فرهنگ و هنر

از گزارش‌ خواص درباره گنج‌ تا حاشیه‌های جام‌جهانی

عزت الله ضرغامی درباره «کشف اشیای تاریخی ایران» و آخرین اتفاقات بافت تاریخی شیراز موضع گرفت و به حواشی تماشاگران جوان جام جهانی و اعلامیه کانادا و فرانسه مبنی بر ممنوعیت سفر به ایران واکنش نشان داد.

به گزارش گیلونا، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در حاشیه نشست هتلداران در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوال گیلونا درباره آموزش “حق کشف” که انتقادات جامعه باستان شناسی را به دلیل تبعات آن بر محیط زیست برانگیخت، گفت: گسترش گنج یابی در کشور یگان حفاظت میراث فرهنگی گفت: کاوش وظیفه انحصاری ما (وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی) است و هیچ دستگاه، دولتی، دولتی و یا شخص فیزیکی نمی تواند برای کشف آن اقدام به حفاری کند. قطعاً خلاف قانون است و باید توسط ما انجام شود، ما باید مجوز بدهیم و قوانینی برای آن داریم.

حفاری در انحصار ماست

وی در عین حال گفت: گزارش های زیادی مبنی بر وجود قبرستان گرانبها در منطقه ای به ما می رسد. من تقریباً هر روز از این گزارش ها مالکیت می کنم. امروز هم یکی از خواص معروف با من تماس گرفت و به من گفت که در استان چنین اتفاقی افتاده است و جواب من به همه این افراد این است که هیچکس دخالت نکند. اداره کل میراث فرهنگی ما منطقه را شناسایی می کند، اطلاعات را جمع آوری می کند و اگر تشخیص دهد که منطقه نیاز به کاوش دارد. [کاوش] و او در حال مطالعه، کاوش است.

ضرغامی تصریح کرد: اگر فردی طی فعالیت دیگری به گنجینه و دفینه رسید، خواهشمندیم سریعاً به وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تحویل داده شود. قطعا برای کسانی که وارد می شوند و آثار باستانی را کشف می کنند با همکاری وزارتخانه برنامه تشویقی داریم، اما این به این معنا نیست که هرکس مکانی را کنده و اثری را کشف کند که صد در صد خلاف قانون است. .

وی با اشاره به خلأ تحصیلی که هیچ معیاری برای اثبات «کشف تصادفی» ندارد و به جویندگان گنج اجازه می دهد زمین را صرفاً برای یافتن آن بخرند، گفت: قطعاً خلاف قانون است. . ما مدام گزارش های کشفی را منتشر می کنیم، اینها مربوط به همین افراد است که زمین می خرند و به صورت غیرمجاز حفاری می کنند و دنبال خلاف و خلاف می گردند، حتما با این افراد حتی معاملات قانون برخورد می کنیم. گاهی خبرهای ناراحت کننده ای به گوش می رسد، مانند خبر قبرستان کلیمیان که به گفته یکی از نمایندگان مجلس، شخم زده شده (به انگیزه آثار تاریخی) و سگ ها استخوان های مرده را بالای زمین نگه داشته اند. حتما با این موارد برخورد خواهیم کرد.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با بیان اینکه ضمانت قانون برای برخورد با این افراد چیست، در حالی که به دلیل این خلاء قانونی مردم در فضای مجازی آزادانه به تبلیغ و آموزش گنج یابی می پردازند، گفت: من قطعا با این موارد مخالفم. . . در این زمینه منعی برای برخورد با متخلفان نداریم، آنها را در دادگاه معرفی می کنیم. قانون جدید وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی که به دولت تقدیم شده و به زودی در قالب لایحه ای نهایی و به مجلس تقدیم می شود، به این موارد پرداخته و جزئیات آن را در آیین نامه مربوط توضیح می دهد. .

من برای بافت شیراز پول دادم!

ضرغامی در حاشیه نشست هتل داران در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر تغییر وسعت پروژه شاهچراغ از 57 هکتار به 360 هکتار و پژوهشگاه میراث که طرح تفصیلی آن را پذیرفته است، گفت: زمین های تاریخی را حفظ می کنیم. بنابراین ما پرداخت می کنیم». برخی از مواضع سیاسی که علیه ما اتخاذ می شود به این دلیل است که ما بافت تاریخی را حفظ کرده ایم و به دلایلی حاضر به تخریب آن نبوده ایم. منتها کسانی که دنبال می کنند این اتفاق بیفتد هم به نفع مردم است، مثلاً نماینده مجلس اصرار دارد که کنار بیاییم و اجازه ساخت و ساز بدهیم.

