فرهنگ و هنر

از اهدای جایزه نظامی تا انتقاد علی نصیریان

مدال عالی یونسکو با حضور جمعی از شخصیت های فرهنگی و هنری به برندگان جایزه نظامی حکیم اهدا شد.

به گزارش گیلونا، مراسم بزرگداشت حکیم نظامی شامگاه پنجشنبه 19 اسفندماه با حضور شخصیت های فرهنگی و هنری در تالار وحدت برگزار شد.

حجت الله ایوبی دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در این مراسم که با میزبانی عبدالمهدی مستکین، مدیر گروه فرهنگی کمیسیون ملی یونسکو ایران برگزار شد، گفت: درباره حکیم نظامی چه می توان گفت. و صحبت از این شاعر سخت است. «ما امروز خوشحالیم که همه دنیا تن است و ایران قلب است. حکیم نظامی در قرن ششم بر بام ایران ایستاد و این دوگانگی زیبا را گفت که جهان به دو بخش تقسیم می شود: ایران قلب جهان و جهان بدن است.

وی ادامه داد: چقدر باید ماهرانه درباره این موضوع مهم صحبت کنیم. قلب مرکز عشق و عواطف است و عشق و قلب دریچه هایی به سوی نور و روشنایی و بدن مرکز تاریکی و تاریکی است.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو- ایران توضیح داد: این دوگانگی بسیار مهم است. نظامی در «پنج گنج» که یک گنج است و استادان بزرگ این گنج را آشکار می کنند و به نسل بعد تقدیم می کنند، نشان داد که دنیای دل، دنیایی است که اهل هنر در آن برتری دارند و هیچکس بر هیچکس برتری ندارد مگر هنر

ایوبی افزود: حکیم نظامی می گوید: در اعماق قرون وسطی که قهرمانان غرب شوالیه بودند، بر هیچکس برتری نجویید. مگر از طریق فرهنگ هنری». این گفته برای «عالم جسم» نامفهوم بود و امروز هم برای جهان بدن نامفهوم است. این حرف قرن ششم است و حکمای ما می گویند هنر و فرهنگ قابل تقدیر است.

وی تصریح کرد: امروز پس از 75 سال در یونسکو به این نتیجه رسیده اند که ما نباید دست از یادگیری برداریم و این شعار امروز یونسکو است اما حکیم نظامی در قرن ششم می گوید:

از اعطای جایزه نقد نظامی به علی نصیریان

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو- ایران گفت: دنیا در اعماق تاریکی بود و در ایران حکیمان ایرانی از فرهنگ هنر می گفتند.

ایوبی ادامه داد: داستان های «خسرو و شیرین» توسط استادان روایت شد; وقتی خسرو به باغبانی ظلم می کند، پدرش هرمز او را رها می کند و تاج و تخت و تاج را به باغبان می دهد و حاکمان جهان باید چنین باشند. در سال 1970، هانری ماسه، محقق ایرانی، رمان «خسرو و شیرین» را به فرانسه بازگرداند و گفت که این اولین رمان در جهان است. ببینید زنان در آثار نظامی چه جایگاهی دارند و نظامی در آثارش تصویری قدرتمند، وفادار و قدرتمند از زنان ترسیم می کند.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو گفت: از شما دعوت کرده‌ایم تا خط اجداد خود را آشکار کنید. از حضور اساتید محترم و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تشکر می کنم. من از مسئولان اراک برای بزرگداشت سربازی تجلیل می کنم. با تشکر از مدیریت تالار وحدت. در این جلسه از هنرمندان بزرگی که این گنجینه را به زبان های هنری به ما هدیه کردند تشکر می کنیم و برنامه های باشکوه تری در پیش داریم.

نظامی فردوسی دوم است

در بخشی دیگر از این مراسم اصغر دادبه استاد دانشگاه گفت: منتظر می مانیم تا ببینیم ممکن است کار تمام شود. ما باید این موضوع را جدی بگیریم و کتب درسی و رسانه ها باید دروغ ها را با حقیقت پاسخ دهند.

وی ادامه داد: نظامی فردوسی دوم است. فردوسی با حماسه و او با داستان های غنایی هویت ملی را تثبیت کرد. در تمام آثار او تمام جهان جسم است و ایران قلب. هنر رزمی حتی حقیرترین موضوع را بالا می برد.

