فرهنگ و هنر

از رادان تا صدرعاملی به دنبال مجوز ساخت فیلم

در ماه‌های اخیر درخواست‌های متعددی برای دریافت پروانه ساخت یک فیلم سینمایی به سازمان سینمایی ارائه شده است که نام فیلم‌سازان مشهور و خبره نیز از جمله آنهاست. البته نه به عنوان کارگردان، بلکه بیشتر به عنوان تهیه کننده.

به گزارش گیلونا، با نگاهی به درخواست های دریافت پروانه ساخت فیلم، اسامی کارگردانانی را می بینیم که پس از مدت ها برای دریافت پروانه ساخت اقدام کرده اند، اما این بار باید تهیه کنندگان کارگردانانی باشند که نام های جدید سینما و سینما هستند. شاید بتوان آنها را نسل جدید کارگردانان ایرانی دانست. نسلی که اکثر آنها اولین تجربه کارگردانی خود را سپری می کنند و باید ببینیم روند کاری آنها در آینده چگونه ادامه خواهد داشت.

البته در کنار این نام های ناشناخته، نام های شناخته شده ای مانند مهدی صباغ زاده، ابراهیم ابراهیمیان، مصطفی شعیشیتا، محمد سام هاروکن، وحید موسائیان و کاظم راست گفتار نیز به چشم می خورد.

ابراهیمیان که در دهه 90 فیلم های «عادت نامی کنیم»، «خلبان» و «ارسال آگهی تسلیت روزنامه» را ساخت و سال گذشته سریال «میدان سرخ» را در شبکه تلویزیونی خانگی عرضه کرد، برای تولید فیلمی برنامه ریزی کرده است. و کارگردانی خود را با نام «ابی غلیظ» بسازد و برای آن درخواست پروانه ساخت کرد.

مهدی صباغ زاده که حدود یک ماه پیش برای فیلم «شیطان صفت» درخواست پروانه نمایش داده بود، جدیدترین فیلم خود را با عنوان «باشگاه همسران» در سال ۱۳۹۶ اکران کرد.

بهرام رادان که به تازگی علاوه بر بازیگری وارد عرصه تولید شده است، سومین فیلم خود را به عنوان تهیه کننده با کاظم دانشی می سازد تا پس از ساخت فیلم «علفزار» پس از کسب مجوز، بار دیگر با دانشی همکاری کند. «الافزار» در حال حاضر سومین فیلم پرفروش سال 1401 است و فیلم جدید هر دو «اردو بهشت» نام دارد.

مصطفی شایسته، خود کارگردان دیگری که حدود هشت سال از آخرین فیلمش می گذرد، قصد دارد فیلمی به نام «قلهک» را تولید و جلوی دوربین ببرد. در دهه نود دو فیلم «من همسرش هستم» و «خبر خاصی نیست» را کارگردانی کرد. در کارنامه تولید او می توانید فیلم های «امتحان نهایی»، «بی پولی»، «کنعان» و «کافه ستاره» را نیز ببینید.

فیلم دیگری که تابستان امسال برای آن درخواست پروانه ساخت شد، کارگردانی علی روئینتن بود که می خواهد «چریک» را با نگاهی به زندگی شهید ابراهیم هادی بسازد.

محمد سام هاروکان پس از ساخت فیلم 360 درجه به تهیه کنندگی پدرش فرامرز هاروکان و محصول سال 93 به دنبال ساخت فیلم سکه شانس است که این بار به تهیه کنندگی محسن شایانفر ساخته می شود.

یکی دیگر از کارگردانانی که چند سالی است فیلم نساخته و در مرحله دریافت پروانه ساخت است، کاظم راست گفتار است که به عنوان تهیه کننده و کارگردان به دنبال تهیه کنندگی و کارگردانی فیلم «داماد مقبول» است.

در کنار اینها، رسول صدر عاملی، محمد احمدی، وحید موسائیان، سیدضیاء هاشمی، مهدی کریمی و علی شهاتمی از جمله نام‌هایی هستند که به‌عنوان تهیه‌کننده برای سایر کارگردانان درخواست پروانه ساخت داده‌اند.

صدر عاملی برای ساخت فیلم «جنگل نارنج» به کارگردانی آرمان خوانساریان، وحید موسائیان برای تهیه کنندگی فیلم «پاییز دریا» به کارگردانی فرود عوض پور، سیدضیاء هاشمی برای «هفت بهار نارنج» به کارگردانی منصور نورمحمد. مهدی کریمی برای «راه شیری» به کارگردانی علی جعفر آباد، محمد احمدی برای «طرح پایان بازی» به کارگردانی پیمان شاه بداغلو و علی شهاتمی برای «شکار باد» به کارگردانی اشکان شاپوری از جمله کارگردانانی هستند که همراه با کارگردانان جدید فیلم خواهند ساخت. مشروط بر اینکه شورای پروانه تولید پروانه تولید اخذ کند

اینها بخشی از درخواست های ثبت شده در ماه های اخیر است و مشخص نیست چه تعداد از آنها می توانند از شورای پروانه ساختمانی مجوز بگیرند.

انتهای پیام