فرهنگ و هنر

اهمیت کیش در جام جهانی قطر

قطر انتظار دارد یک میلیون و 500 هزار نفر از سراسر جهان برای حضور در جام جهانی 2022 به این کشور سفر کنند، از سوی دیگر انتظار می رود 500 هزار تماشاگر به ایران سفر کنند، اما چگونه؟

به گزارش گیلونا، جام جهانی فوتبال قطر به مدت 28 روز از 21 نوامبر تا 18 دسامبر 2022 برابر با 20 نوامبر تا 18 دسامبر 1401 در چهار شهر دوحه، الوقرا، الخور و الریان برگزار می شود. از همان ابتدا که قطر میزبان جام جهانی 2022 بود، به دلیل وسعت و ظرفیت محدود، همسایگان قطر از عربستان گرفته تا امارات، کویت و عمان و حتی ترکیه تمایل خود را برای شرکت در این میزبانی اعلام کردند. ایران نیز از سال 1397 آمادگی خود را برای میزبانی اردوی تیمی و تماشاگران در جزایر خلیج فارس اعلام کرده است. هزینه کم، نزدیکی این جزایر به قطر و امکان سفر بدون ویزا از جمله دلایل ایران بود. برای حضور در جام جهانی 2022

طبق آخرین اعلام، حدود 175000 تماشاگر در قطر برای جام جهانی حضور دارند که این رقم معادل 1.5 میلیون تماشاگر نیست. به همین دلیل فیفا پیشنهاد استفاده از خانه های اجاره ای به ویژه در روستاها، کشتی های تفریحی و ویلاهای شخصی را برای جبران کسری مسکن داده است. همچنین یک شرکت سرمایه گذاری برای ساخت مسکن های قابل حمل (قابل حمل) تا شروع جام جهانی در قطر مأموریت یافت.

فیفا همچنین تیمی را برای بازی در خانه های انفرادی در دوحه مأمور کرده است و به میزبان پیشنهاد می کند در طول جام جهانی تور انگلیس، استرالیا و سایر کشورها را برگزار کند و به جای آن خانه خود را اجاره کند. به این ترتیب اتحادیه بین المللی فوتبال امیدوار است بخشی از مشکل اسکان مسافران را حل کند. با این حال، اعتقاد بر این است که اکثر قطری ها دوست دارند در طول جام جهانی در کشور خود بمانند.

با این حال بسیاری از تماشاگران مشتاق هستند و منتظر نتیجه این راهکارهای فیفا نیستند و می خواهند قبل از جام جهانی محل اقامت خود را رزرو کنند. تاکنون شهروندان ایالات متحده آمریکا، مکزیک، بریتانیا، برزیل، آرژانتین و امارات متحده عربی بیشترین رزرو هتل را در قطر داشته اند.

اگرچه قطر تاکنون تمایلی به مشارکت سایر کشورها در حمایت از جام جهانی نداشته و بر میزبانی از تماشاگران در کشور خود اصرار داشته است، اما سفر اخیر وزیر راه قطر به جزیره کیش در هفته گذشته احتمالات دیگری را مطرح کرد. قطر قبلاً اعلام کرده بود که این جام جهانی متعلق به همه است و نه تنها برای قطر، بلکه برای کل خاورمیانه و جهان عرب باید میراثی به جا بگذارد.

وزیر راه قطر شاید با همین رویکرد حدود 6 ماه مانده به شروع جام جهانی به کیش سفر کرده باشد. جزیره ای که تنها 40 دقیقه با هواپیما از دوحه فاصله دارد. در همین سفر دو طرف بر سر ایجاد خط هوایی و دریایی مستقیم از دوحه به کیش و همچنین افزایش پروازهای بین دو کشور به توافق رسیدند. در حال حاضر حدود 36 پرواز هفتگی از قطر به شهرهای تهران، شیراز، اصفهان و مشهد انجام می شود. . با این حال محمدی بخش، رئیس سازمان هواپیمایی کشور معتقد است که می توان ظرفیت پروازی مسیر ایران-قطر را به 200 پرواز در روز افزایش داد و پروازهای مستقیم به شهرهای بیشتری برقرار کرد.

حسین عباس نژاد، مدیرکل دریانوردی سازمان بنادر و دریانوردی نیز گفت: در حال حاضر 3000 صندلی در ظرفیت کشتی های مسافربری وجود دارد که می توانند مسافران را در شبانه روز بین بنادر ایران و قطر و به همین منظور ترمینال مسافری کیش جابجا کنند. در IS در حال آماده سازی

بر اساس این توافقات، رستم قاسمی وزیر راه گفت: روزانه 500 هزار ایرانی باید از جام جهانی قطر بازدید کنند، خارجی هایی که به قطر می آیند می توانند از طریق دریا از جزایر جنوبی ایران دیدن کنند و ما می توانیم حرکت کنیم و میزبانی آنها را داشته باشیم.

