فرهنگ و هنر

اسناد حضور تروريست ها در منطقه کردستان به دولت عراق ارائه شده است

در پاسخ به تهدیدات امنیتی شمال عراق؛

سفیر ایران در بغداد گفت: تهران بیش از 70 سند در مورد حضور گروه های تروریستی مسلح در اقلیم کردستان به دولت عراق ارائه کرده است.

به گزارش خبرگزاری آنا به نقل از المیادین؛ محمدکاظم الصادق، سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد تاکید کرد: تهران بیش از 70 سند در خصوص حضور گروه های تروریستی مسلح در اقلیم کردستان به دولت عراق ارائه کرده است.

الصادق گفت: ایران از طرف عراقی خواسته است تا گروه‌های تروریستی نژادپرست را خلع سلاح کند و این گروه‌های تروریستی را از مرزهای ایران دور کرده و به کمپ‌های آوارگان در اعماق کردستان عراق بفرستد، زیرا ادعا می‌کردند که پناهنده هستند.

سفیر ایران افزود: در حال حاضر با برادران عراقی برای اجرای این بند در حال گفتگو هستیم و فکر می کنم دولت مرکزی عراق در ارائه راه حل برای این مشکل جدی است، زیرا قانون اساسی عراق اجازه هیچ گونه تجاوزی به کشورهای همسایه را نمی دهد. از ایتالیا وارد خاک عراق نمی شود و این نکته بسیار مثبتی است؛ بنابراین امیدواریم برای حل این مشکل امنیت مرزهای کشور از طریق دولت مرکزی تامین شود و این گروه های تروریستی خلع سلاح شوند.

الصادق همچنین گفت: ایران با دولت مرکزی عراق و مقامات اقلیم کردستان عراق بر سر استقرار نیروهای عراقی در مرزهای اقلیم کردستان به توافق رسیده بود اما این توافق اجرایی نشده است.

وی همچنین افزود: سردار اسماعیل قاآنی فرمانده سپاه قدس با اعلام آمادگی تهران برای حمایت از دولت عراق در زمینه پروژه‌های بزرگ و گسترش همکاری‌ها، بر وحدت ارضی و حاکمیت عراق تاکید کرد.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق نیز هرگونه اقدام نظامی برای پیشروی نیروهای نظامی ایران به سمت مرزهای این کشور را تکذیب کرده است.

وی افزود: تصمیمی برای انتقال نیروها به مرزها وجود ندارد. ما به حاکمیت عراق احترام می گذاریم و تلاش های زیادی برای ایجاد ثبات و وحدت سرزمین های عراق و همچنین وحدت ملت این کشور انجام داده ایم تا شکوفایی و رشد عراق را تضمین کنیم.

الصادق ضمن تمجید از رابطه با جنبش صدر گفت: ایران نمی‌خواهد این جریان سیاسی از دولت خارج شود، بلکه خواهان فعالیت سیاسی و خدمت به ملت عراق است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: نهضت صدر جریانی است که ریشه در کشور عراق و جامعه عراق دارد و سید مقتدی صدر در بین همه جناح ها شخصیت قابل احترام و قابل قبولی است و وقتی این جریان اعلام کرد که از برجام کناره گیری می کند بسیار متأسف شدیم. دولت. ; البته این دیدگاه سید مقتدی صدر قابل احترام است; اما اگر در این مورد با ما مشورت می کرد، به او می گفتیم که این تصمیمی است که باید بررسی شود.

انتهای پیام/