فرهنگ و هنر

از عملیات «دفاع سراسری» چه می‌دانید؟

پس از پذیرش قطعنامه 598، عملیات «دفاع ملی» در تاریخ 1/5/67 اجرا شد. نام این عملیات ها به این دلیل بود که بدون برنامه و زمان بندی از پیش تعیین شده انجام می شد و در واقع یک سری عملیات بود.

به گزارش گیلونا، یکی از موضوعاتی که پژوهشگران و رسانه ها در رابطه با هشت سال دفاع مقدس باید به آن توجه کنند، اتفاقاتی است که تا 9 روز پس از پذیرش قطعنامه 598 ادامه داشت. چرا که در این مدت، ” عراق عملیات (حمله) آفندی را در خط مقدم جنگ ملی انجام داد که بزرگترین آنها در جاده اهواز – خرمشهر بود. رژیم بعث عراق فکر می کرد با این اقدامات می تواند خود را با دو دست در مذاکرات پس از آتش بس نشان دهد.

پس از پذیرش قطعنامه 598، عملیات «دفاع ملی» در تاریخ 1/5/67 اجرا شد. نام این عملیات ها به این دلیل بود که بدون برنامه و زمان بندی از پیش تعیین شده انجام می شد و در واقع یک سری عملیات بود.

صدام و حامیانش در مورد پذیرش قطعنامه از سوی جمهوری اسلامی ایران فکر می کردند که شاید ایران از موضع ضعف این قطعنامه را پذیرفته است. بنابراین آنها این کار را انجام دادند. پس از پذیرش قطعنامه 598، عراق عملیات های متعددی را در محور جنوب انجام داد که رزمندگان ایرانی با طراحی و اجرای عملیات هایی مانند «دفاع ملی» و «الغدیر» توانستند دشمن را دفع کنند.

در 9 تیر 1367 اولین یگانی که در مقابل نهضت عراق ظاهر شد، تیپ 4 لشکر 10 سیدالشهدا (ع) بود، اما متأسفانه این تیپ هیچ ارتباطی نداشت، بنابراین وقتی وارد عمل شد، به دلیل عدم ارتباط و حرکت گسترده دشمن، تعداد زیادی از شهدا به شهادت رسیدند، اما بابا موفق شد از پیوستن نیروهای دشمن به چهارراه صاحب الزمان اهواز جلوگیری کند، زیرا اگر این اتفاق نمی افتاد، اهواز سقوط می کرد. . در ادامه این حمله، تیپ حضرت زهرا (س) عملیاتی را در تاریخ 1 مرداد انجام داد و 48 ساعت بعد، عملیات دیگری به نام الغدیر با استفاده از تیپ 1 و 2 و بقیه تیپ 4 طراحی و اجرا شد. سقوط اهواز

در آن زمان دشمن به شدت در سمت اهواز پیشروی می کرد و تمام امکانات خود را برای تصرف جاده اهواز – خرمشهر به کار گرفته بود. بدون شک اگر هوشمندی و شجاعت فرماندهان و رزمندگان نبود، سرنوشت جنگ تحمیلی به گونه ای دیگر رقم می خورد. عراق از اول مرداد تا 17 مرداد سه مرحله عملیات انجام داد که رزمندگان ایرانی پاسخ قاطع دادند و در نتیجه این پاسخ ها تعدادی از رزمندگان لشکر 10 سیدالشهدا به شهادت رسیدند.

وقایع جبهه های غرب و شمال غرب در روزهای پس از قطعنامه

علاوه بر این، پذیرش قطعنامه 598 از سوی ایران، عراق را در بن بست سیاسی و نظامی قرار داد و شوک بزرگی به گروه ها و عناصر مخالف وارد کرد. در این میان، منافقین، تنها گروهی که تمام وجود و عزت خود را وقف جنگ کرده بودند، در حال اجرای توطئه ای هستند که وظیفه اجرای آن برای خروج از بن بست را بر عهده داشتند. آنها در تحلیل های خود در داخل گروه، امکان پذیرفتن آتش بس از سوی ایران را غیرممکن می دانستند و معتقد بودند که جمهوری اسلامی زمانی قطعنامه را می پذیرد که در ابعاد سیاسی، نظامی و سیاسی به بن بست کامل برسد، شرایط اقتصادی و در چنین شرایطی. سقوط نظام اسلامی قدرت به طور قطعی به عناصر سازمان منافقین منتقل خواهد شد!

از این رو احساس کرد که فرصت فرصت مناسبی است و با وجود تدارک برنامه حمله به ایران برای سالگرد جنگ، زمان دو ماه به جلو کشیده شد. آیا هدف منافقین از حمله به عمق ایران، تصرف چند شهر و در نهایت رسیدن به تهران و به دست گرفتن قدرت بوده است؟! بر اساس برنامه قرار است نیروهای منافقین ساعت 18 روز دوشنبه 3 مرداد 67 به کرمانشاه، ساعت 20 به اسلام آباد و ساعت 22 به کرمانشاه برسند و استقرار دولت خود را در این شهر اعلام کنند. اگرچه منافقین در ساعت مقرر خود را به کرند و اسلام آباد رساندند، اما از پیشروی آنها در گردنه اسلام آباد کرمانشاه در گردنه حسن آباد جلوگیری شد و در 5 مردادماه منطقه از وجود منافقین پاکسازی شد.

انتهای پیام