را در خلال هفتاد و دومین پرواز آن از دست داده است.

طبق اعلام ناسا، گردانندگان کاوشگر کنجکاوی در روز پنجشنبه (۱۸ ژانویه)، در پایان هفتاد و دومین پرواز آن در مریخ، تماس خود را با هلیکوپتر ۱.۸ کیلوگرمی از دست دادند.

مقامات ناسا در به‌روزرسانی روز جمعه نوشتند: مجموع داده‌های ارسال شده به مریخ نورد کنجکاوی (که به عنوان رله بین هلیکوپتر و زمین عمل می‌کند) در طول پرواز نشان می‌دهد کنجکاوی با موفقیت به حداکثر ارتفاع تعیین‌شده خود یعنی ۴۰ فوت (۱۲ متر) صعود کرده است. 

متخصصان ناسا افزودند: در حین فرود برنامه ریزی شده، ارتباطات بین هلیکوپتر و مریخ نورد، قبل از فرود قطع شد.

تیم مربوط به کاوشگر مریخی در حال تجزیه و تحلیل داده‌های موجود و بررسی گام‌های بعدی برای برقراری مجدد ارتباط با هلیکوپتر است.

یک پژوهش اخیر نشان داده که تنها حفر چند اینچ در زیر سطح مریخ می‌تواند به آشکارسازی مولکول‌های پیچیده آلی که می‌توانند نشانگر وجود حیات در این سیاره باشند، بینجامد.

کنجکاوی در یک کپسول محافظ با بالای جو مریخ در سرعت ۲۰ هزار کیلومتر در ساعت برخورد کرده و سرعت خود را به یک متر در ثانیه برای اجرای یک فرود نرم کاهش خواهد داد.

سیستم فرود شامل یک چترنجات فراصوت و یک پایین‌آورنده با قدرت موشکی است.

این کاوشگر همچنین حامل چندین ابزار علمی بسیار پیشرفته است که بیش از ۱۰ بار از موارد پیشین این سیاره عظیم‌تر هستند. کنجکاوی حدود دو برابر بزرگتر و پنج برابر سنگین‌تر از کاوشگر‌های روح و فرصت است.

کاوشگر‌های نبوغ و استقامت با هم در فوریه سال۲۰۲۱ در کف دهانه ۴۵ کیلومتری دهانه جزرو فرود آمدند که میلیارد‌ها سال پیش دریاچه‌ای بزرگ و دلتای رودخانه را در خود جای داده بود.

استقامت در جستجوی شواهدی از زندگی گذشته مریخ و جمع آوری نمونه برای بازگشت آینده به زمین است و به عنوان پیشاهنگ برای یک ماموریت طولانی عمل می‌کند.

آزمایشگاه پیش‌رانش جت ناسا در جنوب کالیفرنیا که مأموریت‌های هر دو کاوشگر را مدیریت می‌کند، روز جمعه از طریق شبکه اجتماعی گفت: استقامت در حال حاضر از خط دید خارج است، اما تیم رهبری آن می‌تواند برای بازرسی بصری رانندگی نزدیک‌تر را در نظر بگیرد.

نشر فرهنگ و هنر

با استفاده از طنز و مرورگرهای زبانی، داستان‌هایی را می‌سازم که عقل و همچنین قلب شما را به لرزه درمی‌آورد.