اهمیت کیش در جام جهانی قطر

اگرچه در سفر اخیر وزیر راه به جزیره کیش، توافقی بین دو کشور بر سر ایجاد خطوط هوایی و دریایی مستقیم حاصل شد و قرار است طرفین در اردیبهشت و خرداد با یکدیگر دیدار و بر سر پیشنهادات بعدی به توافق برسند. اما به دلیل رقابت سخت در منطقه و تبلیغات سنگین برخی از همسایگان جام جهانی 2022 از جمله عربستان سعودی، امارات و عمان، انتظار می‌رود راه‌اندازی مسیر هوایی و دریایی بین کیش و دوحه در ساعت 24 ادامه و به پایان برسد. حداقل در اسرع وقت

جزیره کیش در حال حاضر دارای 19200 تخت آماده است که به گفته مسیح الله صفا، یکی از کارکنان جام جهانی جزیره، هزینه آن یک چهارم قیمت هتل های قطر برای آنها خواهد بود. وی به گیلونا می گوید: از آنجایی که مسابقات جام جهانی در راستای سفرهای پاییزی ایرانی ها به کیش است، می توان حداقل 50 هزار تخت استاندارد برای جام جهانی 2022 در اختیار تماشاگران قرار داد تا رضایت آنها را جلب کند.

انتظار می رود جام جهانی قطر یکی از گران ترین جام های فوتبال برای تماشاگران باشد. صفا از اعضای ستاد جام جهانی کیش می گوید: در حال حاضر قیمت یک شب اقامت در هتل های قطر به هزار دلار می رسد. پیش بینی می شود با نزدیک شدن به زمان بازی و افزایش تقاضا، این نرخ ها افزایش یابد. قیمت یک شب اقامت در هتل های قطر نزدیک به 50 میلیون تومان تا 2000 دلار تخمین زده می شود، در حالی که قیمت بهترین هتل کیش یک چهارم قیمت های فعلی است. قطر. مقرون به صرفه بودن بزرگترین مزیت انتخاب جزایر ایرانی برای اقامت در مسابقات جام جهانی است، مشروط بر اینکه دسترسی سریعتر بین دو کشور فراهم شود و از این به بعد اطلاعات و تبلیغات بین المللی فراهم شود.

صفا که رئیس اتحادیه هتلداران جزیره کیش نیز هست، وقتی صحبت از استاندارد هتل‌ها و اقامتگاه‌ها در ایران می‌شود، به بازدید وزیر راه قطر از زیرساخت‌های جزیره کیش اشاره می‌کند و می‌گوید: این مقام قطری از این اقامتگاه ابراز خرسندی کرد. امکانات با کیفیت در جزیره البته برای جلوگیری از تخلف و خطا در جام جهانی، نظارت و کنترل قضایی باید با جدیت بیشتری تقویت شود.

اهمیت کیش در جام جهانی قطر

اگرچه کیش محور اصلی حمایت از میزبانی جام جهانی است، اما مسئولان کشور همچنان امیدوارند بتوانند از جزیره قشم و شهرهای دیگری مانند بندرعباس، بوشهر، شیراز، اصفهان و حتی تهران برای استقبال از هواداران استفاده کنند. با این رویکرد ویزای ایران برای حضور در جام جهانی رایگان شد. زیرا جزایر کیش و قشم جزء مناطق آزاد محسوب می شوند و برای رسیدن به آنها نیازی به ویزا نیست. اعتبار ویزای رایگان ایران که برای مسافران قطری در جام جهانی صادر می شود نیز دو ماه اعتبار دارد که به آنها اجازه اقامت 20 روزه در ایران را می دهد.

این اقدام ایران بازتاب گسترده ای در بسیاری از رسانه های خارجی داشته است، به خصوص که با مزیت سفر ارزان به ایران نسبت به قطر همراه شده است. با این حال برخی همچنان موضوع «ایران هراسی» را مطرح می کنند. لیلا اژدری، مدیرکل توسعه گردشگری خارجی ایران گفت: بودجه ای بالغ بر 20 میلیارد تومان برای کمپین تبلیغاتی ایرانی درخواست شده است که در صورت رسیدن به موقع، تبلیغات گسترده ای خواهد داشت.

اما بودجه ای که برای تبلیغات ایران صحبت شده و هنوز تصویب و پرداخت نشده است، بیشتر برای تبلیغات در مراکز خرید و شرکت های هواپیمایی است; به گفته اژدری، از آنجایی که فیفا صلاحیت استفاده از ورزشگاه ها و زمین های بازی را برای هر نوع تبلیغاتی دارد و حامیان مالی آن از قبل مشخص شده اند، امکان معرفی و تبلیغ جاذبه های گردشگری ایران در قسمت محیطی میادین وجود ندارد.

در چنین شرایطی بهترین راه برای تبلیغ ایران و جلب توجه فردی که هدف اخبار رسانه های خارجی است، حضور در رسانه های جام جهانی و نمایش ایران در پروازهای قطر از هم اکنون با محتوایی متفاوت از آنچه که در آن وجود دارد. وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و به منظور پاسخگویی به ابهامات و سوالات تماشاگران، اقدام به تولید صنایع دستی برای جذب سایر گردشگران کرده است. بسیاری از تماشاگران جام جهانی فوتبال نمی دانند چگونه می توانند ویزای رایگان ایران، مسیر دسترسی، بافت اجتماعی، فرهنگی و جغرافیایی را با توجه به کشورهای عربی، سیاست، پوشاک، غذا و نوشیدنی دریافت کنند، بنابراین جام جهانی 2022 در صورت مدیریت صحیح می تواند یک راه حل مناسب باشد. فرصت از دست رفته برای توسعه گردشگری در ایران.

اهمیت کیش در جام جهانی قطر

انتهای پیام