فرهنگ و هنر

امسال ارز اربعین چقدر و با چه قیمتی داده می‌شود؟

رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد: پس از گذشت نزدیک به دو سال وقفه برای شرکت زائران ایرانی در پیاده روی اربعین به دلیل شیوع ویروس کرونا، در شرایطی که امسال بیش از یک میلیون نفر برای شرکت در راهپیمایی اربعین ثبت نام کرده اند. فراهم کردن شرایط برای تخصیص ارز اربعین. احتمالا این عرضه ارز از بازار ارز تامین می شود.

به گزارش گیلونا، هر ساله همزمان با ایام محرم و زیارت اربعین، عرضه ارز برای زائران عتبات عالیات افزایش می یابد.

شیوع ویروس کرونا نزدیک به دو سال است که سفرها از جمله زیارت اربعین را تعطیل کرده است، اما اکنون با بهبود شرایط و از سرگیری سفرها از جمله سفر پیاده روی اربعین، بیش از یک میلیون نفر برای اربعین پیش ثبت نام کرده اند. تخمین زده می شود 5 میلیون ایرانی در آن شرکت کنند.

در همین راستا، رئیس کل بانک مرکزی در تازه ترین اظهارات خود از فراهم شدن شرایط استفاده از دینار عراقی برای زائران اربعین خبر داد.

البته همانطور که صالح آبادی گفت، پس از مبادله روبل روسیه در بازار ارز، در حال انجام معامله دینار عراق در این بازار هستند تا زیرساخت ها فراهم شود تا هموطنان بتوانند در سال جاری از ارز دینار استفاده کنند.

طبق اعلام وی زیرساخت های این کار در حال آماده سازی است و به موقع اطلاع رسانی خواهد شد.

بنابراین از آنجایی که بخشی از نیازهای خدمات صرافی از جمله ارز مسافرتی در بازار ارز تامین می شود، احتمالا ارز اربعین نیز با این نرخ بازار توسط بازار ارز تامین می شود. البته رئیس کل بانک مرکزی خاطرنشان کرد: موضوع همچنان در دست بررسی است.

لازم به ذکر است تا زمان نگارش این گزارش نرخ دلار و یورو در بازار ارز ۲۷ هزار و ۸۵۸ تومان و ۲۸ هزار و ۷۹۶ تومان بود.

این در حالی است که بررسی وضعیت تخصیص ارز اربعین در سال های گذشته نشان می دهد که در سال 2018 زائرین اربعین می توانستند حداکثر 100 یورو یا معادل آن را به ارزهای دیگر به نرخ بازار ثانویه، صرافی مجاز و ارز بانکی تبدیل کنند. انتخاب ملی، ملت، تجارت. ، سپه ، صادرات و خرید پرشین. البته در آن سال در صورت نیاز زائران می توانستند قبل از عزیمت به عراق در شهر خود ارز خریداری کنند.

همچنین زائران می‌توانند در سال ۱۳۹۶ از طریق بانک ملی ایران ۱۰۰ هزار دینار عراقی به نرخ هر دینار ۹۶ ریال خریداری و معادل ریالی آن و اسکناس دینار را در نقاط مشخص شده در شهرهای نجف، کربلا، کاظمین و همچنین در سه نقطه مرزی، روبروی مرزهای مهران، چزابا و شلمچه (داخل عراق). البته دریافت ارز اربعین در خارج از ایران در آن سال زائران را با مشکل مواجه کرد و باعث ازدحام در مناطق مرزی ایران و عراق برای دریافت ارز زائران اربعین شد و به همین دلیل بانک مرکزی عراق در صدور مجوز برای زائران همکاری نکرد. باز کردن شعب به ویژه در عراق برای پرداخت ارز به زائران اعلام شد.

شرایط دریافت ارز زائران اربعین در سال 1395 نیز به گونه ای بود که زائرانی که از طریق هوایی و زمینی در اجتماع اربعین حسینی شرکت می کردند، می توانستند با داشتن گذرنامه معتبر جمهوری اسلامی ایران حداکثر 200 دلار آمریکا و بلیط سفر از طریق ایران دریافت کنند. بانک های ملی ایران، ملت و سامان ارز مسافرتی را با نرخ مبادله ای تهیه می کنند.

با این تفاسیر و با روی کار آمدن مجدد عرضه ارز اربعین، از جمله نکاتی که باید به آن توجه کرد، نرخ این ارز و محل عرضه آن است چرا که در هر صورت بانک مرکزی موظف به تامین ارز لازم است. و حتی اگر قیمت ارائه شده در حد بازار باشد باید از کانال رسمی انجام شود. در عین حال تجربه نشان داده است که در عرضه ارز به ویژه ارز برای مسافران، هرگونه اختلاف قیمت با بازار باعث رانت و واسطه گری شده است.

انتهای پیام