فرهنگ و هنر

اولین واکنش منتقدان به فیلم اصغر فرهادی

«قهرمان» اصغر فرهادی پس از نمایش در جشنواره کن با انتقادات مثبت منتقدان روبرو شد و برخی آن را بهترین فیلم کارگردان از زمان «جدایی» توصیف کرده اند.

به گزارش گیلونا ، “دیوید ارلیچ” از مجله “Indywire” در بخشی از نقد و بررسی فیلم “قهرمان” نوشت: “این فیلم به اندازه” جدایی “قابل پیش بینی و غم انگیز است.

ملودرام اجتماعی فرهادی؛ این کار با پیش بینی های ساده ای شروع می شود که داستان را لایه به لایه دیگر حرکت می دهد در حالی که بحران اصلی اخلاقی در عمق داستان رخ می دهد.

“فرهادی ساده ترین فیلم خود را از زمانی که موفقیت بین المللی خود را حدود یک دهه پیش آغاز کرده ساخته است ، اما در عین حال می توان آن را چند وجهی ترین و بهترین فیلم از زمان جدایی اش دانست.”

لی لی مارشال ، منتقد مجله Screen ، در یادداشتی درباره نماینده سینمای ایران در بخش رقابتی کن ، گفت: “در عصر رسانه های اجتماعی ، قهرمان واقعی بودن چگونه است؟” اگر می دانید که کار درستی انجام داده اید ، آیا می توانید حقیقت را بچرخانید و دیگران را متقاعد کنید که یک نابغه هستید؟ اگر دفاع از حیثیت آنها به معنای بی آبرویی برای دیگری باشد چه باید کرد؟ “اصغر فرهادی” کارگردان ایرانی این موارد و سایر موارد اخلاقی را در درام جدید خود گنجانده است ، یک درام واقعاً قدرتمند که با نقش نمایشی و مرکزی امیر جدید در نقش اصلی (رحیم) همراه است.

«قهرمان» بار دیگر ثابت كرد كه اگرچه فرهادی نویسنده و كارگردان مستعد ملودرام های پیچیده در مسائل اخلاقی و احساسی است ، اما آثاری كه در ایران می سازد ثروتمندتر می شوند.

فیلم قبلی فرهادی در کن ، “همه آن را می دانند” ، به ندرت دارای ظرافت های دراماتیک هوش اخلاقی است که با وجود ستاره های این بازیگر ساخت اسپانیا ، در “درباره الی” ، “جدایی” و “فروشنده” می بینیم. تمام داستان های فرهادی را می توان تقریباً در هر جای دیگر دنیا برداشت و بازسازی کرد و این به ویژه در مورد فیلم “قهرمان” بیشتر صدق می کند و داستان او را می توان در جاهای دیگر مانند ایالات متحده بازسازی کرد.

“اما فیلم ها تنها داستان نیستند و” قهرمان “بخش قابل توجهی از قدرت خود را از شیراز و جامعه ایران دریافت می كند.”

فیلم دو ساعت و 7 دقیقه ای “قهرمان” درباره شخصیتی به نام رحیم است که به دلیل ناتوانی در پرداخت بدهی های خود در زندان به سر می برد اما سعی دارد دو روز مرخصی بگیرد. همه چیز طبق برنامه پیش نمی رود.

در این فیلم امیر جدیدی ، محسن تنابنده ، فرشته صدر ارفایی ، سارینا فرهادی و گروهی دیگر از بازیگران که بیشتر آنها چهره های جدید هستند ، مقابل دوربین فرهادی رفتند و هایده صفی یاری تدوین فیلم را بر عهده دارد.

انتهای پیام