فرهنگ و هنر

اعلام نارضایتی از پروازهای حج به نمایندگان مراجع تقلید

رئیس سازمان حج و زیارت در دیدار با نمایندگان مراجع عظام تقلید که همزمان با ایام حج دفاتر خود را در عربستان افتتاح کردند، گزارشی از فعالیت ها و خدمات حج و زیارت ارائه کرد. گفت: نارضایتی مردم به پروازهای حج برمی گردد.

به گزارش گیلونا، تاخیر در پروازهای حج امسال برخلاف اظهارات رئیس عملیات پروازی حج، نه تنها نسبت به سال های گذشته کاهشی نداشته است، بلکه با وجود تعداد اندک زائران امسال و تخصیص پروازهای کمتر، نارضایتی هایی را به همراه داشته است. در بین مسئولان و زائران حج مسئولان شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی که وظیفه جابجایی زائران ایرانی را بر عهده دارند، این تاخیرها را به دلیل نقص فنی اعلام کردند. در نتیجه هفته گذشته یک پرواز با حدود هشت ساعت تاخیر انجام شد و برخی پروازها چندین فرود اضطراری را تجربه کردند. این موضوع یکی از موضوعاتی بود که در دیدار مسئولان حج کشور با نمایندگان مراجع تقلید مطرح شد.

دفاتر این مراجع با اعزام زائران ایرانی به عربستان سعودی برای شرکت در مناسک حج در مدینه بازگشایی شد. روابط عمومی سازمان حج و زیارت همچنین گزارش داد: حجت الاسلام والمسلمین سید حسین رکن الدینی – قائم مقام نماینده ولی فقیه در حج و زیارت – به همراه سید صادق حسینی – رئیس سازمان حج و زیارت زیارت – با نمایندگان مراجع عظام تقلید از جمله آیت‌الله مکارم شیرازی، نوری همدانی، جوادی آملی، سیستانی، وحید خراسانی، سبحانی، شبیری زنجانی و فیاض به‌صورت جداگانه دیدار و درباره سایر مسائل حج امسال، وضعیت زائران ایرانی مکه و مدینه و سایر خدمات حج.

حجت الاسلام والمسلمین رکنا الدینی – قائم مقام نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت – در این دیدارها تاکید کرد:

وی همچنین به سوالاتی در خصوص وضعیت شعر، طواف در مسجدالحرام، حلقوم زائران و نحوه حضور در حرم نبوی پاسخ داد و گفت: اگرچه عربستان تصمیم خود را برای ادای حج بسیار دیرتر از گذشته اعلام کرده است. دوره ها اما با تلاش همرزمان حج و زیارت و بعثت مقام معظم رهبری و همکاری سایر دستگاه ها کار به خوبی ساماندهی شده است و با تدابیر اندیشیده شده امیدواریم زائران حداکثر بهره را ببرند. از این معنویت سفر

معاون نماینده عالی سازمان در امور حج و زیارت همچنین از نمایندگان مراجع عظام خواست تا از زائران بخواهند رعایت فاصله گذاری بهداشتی و اجتماعی را جدی بگیرند تا بتوانند مناسک حج را بدون مشکل انجام دهند.

سید صادق حسینی، رئیس سازمان حج و زیارت نیز در این مراسم، حج تمتع 1401 را برجسته دانست و گفت: تلاش شبانه روزی برای آمادگی برای این سفر به ویژه در زمینه صدور روادید و انتقال ارز و … داشته ایم. ما شرایط سختی را تجربه کرده ایم.”

وی با بیان اینکه اوضاع عادی و آرام است و جای نگرانی وجود ندارد، بر لزوم رعایت توصیه های بهداشتی توسط زائران کشورمان در مدت اقامت در عربستان تاکید کرد و افزود: با توجه به اینکه زائران از حدود 90 کشور جهان به حج مشرف می شوند، توجه داشته باشید نکته: «اثربخشی برای پیشگیری از انواع بیماری ها و حفظ سلامت زائران ایرانی در اولویت است.

رئیس سازمان حج و زیارت همچنین در جمع نمایندگان مراجع تقلید به تشریح افزایش هزینه های حج در مقاطع مختلف پرداخت و گفت: عربستان زمینی را برای سفر زائران به کشورمان فراهم کرده است در حالی که زائران برخی از کشورها از انجام این سفر خودداری کردند. شرکت در حج

وی با بیان اینکه به زائران توصیه می کنم قوانین کشور میزبان را رعایت کنند، ادامه داد: در صورتی که زائر نکات بهداشتی را رعایت نکند و سایرین مبتلا شوند، ضمانت قانونی دارد.

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: بررسی ها نشان می دهد که حدود 93 درصد زائران از خدمات ارائه شده رضایت دارند و بیشتر نارضایتی ها به موضوع پرواز برمی گردد.

حسینی همچنین به ورود حدود 24 هزار زائر ایرانی به سرزمین وحی از آغاز عملیات حج اشاره کرد و گفت: سهم ایران نزدیک به 40 هزار نفر است که از این تعداد حدود 60 درصد به مکه و مدینه منتقل شده اند.

انتهای پیام/