فرهنگ و هنر

افزایش تمایل به زیارت در نوروز ۱۴۰۱

گیلونا/ خراسان رضوی معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با بیان اینکه محدودیت های سفر طی دو سال گذشته باعث افزایش تقاضای سفر شده است، گفت: این درخواست تمایل به بازدید از نوروز 1401 را افزایش داده است.

علی اصغر شالبافیان گفت: اولین جلسه ستاد اجرایی خدمات سفر را در خراسان رضوی آغاز کردیم چرا که علاوه بر بحث معنوی، با توجه به حضور بارگاه ملکوتی حضرت رضا (ع) و تمایل زائران برای شرکت در این استان الگویی برای کل کشور خواهد بود و موارد فوق بر لزوم برنامه ریزی دقیق سفر می افزاید.

وی ادامه داد: با شیوع ویروس کرونا، اگرچه دفتر خدمات مسافرتی در کشور تعطیل نشده بود، اما به دلیل کاهش حجم کار، کسب و کار آن نیز کاهش یافته بود و اکنون در شرایطی قرار خواهیم گرفت که سفر نسبت به قبل از کرونا بیشتر خواهد شد.این موضوع نیاز به هماهنگی بیشتری دارد.

رئیس سازمان خدمات مسافرتی کشور خاطرنشان کرد: بخش گردشگری از نظر اقتصادی و زیرساختی از جمله نیروی انسانی آسیب جدی دیده است و تامین معاملات زیرساختی نیازمند تلاش مضاعف است.

شالبافیان خاطرنشان کرد: اقداماتی که باید انجام شود تنها مربوط به اردوی زائران داخلی نیست، زیرا با گذشت 20 ماه از بسته شدن مرزها، از سرگیری صدور روادید تقاضای زیادی ایجاد کرده است.

وی یادآور شد: با توجه به همزمانی ایام ماه رجب، شعبان و نوروز، تقاضا برای زائران داخلی و خارجی افزایش می یابد.

معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: بر اساس گزارش های دریافتی از برخی نمایندگی های ایران در پاکستان، هند و کشورهای حوزه خلیج فارس، استقبال خوبی از سفر به ایران داریم.

شالبافیان بر لزوم فعالیت دائمی در طول سال و کادر اجرایی خدمات سفر تاکید کرد و گفت: با توجه به اینکه پیش بینی می شود ورود زائران به مشهد حداقل تا پایان شهریور ماه روندی افزایشی داشته باشد، باید با این امر برنامه ریزی شود. در فکر. “

وی با بیان اینکه خراسان رضوی الگویی برای کشور است، افزود: طرح را از مبدأ تا مبدأ به عنوان الگو برای سایر استان ها ارائه خواهیم کرد و در این میان خراسان رضوی نقش اساسی خواهد داشت.

رئیس ستاد اجرایی خدمات مسافرتی کشور با بیان اینکه دستگاه های دولتی با محدودیت هایی مواجه هستند، گفت: استفاده از ظرفیت داوطلبان و نهادهای مردمی نیز باید در دستور کار قرار گیرد و با توجه به اینکه موضوع خدمت رسانی به زائران در استان خراسان است. رضوی در دستور کار است. بهره مندی بیشتر از این قابلیت ها امکان پذیر خواهد بود.

شالبافیان تاکید کرد: استاندار خراسان رضوی هماهنگی های لازم را با استانداری هایی که در مسیر زیارت زائران هستند برای ارائه خدمات به زائران انجام دهد. بدیهی است نباید از شهرستان های استان غفلت کرد و فرمانداری ها را فعال کرد و از توانایی های آنها بهره برداری کرد.

وظیفه ستاد اجرایی خدمات مسافرتی تسهیل در سفر زیارتی است

حجت گنابادی نژاد معاون هماهنگی و مدیریت امور زائران استانداری خراسان رضوی وظیفه ستاد اجرایی خدمات سفر را تسهیل در امر زیارت دانست و گفت: با تداوم فعالیت های خوب گذشته این کرسی ، فرهنگی و انقلابی در خدمت زائر باشد.

وی ادامه داد: فرآیند و طرح خطی خدمت رسانی به زائران مبدأ را تکمیل کنید تا مکان، نحوه خدمت رسانی و ارتباط با زائران مشخص باشد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث، فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی، گنابادی نژاد با بیان اینکه حضور زائران در نوروز نسبت به دو سال گذشته متفاوت خواهد بود، تصریح کرد: مشهد مقدس. انتظار می رود به مرجعی برای سفرها و زیارت ها تبدیل شود.

انتهای پیام/