فرهنگ و هنر

اهمیت بارگاه ملکوتی امام رضا(ع) در ترویج فرهنگ شیعی در ایران

یکی از اساتید حوزه علمیه با توجه به اهمیت وجود امام رضا (ع) در ترویج فرهنگ شیعی ایران اظهار داشت: بی شک یکی از دلایل واقعی گسترش فرهنگ شیعه در ایران وجود زائران زیاد است. از داخل و خارج از کشور تا حرم مطهر امام رضا (ع) و این آستان در ایران نقش موثری در ترویج فرهنگ تشیع و پیروی از مکتب اهل بیت (ع) دارد.

حجت الاسلام حاجی آبادی، استاد حوزه علمیه در گفت وگو با گیلونا، درباره ویژگی های زندگی فردی و اجتماعی امام رضا (ع) اظهار کرد: تردید یکی از دلایل بالفعل گسترش فرهنگ شیعه در ایران است. وجود زائران فراوان از داخل و خارج از کشور به حرم مطهر امام رضا (ع).

به گفته وی، حرم مطهر امام رضا(ع) در ایران بی شک نقش موثری در ترویج فرهنگ تشیع و پیروی از مکتب اهل بیت(ع) دارد.

این استاد حوزه خاطرنشان کرد: سیره ائمه (ع) الگوی شیعیان است و یکی از این الگوها امام هشتم است که گفتار و کردار ایشان همواره آموزنده بوده است.

حجت الاسلام حاجی آبادی خاطرنشان کرد: یکی از ویژگی های اصلی امام رئوف سیره نبوی ایشان است یعنی علم، صبر و مهربانی ایشان شامل طنز عام و خاص بوده است.

وی افزود: یکی دیگر از ویژگی های امام رضا(ع) این است که با اعمال و گفتار خود کسی را آزار نمی داد، تا حرف مخاطبش تمام نشد حرف طرف مقابل را قطع نمی کرد و بی نیازی برنگشت.

این استاد حوزه بیان کرد: امام هشتم در حضور میزبان به جایی تکیه نمی کرد و پای خود را در برابر دیگران دراز نمی کرد و هرگز به غلام خود توهین نمی کرد و با آنها بر سفره اطعام نمی کرد.

حجت الاسلام حاجی آبادی با بیان اینکه امام رضا(ع) قاری بود و قرآن می خواند، گفت: هر سه روز یک بار قرآن می خواند و در آن تدبر می کرد.

وی اعلام کرد: امام با مردم به زبان خوش صحبت می‌کردند، بهداشت فردی را نیز رعایت می‌کردند و همیشه از عطر برای خوشبو شدن استفاده می‌کردند.

این استاد حوزه علمیه با بیان اینکه امام باید سه روز در ماه را روزه گرفته باشد، گفت: امام رضا(ع) هر شب به نیازمندان سر می زد و از ایتام مراقبت می کرد و با پوشیدن لباس کهنه با لباس های فاخر در مراسم معاشقه حضور پیدا می کرد.

حجت الاسلام حاجی آبادی گفت: امام رئوف در خفا و شب به مردم کمک زیادی می کرد و صدقه می داد.

وی ادامه داد: امام به آداب غذا خوردن اهمیت زیادی می داد و غذا را آرام می کرد و سفره رنگارنگ نمی گذاشت، هرچند در برخورد با بندگان و کارگران خود ارزش های انسانی را نادیده نمی گرفت و از هیچ یک از حقوق آنان کوتاه نمی آمد. .

حجت الاسلام حاجی آبادی گفت: امام رضا (ع) هنگام نماز صبح تا سحر به سجده می رفت و سپس با مردم صحبت می کرد. امام از هر فرصتی برای آگاه ساختن مردم از وظایف متقابلشان استفاده می کرد.

وی افزود: امام رضا(ع) در حدیثی می فرمایند «هفت چیز بدون فرقه های دیگر اشکال دارد». دوم اینکه کسی از خدا موفقیت بخواهد ولی تلاشی نکند.

استاد اخلاق گفت: هر کس از خدا بهشت ​​بخواهد اما منتظر سخن نباشد خود را مسخره کرده است و هر که از آتش جهنم به خدا پناه برد اما شهوات دنیا را ترک نکند خود را مسخره کرده است.

فرمود: هر که مرگ را به یاد آورد اما برای آن آماده نشود، خود را مسخره کرده است، همچنین هر که بر گناه اصرار کند و خداوند آمرزش بگوید، خود را مسخره کرده است.

حجت الاسلام حاجی آبادی در پایان گفت: هرکس مشتاق لقاء الله باشد اما در دیدار او عجله نداشته باشد، خود را مسخره می کند.

انتهای پیام