فرهنگ و هنر

المصطفی(ص) نقش مهمی در توسعه زبان فارسی در جهان داشته است

گیلونا/ قم رئیس جامعه المصطفی العالمیه گفت: این موسسه علمی دارای سبک و تجربه بسیار خوبی در آموزش زبان فارسی است و توانسته نقش مهمی در توسعه زبان فارسی در جهان ایفا کند.

حجت الاسلام والمسلمین علی عباسی در دیدار با حجت الاسلام والمسلمین ایمانی رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی قم با اشاره به ایجاد تشکل مذهبی در المصطفی افزود: در دنیا مورد توجه قرار می گیرند.

وی گفت: این در حالی است که آموزش زبان فارسی مقدمه ای برای ورود به المصطفی است و این برای کشور و برای المصطفی بسیار برکت بوده است.

وی در ادامه تاکید کرد: مهمترین فعالیت این نهاد مربوط به مسائل دینی و قرآنی است که زیر نظر نماینده فرهنگی جامعه المصطفی(ص) فعالیت می کند.

رئیس جامعه المصطفی با بیان اینکه این نهاد از ادغام دو سازمان مرکز جهانی علوم اسلامی و سازمان مدارس خارج از کشور متولد شده و از سال 1365 فعالیت خود را آغاز کرده است، افزود: اکنون مصطفی یکی از اعضای شناخته شده است. از اتحادیه های صنفی دانشگاه های جهان جهان اسلامی و اقیانوسیه و غیره است و در این اتحادیه عضویت دارد.

عباسی با بیان اینکه در حال حاضر 150 رشته و گرایش برای تربیت طلاب در جامعه المصطفی راه اندازی شده است، گفت: یکی از نقاط قوت المصطفی واگذاری مدارک مورد تایید وزارت علوم جمهوری اسلامی است. در اینجا علاوه بر این نظام رشته ها، نظام سطوح دینی نیز وجود دارد و اسناد آن نیز رسمی حوزه علمیه است و در این بخش علمای کشورهای مختلف حضور دارند و به تحصیل می پردازند.

رئیس جامعه المصطفی افزود: عمده فعالیت های المصطفی در قم و سپس در نمایندگی المصطفی در مشهد، تبریز، گرجستان، ترکیه و به ویژه در تهران برای زیدی ها و گرگان برای اهل سنت است. اکنون مذاهب اسلامی بر اساس اعتقادات خود در این نمایندگی حضور دارند و البته در کنار وحدت و توجه به مسائل خشن.

وی گفت: جامعه المصطفی در خارج از کشور به عنوان نماینده فعالیت می کند و مجوزها بر اساس فعالیت های قانونی آن کشور اخذ شده است، برخی در قالب دانشکده و برخی دیگر در قالب مراکز آموزشی.

عباسی گفت: یکی از اقشار مهم جامعه المصطفی دانشگاه مجازی آن است و در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد دانشجو می پذیرد.

رئیس مجمع المصطفی افزود: اما در خصوص توافقات دو مرکز بر اجرای تفاهم نامه تاکید داریم و معتقدیم این دو مجموعه می توانند مکمل یکدیگر باشند.

عباسی گفت: انقلاب و نظام جمهوری اسلامی دارای تصدیق و گفتمان جهانی است و کمتر کشوری است که گفتمان جهانی داشته باشد، اصل انقلاب به تایید و گفتمان جهانی گره خورده است و همچنین این مشکل ایجاب می کند. تلاش بزرگ و افراد با اراده.”

انتهای پیام/