فرهنگ و هنر

اعلام برنامه‌های وزارت علوم در ایام محرم و صفر

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم از برنامه های فرهنگی دانشگاه ها و ستادهای وزارت علوم در دهه محرم و پیاده روی اربعین خبر داد.

به گزارش گیلونادکتر رشید جعفرپور گفت: در ایام محرم علاوه بر فعال سازی هیئت های عزاداری دانشجویی و اساتید و اجرای برنامه های عزاداری، جلسات متعددی برای تبیین نهضت حسینی و آثار آن در تاریخ تشیع در قالب سخنرانی و حضوری برگزار شد. و به صورت مجازی در مساجد دانشگاه ها و شوراهای دانشگاه برگزار می شود.

وی خاطرنشان کرد: دانشجویان، اساتید و کارکنان دانشگاه طراحان این برنامه ها هستند و به عنوان یک حرکت مردمی آن را پیش خواهند برد.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم افزود: کمپین های متعددی در فضای مجازی در حوزه نهضت حسینی برگزار می شود و در این حوزه فعالان حوزه فرهنگی، سازمان ها، کانون ها و … انجمن ها فعال خواهند شد.»

پیاده روی اربعین

دکتر جعفرپور با اشاره به اینکه در ایام محرم بحث اربعین را داریم گفت: دومین جلسه ستاد اربعین دانشگاهیان برگزار و مصوبات خوبی برای تسهیل حضور کاروان های دانشجویی در پیاده روی اربعین اتخاذ شده است.

وی افزود: امسال رویکرد غیرنظامی در راهپیمایی اربعین تقویت می شود و مقرر شد اقدامات قبل و بعد از اربعین یعنی قبل از تشکیل کاروان های اربعین برنامه ریزی شود. موکب ها در دانشگاه ها تشکیل شود و برنامه ریزی، ثبت نام و پیگیری افراد انجام شود.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم ادامه داد: برنامه های فرهنگی برای ایام راهپیمایی اربعین تدارک دیده شده و در حال بررسی تعیین مکان های مشخص برای اسکان دانشگاهیان در نجف و کربلا هستیم.

وی افزود: تلاش شده است تا با دانشگاهیان عراقی و حتی دانشگاهیان جهان اسلام ارتباط برقرار شود تا این حرکت بین المللی تاثیر فرهنگی بین المللی داشته باشد و دانشگاهیان جهان اسلام در کنار هم در این آیین بزرگ روابط فرهنگی برقرار کنند.

ویژه برنامه های ستاد وزارت علوم

دکتر جعفرپور افزود: برنامه های زیادی را برای ستاد وزارت علوم و دانشگاه ها در نظر گرفته ایم. در ستاد پیش بینی شده است که انشاءالله فضاهای مناسبی از نظر مشکی پوشاندن فضای عمومی وزارتخانه مانند نمازخانه و دهلیز طبقات مختلف و فضای اداری انجام شود. .

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، وی گفت: در تمامی ایام دهه اول محرم برنامه زیارت عاشورا با حضور کارکنان و مددجویان این وزارتخانه برگزار می شود و در این ایام نیز برنامه های زیارت عاشورا برگزار می شود. برنامه سخنرانی و نوحه خوانی در نمازخانه خواهد داشت.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم گفت: هیئت عزاداری حسینی در یکی از روزهای ماه محرم برنامه عزاداری در مجاورت ستاد وزارت علوم با حضور مسئولان و کارکنان این وزارتخانه و انشاءالله در نظام آموزش عالی کشور نیز از همین الگو استفاده شود، یعنی در دانشگاه ها و پژوهشگاه های مشمول نظارت نظام، آموزش عالی کشور را اجرا کنیم.

انتهای پیام