فرهنگ و هنر

اعلام برنامه‌های بنیاد رودکی در سالگرد شهادت سردار سلیمانی

مدیرعامل بنیاد رودکی با اشاره به رسالت جامعه هنری در حفاظت از مسیر و حافظه حاج قاسم سلیمانی ، برنامه های این بنیاد را در اولین سالگرد عروج معراج شهید تشریح کرد.

مهدی افضلی با استناد به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل بنیاد رودکی به گیلونا گفت: “شهید سلیمانی ، یک اسطوره ملی است و یاد او برای همیشه در تاریخ ایران اسلامی باقی خواهد ماند. نظارت بر مسیر این فرمانده آسمانی فراتر از وظیفه است که وظیفه ای برای بخشهای مختلف از جمله فرهنگ و هنر است.

وی افزود: بنیاد رودکی به عنوان بازوی هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، 3 برنامه ویژه بزرگداشت این شخصیت شاخص مقاومت و فداکاری را در راستای این وظیفه تدارک دیده است.

افضلی توضیح داد: مستند کمدی “سرباز” با نگاهی به جنبه های زیست شناختی و مقاومت شهید سلیمانی از امشب به مدت 5 شب در تالار وحدت روی صحنه می رود ؛ یکی از رسالت های بنیاد رودکی تولید آثار فاخر هنری است و این اثر ویژه به زبان هنری و به صورت حماسی زندگی و نقش ممتاز شهید را نشان داده است.

مدیرعامل بنیاد رودکی جایزه عکس این بنیاد را با عنوان “داستان سرباز” دومین برنامه مهم بنیاد رودکی در بزرگداشت سالگرد عروج شهید سلیمانی دانست و افزود: به آرامی ؛ بنیاد رودکی با این موقعیت در تلاش است تا در جایزه عکاسی با محوریت سردار شهید گرانقدر ، حاج قاسم سلیمانی ، بخشی از گنجینه ارزشمند بصری تاریخ آمیخته با جهاد و شهادت را جمع آوری و حفظ کند.

وی گفت: عکاسان استان های مختلف کشور به دعوت بنیاد رودکی و به همت نام شهید بزرگوار در این مسابقه شرکت کردند و نزدیک به 1100 اثر به دبیرخانه جشنواره ارسال شد. ارزیابی آثار به پایان رسیده است و برگزیدگان این جشنواره در سالگرد شهید به میزبانی تالار وحدت معرفی می شوند.

افضلی افزود: تصور ما این است که فراخوان عکاسی “روایت سرباز” با جمع آوری این گنجینه ارزشمند عکس بیش از هر چیز به هدف خود رسیده است و ما در تلاش هستیم تا نمایشگاهی از آثار جمع آوری شده در قالب یک گالری شهری با پشتیبانی مدیریت شهری “. و همچنین کتاب این رویداد را نیز منتشر می کند.
مدیرعامل بنیاد رودکی با اشاره به جایگاه ویژه برج آزادی به عنوان یک نماد ملی گفت: برج آزادی توانایی ویژه ای برای نمایش رویدادهای ملی است و در این برج می توانید بازخورد از فضای عمومی جامعه را مشاهده کنید. اتفاقی که می تواند منجر به نوعی هماهنگی و همدلی فرهنگی در جامعه شود.

وی افزود: سومین ویژه برنامه بنیاد رودکی در روزهایی که از سردار آسمانی تقدیر می شود نمایش “دیوار آسمان” در برج آزادی است. این اجرا با اجرای حرکات پرواز روی دیوار بر روی دیوار برج آزادی اجرا می شود که منظره ای بی نظیر است.

افضلی تأکید کرد: هنر یک بیمارستان دائمی است و هنرمندان کشورمان در ادامه راه شهید سلیمانی رسالت ویژه ای دارند. امیدواریم بتوانیم در پیمودن راه این شهید گرانقدر سرآمد باشیم.

انتهای پیام