وی افزود: در خصوص بینا الحرمین (شیراز) کمیته مربوطه وزارت راه و شهرسازی برنامه ای داشت که هر زمان ارائه شد آن را ارائه کردیم. این طرح راهگشایی باید در بناهای کمتر تاریخی انجام شود که به هیچ وجه به معنای تخریب حتی بخشی از این بنا نیست. وضعیت بافت تاریخی شیراز واقعاً وحشتناک و غیرقابل قبول است. باید این بنا را بازسازی کنیم و در کمترین فضای ممکن که گردشگران هستند راه را هموار کنیم تا گردشگران بتوانند بناهای تاریخی موجود را ببینند.

ضرغامی تاکید کرد: هدف ما حفظ و تقویت بافت تاریخی است، همچنین هرگونه خبری مبنی بر احداث پاساژ و مجتمع تجاری در بافت تاریخی را تکذیب می کنم. هیچ قصدی وجود ندارد.

وی در خصوص خرید مخفیانه برخی املاک ثبت شده در بافت تاریخی شیراز گفت: من از این موضوع اطلاعی ندارم اما ملک یکی از برنامه های ماست و اگر دستگاهی 200 ملک داشته باشد خیلی خوب است چرا که ما این کار را بکن ما پول نداریم.” ، وگرنه می توانستیم.

ضرغامی با بیان این احتمال که افراد آگاه و پیگیر دلیل این خریدها تخریب بوده است، تاکید کرد: تصمیم با وزارت میراث است. یکی از مشکلات بزرگ ما این است که مردم می گویند وقتی مکانی را تاریخی اعلام می کنید و دیگر اجازه ساخت و ساز نمی دهید، حداقل ما مالک آن هستیم، اما در مناطقی که پول داریم، مثل تبریز، کار سخت است. اعتبار زیادی به آن داده بودند و سه ساختمان داشتند تا موزه شود.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: به مردم ظلم می کنیم. این حق مردم است که وقتی صاحب خانه می شوند و آن خانه را بنای تاریخی اعلام می کنیم یعنی دیگر نمی توانند به آن خانه دست بزنند و وقتی پول خرید این خانه را نداریم به آن ظلم می کنیم. تپه تاریخی کلاردشت اینگونه بود. با دولت صحبت کردم، قانع شدند و حکم دادند که زمین را عوض کنند و این مشکل که از سال 1342 وجود داشت حل شد.

وی یادآور شد: هر اتفاقی برای خانه های بافت تاریخی شیراز می افتد، ابتدا باید تملک شود. حالا اگر یک ماشین رویایی می خرید و 40 خانه می خرید، 80 خانه می خرید، اما دستش به آن ساختمان نمی رسید. هر خانه ای در بافت تاریخی که بخواهند دست بزنند و خراب کنند خلاف قانون است. کار افراد، شرکت ها یا دولت باشد.

ضرغامی در واکنش به تاکید خبرنگاران مبنی بر اینکه چنین اظهاراتی به تنهایی نمی تواند مانع از تخریب شبانه ساختمان شود، گفت: تخریب شبانه موضوع دیگری است. بسیاری از املاک یک شبه ویران شدند اما کسی صحبت نکرد. من خودم چند نفر را دیدم و پرسیدم آیا مسلمان نبود که جلوی این ویرانی شبانه را گرفت؟ گفتند شب به بولدوزرها شلیک کردند و صبح آن را تمیز کردند. من مرتباً این اتفاقات را در کشور می بینم. سعی می کنیم این اتفاق نیفتد.

وی همچنین خطاب به رسانه‌ها گفت: هرجا بنای تاریخی تخریب می‌شود به ما اطلاع دهید. ما دنبال می کنیم.

اعلامیه کانادا و فرانسه از ترس است

ضرغامی در ادامه درباره خرید کشتی های مورد استفاده در مسابقات جهانی قطر گفت: من متخصص نیروی دریایی نیستم، کارم حل مشکل سوخت کشتی ها بود که حل شد و خبرها هم اعلام کردند که آنها اکنون در سراسر جهان بسیار علاقه مند هستند. داشتن حمل و نقل مسافری مقرون به صرفه در منطقه ما کاملاً جدی و مبتنی بر اطلاعات است، بنابراین سعی کنید اجازه ندهید این اتفاق بیفتد.به موقعیت آمریکایی ها، کانادایی ها و فرانسوی ها در این دو هفته نگاه کنید، چقدر دارند بر طبل ایران هراسی می زنند و رسما اعلام می کنند که هیچکس به ایران نرود، چون احساس می کنند گردشگری در ایران رونق گرفته است، هر وقت دیدید ایران هراسی جدی شده است، بدانید گردشگری در حال رونق است، در گذشته هم همینطور بوده است. .