دادبه گفت: ما در داستان دو تعبیر از اسکندر داریم. این دیدگاه واقعی اسکندر ملعون است که بنای هخامنشی را ویران کرد و می دانیم که تعالیم ارسطو ممنوع بوده است. دیدگاه دوم و خطا همان دیدگاه اسکندر مقدونی است. نظامی قانون مدار و به همان اندازه وطن پرست و ایرانی است.

از اعطای جایزه نقد نظامی به علی نصیریان

این یک سیستم قانون مدار و میهن پرست است

سپس در بخشی دیگر از این برنامه جلال الدین کزازی شاهنامه پژوه و استاد زبان و ادبیات فارسی گفت: بزم درباره یکی از فرزندان برومند ایران است. ما به ارتش ظلم کرده ایم. او که از سرآمدان زبان فارسی است در ایران مورد احترام نبود. از بزرگان دیگری چون فردوسی، سعدی، حافظ و مولانا فاصله دارد. اما او در قلمرو خود، یعنی در بزنامه، برترین مجازات است و بر تخت می نشیند.

وی ادامه داد: اگر خدا بخواهد دشمن باعث خیر شود. یک نفر در گوشه و کنار یک ادعای بی سند و مدرک صحبت کرده است و ما آمده ایم تا به این ادعای بی اساس پاسخ دهیم. اما به هر دلیلی این اتفاقات بسیار مبارک و قابل درک است و شاید یک نظامی از سایه ها بیرون بیاید.

کزازی گفت: «خسرو و شیرین» نه تنها شاهکار شگفت انگیز ادبیات فارسی، بلکه بهترین برنامه ایرانی و جهانی است. در «خسرو و شیرین» با دو چهره عاشق روبه رو هستیم. یکی شخصیت کلیدی خسرو و دیگری فرهاد است. اما اگر داستان بزم نامه سرایی را به تعویق بیندازیم، در نهایت فرهاد را ناگزیر از خسرو می‌دانیم. فرهاد شخصیت کلیدی تری است زیرا او فصل جدیدی را در انتشارات ایرانی و فارسی باز می کند.

استاد دانشگاه در این نامه گفت: کتاب جنگ بسیار قدیمی است. قدیمی ترین ژانر ادبی است. اما فیلمنامه ای را سراغ نداریم که با فیلمنامه ارتباطی نداشته باشد. چرا میدان جنگ را به میدان جنگ تبدیل کردی؟ گمان می رود خوانندگان سرگردان در ایران اشکانی و سازهای نی و اروپای قرون وسطی قصه های کهن خوانده اند و برخی از اپراها از دل آنها بیرون آمده است.

از اعطای جایزه نقد نظامی به علی نصیریان

نظامی محبوب ترین شاعر ماست

همچنین در بخشی دیگر از این مراسم، ژاله آموزگار، استاد دانشگاه و عضو فرهنگستان زبان و ادب فارسی، گفت: من هم مثل همه ایران را دوست دارم و همه ما ایران را دوست داریم و نظامی نماینده این عشق است. زمانی که در آذربایجان و جاهای دیگر دانشجو بودیم، هیچکس جرأت نمی کرد بگوید شاعر پارسی ما شعر ترکی سروده است. من آذربایجانی هستم، اما ایران زبانی دارد که فارسی است و این ما را به هم متصل می کند.

وی در ادامه بیان کرد: نظامی نماینده ادبیات بزمی بازمانده خنیاگر است که فرهنگ عامه را حفظ کرد. باید قدرتی پشت ادبیات باشد. قدرت سیاسی یا عقیدتی و به همین دلیل است که کتاب های دینی ما باقی می ماند. داستان های نظامی بازمانده ادبیات کهن ایران است. نظامی فرهنگ ادبیات عامه را به ما داد و محبوب ترین شاعر ماست.

نظامی شاعر زندگی است

در ادامه این مراسم مهدی محبتی استاد زبان و ادبیات فارسی گفت: نظامی شاعر زندگی است و بیشتر به زندگی شاعران دیگر توجه داشته است. از همان ابتدا رفتار شخصی او منحصر به فرد بود. او الگوی مناسب اهل فرهنگ و هنر و اندیشه است و از ارباب قدرت فاصله می گیرد.

محبتی افزود: نظامی صحبت می کند، هر جا لازم باشد دستور می دهد و جایی عقب نشینی می کند. تاکید کنید که قدرت را می توان آموزش داد. بزرگترین منبع هر کس گل درونی اوست. مثل غنچه ای که باز می شود.

