فرهنگ و هنر

از خروش دُوِیرج تا خروش اصفهان

گیلونا/اصفهان تمام برنامه ریزی ها و شناسایی ها انجام شد و فرماندهان رده ها، تیپ ها و گردان ها در جریان عملیات قرار گرفتند، رزمندگان آمادگی لازم را پیدا کردند و بعدازظهر نهم آبان 61 گردان یکی پس از دیگری به راه افتادند تا بعد از غروب آفتاب بر تاریکی و تاریکی حمله برند; آسمان فرو ریخت و خورشید پشت ابرها پنهان شد. نم نم نم باران بچه ها را بدرقه کرد و کم کم به باران اضافه شد…

“وقتی هوا کاملا تاریک شد، رزمندگان پشت خط ایستادند و آماده فرماندهی از اردوگاه بودند. باران خیلی سریع می بارید و جویبارها در بین شیارها جاری بودند. رودخانه های “چیخوب” و “دویرج” جلوتر بودند و هر دو نیروها و سیلاب ها به سمت دویرج در حال حرکت بودند گروهی از فرماندهان و نیروها جلوتر رفتند و به آن طرف رودخانه ها رسیدند و گروهی ماندند.

هوا تاریک بود به جز چند نفری که در کنار رودخانه منتظر عبور بودند، کسی غرق شدن بچه ها را ندید. لحظه ای توقف نکردند، چون دستور حرکت و عبور بود. خبر طغیان رودخانه به قرارگاه رسید اما همچنان تاکید بر عبور از رودخانه بود تا اینکه فرماندهان یکی پس از دیگری در حاشیه رودخانه حاضر شدند و عبور را مصلحت دیدند، اما دیگر دیر شده بود و حدود ساعت دو گردان. در رودخانه غرق شد

این بخشی از کتاب «دورج» است که توسط «حسینعلی محمدی» با محوریت چرایی و چگونگی عملیات محرم، شرح عملیات، بازتاب جهانی آن، معرفی فرماندهان و شهدای این عملیات نوشته شده است. و خاطرات رزمندگان حاضر در آن. این کتاب که روایت عملیات محرم و شرح 4 آبان حماسه ایثار مردم اصفهان است در سال 1394 توسط انتشارات دارخوین اصفهان منتشر شده است.

بارش باران عمق رودخانه را به 10 متر رساند

این نویسنده در گفت وگو با گیلونا، اظهار کرد: چهارم آبان سالروز تدفین 370 شهید عملیات محرم در اصفهان است که از 19 آبان ماه سال 61 در منطقه عینخوش آغاز شد و نیروها در سه محور به دشمن حمله کردند، اما در محور چمهندی رودخانه دویرج که در زمان عملیات یک رودخانه فصلی در منطقه بود و ساعت 11 شب طغیان کرد و 2 گردان ما را درگیر کرد که نتوانستند از این محور عبور کنند اما بقیه گردان ها موفق شدند. اهداف خود را در بقیه آس.

حسینعلی محمدی در خصوص شناسایی محل عملیات گفت: دویرج رودخانه ای فصلی بود که حدود 10 یا 15 سانتی متر آب داشت اما از شب قبل از عملیات بارندگی شدید شروع شد و در عرض چهار پنج ساعت. آب از تمام تپه ها و کوه های اطراف به سمت این رودخانه سرازیر شد و در ساعت 10 شب که زمان عملیات بود، رودخانه طغیان کرد، به طوری که عمق آب به 10 متر و پل چرمساری رسید. که بالای رودخانه بود منهدم شد و نیروها به دام افتادند و شهید شدند.

فرمانده اطلاعات لشکر امام حسین(ع) ادامه داد: یکی دو روز بعد که آب فرو رفت، اجساد پیدا شد. در این محور نزدیک به هزار نفر شهید شدند. شهدای مربوط به لشکر امام حسین (ع) و تیپ 84 خرم آباد. 700 شهید از شهدای عملیات محرم اصفهان بودند. در آن زمان پس از مذاکره فرمانده لشکر شهید حسین خرازی با مسئولان کشوری و استانی، قرار بر این شد که چون اصفهان امکان تشییع ۷۰۰ شهید را ندارد، شهدا در سه مرحله به اصفهان منتقل و تشییع شوند. 3 آبان 370 شهید وارد اصفهان شدند و 4 آبان در میدان امام گلستان تشییع شدند.

هیچ کوچه سیاه پوشی برای شهدا نبود

محمدی با بیان اینکه در روز 25 آبان این شهرستان درگیر تشییع و تدفین شهدا شد، گفت: هر مرحله از این حماسه داستان و اتفاقات خاص خود را دارد که می توان مستقل به آن پرداخت. گلزار شهدای اصفهان فضای کافی برای سوزاندن و دفن این تعداد شهید را نداشت و مسئولان از دو روز پیش به فکر افزودن فضا به گلزار شهدا افتادند و خانه های اطراف گلزار شهدا را از مردم خریداری کردند. در اینجا نیز خانواده‌های اصفهانی فداکاری دیگری کردند و خانه‌های خود را برای پیوستن به گلستان شهدای اصفهان تقدیم کردند و به خانه‌ها یا هتل‌های اجاره‌ای برای مدت نامحدود نقل مکان کردند. به راستی اگر بخواهیم تاریخ شفاهی اصفهان در 25 آبان را مرور کنیم بیش از یک کتاب است و امیدواریم بتوان این وقایع را ثبت کرد.

محمدی با تاکید بر اینکه این روز روز بسیار خاصی بود و شهر در وضعیت عادی نبود، ادامه داد: در آن روز همه مردم در ماتم بودند و اگر در شب 4 آبان ماه در محله ها و کوچه پس کوچه های اصفهان قدم می زدید. جایی نبود که خالی از عکس و تصویر شهدا باشد و مردم نه تنها این گرما را تحمل کردند، بلکه در غروب همان روز مردم این استان آماده حرکت به سمت جبهه ها شدند. به همین دلیل این روز به عنوان روز حماسه و ایثار اصفهان ثبت شد و در تاریخ اصفهان ماندگار شد.

نویسنده کتاب «دویرج» افزود: کتاب دویرج را با توجه به عملیات و حوادث این روز نوشته ام که شرح عملیات محرم است. در این کتاب تمامی گردان ها، گروهان ها، یگان ها و افراد درگیر در عملیات محرم به ویژه لشکر امام حسین (ع) ذکر شده است و با فرماندهان این عملیات در مورد نحوه انجام عملیات و شرایط عملیات محورهای عملیاتی مصاحبه شده است. محرم مطرح می شود و در قسمت آخر خاطرات رزمندگان عملیات محرم با نام، زندگی نامه و وصیت نامه آنها ذکر شده است.

انتهای پیام