فرهنگ و هنر

اما و اگرهای بازسازی تئاتر شهر

بازسازی تئاتر شهر اتفاقی است که هر از چند گاهی اعلام می شود اما این موضوع به همان اندازه که برای جامعه تئاتر اهمیت دارد نگران کننده است.

به گزارش گیلونا، اولین بار در سال 86 بحث مجموعه تئاتر شهر مطرح شد و اتفاقاتی که در این زمینه افتاد هنوز به عنوان یکی از بلایای تئاتر در یادها مانده است.

در آن مقطع نه تنها بخش مهمی از مشکلات فنی مجموعه تئاتر شهر حل نشد، بلکه مشکلات دیگری نیز به مشکلات قبلی اضافه شد که ساده ترین آن تغییر ظاهر مجموعه بود تا جایی که یک هنرمندی مثل بهرام بیضایی که معمولا در این موارد ساکت است، اعتراض کرد: انگار تئاتر شهر شبیه چلوکبابی شده بود! به این ترتیب خانواده تئاتر از عنوان نوسازی خاطره ناخوشایندی داشتند.

در سال های اخیر بارها صحبت از نوسازی شده است و در ماه های اخیر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرده است که نمای بیرونی این مجموعه باید ساماندهی شود.

حل مشکلات فضای بیرونی مجموعه البته موضوعی است که فقط به وزارت ارشاد مربوط نمی شود، بلکه برای سایر نهادها مانند شهرداری، سازمان میراث فرهنگی، نیروی انتظامی و… ضروری است. حمایت های لازم را در این زمینه داشته باشند. همچنین چگونگی این اتفاق یکی از دغدغه های مهم هنرمندان در خصوص تئاتر شهر است.

در تمام این سال ها جامعه نمایشی بارها گلایه کرده اند که محیط پیرامونی تئاتر شهر به هیچ وجه قابل مقایسه با این مجموعه نیست. فضای ناخوشایند و ناامن که هیچ ربطی به هویت تئاتر شهر ندارد، بارها آنها را در این باره هشدار داده و البته مسئولان هنری اگرچه با جامعه هنری موافق هستند، اما هنوز اقداماتی در این زمینه انجام نداده اند. این وضعیت را بهبود بخشد.

از طرفی نه تنها فضای بیرونی مجموعه مهم است، بلکه فضای داخلی این مجموعه نیز نیازمند اصلاحات جدی است.

قسمتی از روکش راهرو ترک خورده، مشکلات لوله کشی که عموماً باعث آبگرفتگی راهروها در فصول بارندگی، وضعیت ناخوشایند سرویس های بهداشتی، گوشه های کور راهروها مانند راهرو اصلی، شرایط نامساعد صوتی و … می شود. ، تنها بخشی از این مشکلات است.

اخیرا وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بازدید از مجموعه تئاتر شهر تاکید کرده است که هم مرز بیرونی مجموعه تئاتر شهر مشخص شود و هم تعمیرات داخلی آن در دستور کار قرار گیرد.

وی گفت: در حال تلاش برای جذب بودجه خارج از اعتبارات وزارتخانه برای تعمیرات داخلی تئاتر شهری است و این نکته مهمی است که تاکنون اجرایی نشده است.

از آنجایی که مجموعه تئاتر شهر در فهرست میراث ملی قرار دارد، برخی از تعمیرات آن به بودجه ای فراتر از بودجه های معمول تعمیر و نگهداری نیاز دارد.

بخشی از تعمیرات تئاتر شهر مستلزم بودجه مرمتی است، بودجه ای که عموماً توسط وزارت میراث فرهنگی تعریف می شود، اما از آنجایی که مجموعه تئاتر شهر تحت پوشش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است، میراث فرهنگی قانوناً نمی تواند. بودجه مرمت را خارج از مجموعه آن تعریف کنید این همان نقطه کوری است که گفته می شود در مرمت تئاتر شهر با مانع جدی مواجه شده است.

وزیر ارشاد همچنین در تازه ترین توئیت خود خاطرنشان کرد انشالله با تعیین حریم این مجموعه فرهنگی هنری به زودی یکی از آرزوهای هنرمندان و پیشکسوتان هنری این عرصه محقق خواهد شد.

با تمام این اوصاف و با وجود مشکلات و موانع انکارناپذیری که در بازسازی تئاتر شهر وجود دارد، نمی توان این نکته را نادیده گرفت که انجام این کارها قطعا نیازمند کار کارشناسی و مشورت کارشناسان و تکنسین های دلسوز مجموعه و چگونگی پیشینه آن است. منافع شخصی خود را در اولویت قرار ندهید بنابراین تنها با اجرای طرح نوسازی نمی توان رضایت جامعه هنری را به دست آورد. این همان اشتباهی است که هر بار در بازسازی تئاتر شهر رخ داده است و عجیب است که همچنان مورد غفلت قرار می گیرد و این بی توجهی خانواده تاتر را هر بار که کلمه بازسازی تئاتر شهر در آن ذکر می شود نگران کرده است. اخبار.

انتهای پیام