فرهنگ و هنر

اسلام دینِ دوستی، ارتباطات اجتماعی، احترام، اعتماد و درک متقابل است

رئیس شورای اسلامی و مفتی اعظم کرواسی تاکید کرد که اسلام مهم ترین مدافع انسان ها و ارزش های انسانی است و علما ، ائمه ، مبلغان و معلمان دین مسئولیت بزرگی در حفاظت از جوانان مسلمان در برابر افراط گرایی تهدیدکننده دارند. به

دکتر عزیز حسنوویچ در بزرگداشت یاد و خاطره آیت الله تسخیری در دومین روز از سی و پنجمین کنفرانس وحدت اسلامی در تهران ، افزود: تلاش های آن مرد با ایمان زیاد برای درک و نزدیک شدن به جوامع اسلامی قابل قدردانی نیست. . “

وی برگزاری کنفرانس وحدت اسلامی در این برهه را بسیار مهم و ارزشمند توصیف کرد و گفت: متأسفانه امروز می بینیم که خون مسلمانان و جان انسان های بی گناه به بهانه اسلام گرفته می شود. گروه های خشن و افراطی که در واقع با خدا می جنگند ادعا می کنند که پرچم اسلام را برافراشته اند. همه مسلمانان و به خصوص ما علما نباید ساکت باشیم. ما بیش از هر زمان دیگری مسئولیت داریم که ارزشهای انسانی و جهانی اسلام را به گوش جهانیان برسانیم.

مفتی اعظم کرواسی گفت: “اسلام دین دوستی ، روابط اجتماعی ، احترام ، اعتماد و درک متقابل است.” زیرا اگر خداوند متعال می خواست همه مردم را از نظر دین و ظاهر یکسان می آفرید. «ای مردم ، ما شما را از یک زن و مرد آفریدیم و شما را در قومها و اقوام مختلف قرار دادیم تا یکدیگر را بشناسید».

وی با بیان اینکه “هیچکس از روی اجبار یا میل ما وارد دین نمی شود ، مگر با راهنمایی و رحمت خداوند متعال” ، ادامه داد: علمای معاصر باید در مقابل تکفیری ها و نیروهای افراطی شجاع و خردمند باشند. ما باید قدرت خود را در زمینه دین بازگردانیم. برخی از مردم سعی می کنند در صفوف ما نفوذ کرده و از اسلام سوء استفاده کرده و چهره دین را مخدوش کنند. این فتنه ای است که حق تعالی از کشتن مردم بدتر است.

رئیس شورای اسلامی کرواسی گفت: “خدا مسلمانان را یک ملت خواند.” در حالی که سیاست هر وسیله ای را برای رسیدن به اهداف خود توجیه می کند. این رویکرد منجر به تنش، درگیری و اختلاف می شود. زیرا اهداف سیاسی از یک سو به طرف دیگر متفاوت است. توجیه اهداف اقتدارگرا و سیاسی تحت عنوان دین برخلاف آموزه های اسلام است ، تنش ها و اختلافات را تشدید می کند و علما باید با آنها مخالفت کنند.

وی همچنین “انحراف فکری ، افراط گرایی و بدعت” را یکی دیگر از علل اختلاف در امت اسلامی دانست و گفت: انحراف از اصول دین و افراط گرایی و بدعت در آموزه های الهی یکی از عوامل تشدید اسلام هراسی است که متأسفانه در حال افزایش است. سراسر دنیا. ” اسلام دین خشونت و تروریسم نیست ، بلکه دین مهربانی و صلح است. اعمال جنایتکارانه و خشونت آمیز به نام اسلام بیشترین آسیب را به اسلام و مسلمین وارد می کند و ما باید در این زمینه هوشیار و متحد باشیم.

مفتی اعظم کرواسی گفت: اگر نهادهای بین المللی به دنبال صلح و امنیت بین المللی هستند، باید استانداردهای دوگانه را در امور جهانی کنار بگذارند.

وی توجه به برنامه های تربیتی و انتقال آموزه های واقعی و اخلاقی اسلام به جوانان را بسیار مهم خواند و افزود: اسلام مهمترین مدافع انسان و ارزش های انسانی است. ما تجربه خوبی در کرواسی داریم به طوری که هیچ شهروند کرواسی ، مسلمان یا غیر آن ، به جنگ مسلمانان نرفته است. ما برنامه های آموزشی گسترده ای برای کودکان مسلمان و ارتباط مناسب آنها با جامعه چند فرهنگی کرواسی داریم.

وی تاکید کرد: ائمه، مبلغان، اساتید و معلمان دینی مسئولیت بزرگی در حفاظت از جوانان مسلمان در برابر تهدید افراط گرایی دارند.

رئیس جمهوری اسلامی کرواسی همچنین از برگزارکنندگان کنفرانس وحدت اسلامی تشکر کرد. وی از خداوند متعال خواست که دکتر حمید شهریاری ، رئیس مجمع تقریب ، در این مهمترین مسئولیت موفق شود.

انتهای پیام