وی افزود: در مورد کشتی ها با من تماس زیادی گرفته شده است، افرادی هستند که هم در ایران و هم در کشورهای دیگر مالک کشتی هستند و من به آنها گفته ام که اصلا معطل نکنند، قطعا این کار به صرفه خواهد بود و شما خودتان را خواهید آورد. ما کمک می کنیم همچنین مذاکراتی را با نهادهایی مانند بنیاد مستضعفان آغاز کردیم و تصمیم بر این شد که یک سفر دریایی در خور مسافران ایرانی تهیه کنیم و در سواحل شمالی از آن استفاده کنیم، کشتی هایی که در خانه هم قابل استفاده هستند. و خارج از کشور.

ضرغامی گفت: اسکله ها را مانع بزرگ گردشگری دریایی می دانم. من معتقدم ما نیاز به سرمایه گذاری جدی در بندر داریم. در حال بررسی آخرین قابلیت ها و ظرفیت های اسکله های کشور برای پهلوگیری کشتی های بزرگ هستم تا در صورت عدم امکان سایر شرایط سرمایه گذاری بررسی شود.

نهادهای نظامی از گردشگری دریایی حمایت می کنند

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همچنین در تشریح نشست با نهادهای نظامی، سپاه و ارتش بر روی کشتی ها و تردد مسافران از طریق دریا در جام جهانی گفت: نیروهای مسلح می توانند در بخش مهمی از گردشگری دریایی به ما کمک کنند. ” سواحل مکران موقعیت استثنایی است که ارتش اعلام آمادگی کرد و مقرر شد با امیر سیاری که در این زمینه متخصص است برنامه ریزی های مشترکی انجام شود و به منطقه سفر کرده و برنامه ریزی های ویژه ای انجام شود.

وی افزود: نیروی دریایی ارتش و سپاه آمادگی سرمایه گذاری در این حوزه را دارند. حتی وزارت نفت که اخیراً اعلام کرده است تانکرهای نفتی دارد که به تدریج در حال منسوخ شدن هستند، امنیت لازم برای جابجایی سوخت را ندارد. آقای اوجی – وزیر نفت – در گفتگوی ما گفت که اینها نفتکش های عظیمی هستند که سرمایه گذاری زیادی روی آنها انجام شده و شاید نخواهیم با آنها نفت معامله کنیم و شاید برای گردشگری مفید باشد. من از آقای اوجی خواستم که یک شرکت تور راه اندازی کند و این نفتکش ها را خودش در آنجا تامین کند. حالا نمی خواهیم اعلام کنیم که نفتکش را تبدیل به کشتی مسافربری می کنیم، بنابراین فردی که توجیه نمی شود بگوید سفر مسافربری یک ویژگی دیگر دارد و نفتکش ها یک ویژگی دیگر. بالاخره یک نفتکش بزرگ با پل و امکاناتش یک جاذبه گردشگری است. اینکه جوانان می توانند سوار نفتکش شوند و از ماموریت های آن مطلع شوند، حتی به رستوران بروند یا امکانات تفریحی متنوعی در داخل نفتکش داشته باشند، جالب است. فکر می کنم با حرکتی که شروع شده همه موسسات علاقمند به سرمایه گذاری در این زمینه هستند، امیدوارم برای رونق این کسب و کار عجله کنند.

توافق بر سر کشف حجاب و سرویس حجاب برای گردشگران کذب است

ضرغامی در پاسخ به نگرانی های فرهنگی و اجتماعی در خصوص سفر احتمالی تماشاگران جام جهانی به ایران و مذاکره با نهادها و ارگان های ذیربط برای رسیدن به نقطه نظرات مشترک در خصوص سفر این گردشگران به ایران، گفت: این یکی از مواردی است که مهربان مهربان.” به این دلیل است که این گردشگران همه جوان و پرشور هستند و ما آنها را متفاوت از سایر گردشگرانی که در طول سال ها تجربه داشته اند، درک می کنیم و درک می کنیم. ما کار خودمان را انجام می دهیم و انشالله مشکلی پیش نمی آید. زمزمه هایی هم شنیده می شد که ما از پست های فرهنگی خود عدول می کنیم. بارها در فضای مجازی اخباری در این باره می بینیم، مثلاً می گویند روس ها توافق کرده اند که گردشگران روسی حجاب نداشته باشند یا در فلان منطقه مشروب سرو شود. همه اینها دروغ است و صحت ندارد.

انتهای پیام/