فرهنگ و هنر

انتقاد از یک اشتباه در چاپ جدید کتاب غلامحسین یوسفی

اشتباه در مقدمه چاپ جدید کتاب «غزلیات سعدی» توسط غلامحسین یوسفی مورد انتقاد قرار گرفت.

به گزارش گیلونا، در بخشی از مقدمه چاپ جدید کتاب «غزلیات سعدی» که توسط انتشارات سخن منتشر شده، شعری به سعدی اختصاص یافته است که از رهی معیری است.

در پی این اتفاق، صفحه «املا» یادداشتی از علی ملیح در انتقاد از این اشتباه منتشر کرد که به شرح زیر است:

غلامحسین یوسفی (۲ بهمن ۱۳۴۲، مشهد – ۱۴ آذر ۱۳۶۹، تهران)، نویسنده، نویسنده، مترجم، مصحح و استاد برجسته ادبیات فارسی و از برجسته‌ترین دانشمندان سعدی بود.

شاید به جرأت بتوان گفت هیچکس یافت نمی شود که مانند دکتر یوسفی در تصحیح و شرح آثار سعدی، خستگی ناپذیر و جدی و با علاقه فراوان و ستودنی کار کرده باشد.

بنابراین، آثار روان‌گردان، به‌ویژه در لباس غزلیات سعدی، یکی از معتبرترین و معتبرترین آثار موجود است.

متأسفانه بارها دیده ایم که برخی از ویراستاران و یا افراد دیگر در غیاب شخصیت های بزرگی چون دکتر یوسفی مقدمه و توضیحاتی درباره آثار منفی ایشان می نویسند که به دلیل اشتباه بودن برخی از این مطالب، خواننده و … کارهای عمومی با تأسف فراوان پذیرفته می شود.

چاپ جدیدی از تصحیح زندیه غزلیات سعدی به تازگی منتشر شده است که مقدمه آن از چنین اشتباهی دور نمانده است.

در پایان مقدمه این اثر آمده است: شعر سعدی و زمزمه گرم و عمیق بنان هنوز در گوشم طنین انداز است که دوباره خوانده می شود: نه دل شیفته عشق و نه جان مست از آرزو… ”

متأسفانه ناشر یا صاحب این مقدمه نمی‌داند این شعر (نه دل اسیر عشق است و نه جان مست از هوس..) اثر رهی معیری و از معروف‌ترین اوست.

بدین ترتیب اثری فاخر و تلاشی تحسین برانگیز از زندگی دکتر غلامحسین یوسفی دچار چنین خطای فاحشی می شود و شاید کسانی که با سوابق و دانش این نویسنده بزرگ آشنایی ندارند به اشتباه چنین اشتباهی را ببینند.

در نتیجه تعداد این سطور شدیداً ایجاب می کند که ناشران یا افرادی که باید مقدمه ای بر آثار بزرگی مانند زندگی نامه غلامحسین یوسفی بنویسند، با دانش، دانش و تحقیق بیشتر دست به چنین کاری بزرگ و در عین حال جدی بزنند. . خدای ناکرده به نام چنین عالم بزرگی از اشتباه و خطا و کم علم ضرری وارد نمی شود.

می گویند برای از بین بردن چیزی لازم نیست به آن «خوب» حمله کرد، بلکه کافی است «بد» از آن دفاع کرد.

امیدواریم در اصلاحات بعدی شاهد چنین اشتباه بزرگی نباشیم و نام نویسنده شهیر کشورمان مرحوم غلامحسین یوسفی را با این کم شناختی تحت الشعاع قرار ندهیم.»

نقد یک اشتباه در چاپ جدید کتاب غلامحسین یوسفی

انتهای پیام