وی تصریح کرد: تنها شاعری در فرهنگ ما که کلام را به بالاترین سطح برخورد می رساند، نظامی است. نظامی را سال ها بود که نمی شناختیم و او انسانی با اخلاق بود. همه کسانی که عاشق زندگی هستند در کارهای نظامی الگو هستند. او در آثارش از عدالت بحث می کند.

در ادامه مراسم اولین جایزه حکیم نظامی، جایزه یونسکو به فعالیت های هنری و پژوهشی الف کیخسرو خروش (خطاط)، محمدباقر آقامیری (نقاش)، بهروز غریب پور (کارگردان تئاتر)، خانواده زنده یاد حسین دهلوی (آهنگساز)، محمد روشندشتی (از ادبیات)، مهدی موهبتی (استاد دانشگاه، نویسنده و پژوهشگر ادبیات فارسی)، سعید. شفیعیون (خواننده و استاد دانشگاه)، کوروش اسدپور (خواننده)، عبدالمجید ارفعی (پژوهشگر و متخصص زبان های باستانی) و حاتم عسگری فراهانی (تنظیم کننده و نوازنده) اختصاص داده شده است.

از اعطای جایزه نقد نظامی به علی نصیریان

به گزارش روابط عمومی کمیسیون ملی یونسکو در ایران، بهروز غریب پور پس از دریافت جایزه گفت: وقتی گفتیم نظامی و ناصرخسرو و… دلیلی ندارد که همه باور کنند این بزرگان هستند. برای ما. ” این بزرگان تا زمانی که کار و فیلم ساخته نشود و کتاب خوانده نشود در دسترس ما نیستند. ما همیشه در خطر هستیم. ارکستر سمفونیک ما باید اشعار اپرای بزرگ را هر روز از سال بنوازد. برای اپرای لیلی و مجنون هزینه زیادی پرداخت کردم.

سعید شفیعیون نیز گفت: ارزش و اهمیت ارتش بسیار مهم است. او بی نظیرترین شاعر ادبیات جهان است که وارد عرصه زمان و مکان شده است.

از اعطای جایزه نقد نظامی به علی نصیریان

حاتم عسگری فراهانی نیز یاد و نام نکیسا را ​​گرامی داشت و گفت: سال هاست که در ارتش نفس می کشم. چرا به آن ارتش گنجوی می گویند نه ارتش تفرشی؟ اولین معلم روح، حکیم نظامی است. من زندگی ام را وقف موسیقی کرده ام و این باعث می شود موسیقی ما زنده بماند.

سپس با حضور منوچهر شهسواری و علی نصیریان جایزه عالی یونسکو به شهرام نظیری اختصاص داده شده است.

از اعطای جایزه نقد نظامی به علی نصیریان

با ما بی ادبی نکن

در ادامه مطلب النصیریان وی گفت: یونسکو کارهای ارزنده ای انجام داده است و بسیار مفتخرم که این لوح را به شهرام ناظری که یکی از واحدها و سرمایه هاست تقدیم می کنم. مهمانی خوب است، اما در این دنیای گیج کننده، چگونه می توانم تناقضات را به تنهایی حل کنم؟

وی با اشاره به حواشی فیلم «لمینور» ساخته داریوش مهرجویی گفت: از یک سو جشن می گیریم و از سوی دیگر مهرجویی را آزرده می کنیم. مهرجویی که 50 سال است بهترین فیلم های ایران را می سازد، بی نظیر و یکی از فرهیخته ترین کارگردانان کشور است. من به خاطر فریادهای 80 ساله مهرجویی در آن ویدیو گریه کردم. از دکتر ایوبی بابت جایزه تشکر می کنم. با ما بی ادبی نکن

از اعطای جایزه نقد نظامی به علی نصیریان

در پایان این مراسم شهرام ناظری به ترانه سرایی پرداخت.

در این مراسم سید احمد محیط طباطبایی، محمدرضا اصلانی، علیرضا رئیسیان، یونس شکرخواه، الهه خاتمی، یدالله کابلی، محمد حیدری، شکرخدا گودرزی، مجید امامی، ایرج حسابی، سید احمد مجرد و بسیاری دیگر از اهالی فرهنگ و هنر حضور داشتند. .

از اعطای جایزه نقد نظامی به علی نصیریان

از اعطای جایزه نقد نظامی به علی نصیریان

از اعطای جایزه نقد نظامی به علی نصیریان

از اعطای جایزه نقد نظامی به علی نصیریان

از اعطای جایزه نقد نظامی به علی نصیریان

انتهای پیام/