فرهنگ و هنر

باز شدن ترسناک درهای چین

در حالی که دولت چین قصد دارد درهای گردشگری را به روی مسافران بین المللی باز کند، گزارش های نگران کننده ای از افزایش تعداد مبتلایان به کرونا در این کشور منتشر شده است.

به گزارش گیلونا، پس از نزدیک به سه سال تعطیلی، سرانجام چین با لغو محدودیت‌های مرزی سختگیرانه کووید-۱۹ برای مسافران ورودی و خروجی، دوباره به روی گردشگری بین‌المللی باز خواهد شد.

مهمترین اقدام لغو قرنطینه هتل برای مسافرانی است که از 8 ژانویه 2023 وارد می شوند و افزایش سقف تعداد پروازهای روزانه مجاز به چین، اما ماسک همچنان باید در داخل هواپیما و البته استفاده شود. نیازی به ارائه کد بهداشتی نیست.

از مارس 2020، هر فردی که وارد چین می‌شود باید قرنطینه اجباری تا سه هفته را در یک مرکز دولتی طی کند، با این حال، این مدت در نوامبر 2022 به پنج روز کاهش یافت. تنها محدودیت باقی‌مانده برای مسافرانی که وارد چین می‌شوند، الزام به آزمایش PCR قبل از پرواز انجام شود که 48 ساعت قبل از ورود به فرودگاه مبدا معتبر است.

به گفته رسانه های چینی، حتی اگر مسافران با تب در گمرک فرودگاه حاضر شوند، می توانند آزمایش آنتی ژن سریع انجام دهند و در صورت مثبت بودن و داشتن علائم خفیف، می توانند در خانه قرنطینه شوند. همچنین به مسافرانی که علائم شدید دارند توصیه می شود به دنبال مراقبت های پزشکی باشند.

اقدامات جدید همچنین آزادی های بیشتری را برای شهروندان چینی که می خواهند دوباره به خارج از کشور سفر کنند، می دهد. اولاً، آنها مجبور نخواهند شد که دلیل سفر را به دولت بدهند. ثانیاً از 8 ژانویه می توانند دوباره برای پاسپورت اقدام کنند. این یک موهبت بزرگ برای بسیاری از کشورهایی خواهد بود که در حال حاضر با جذب تعداد زیادی از گردشگران چینی درآمدهای هنگفتی به دست می آورند.

با این حال، برای مسافران خروجی چینی، بسیاری از کشورها دوست دارند ژاپن، هندوستان، فرانسه، اسپانیا، تایوان، ایالات متحده، بریتانیای کبیر و استرالیا الزامات آزمایشی را بر آنها تحمیل خواهد کرد. از آنجایی که تعداد موارد کووید در این کشور به طور چشمگیری افزایش یافته است و قرنطینه های منطقه ای در سراسر چین، قرنطینه برای افراد محلی که آلوده هستند و آزمایش اجباری دیگر در این کشور اعمال نمی شود.

در عرض نیم ساعت از اعلام اخیر مبنی بر بازگشایی مرزها به روی گردشگران چینی، داده‌های سایت مسافرتی Trip.com نشان داد که جستجو برای مقاصد محبوب در مقایسه با سال گذشته ده برابر شده است و ماکائو، هنگ‌کنگ، ژاپن، تایلند و کره جنوبی بیشترین آمار را داشتند. مقاصد محبوب گردشگران چینی بودند.

در سال 2019، قبل از همه‌گیری، تعداد گردشگران خروجی از چین به 155 میلیون نفر رسید. در سال 2020، این تعداد به 20 میلیون نفر کاهش یافت. هزینه گردشگران چینی برای سفرهای خارجی در سال 2019، 255 میلیارد دلار بود.

مراکش برای مقابله با تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در این کشور، اعلام شده است که ورود تمامی مسافران چینی (صرف نظر از ملیت) تا اطلاع ثانوی ممنوع خواهد بود. در برخی کشورها نحوه برخورد با مسافران چینی به موضوعی مبهم تبدیل شده است، برخی کشورها هنوز تصمیمی برای اعمال محدودیت برای مسافران چینی نگرفته اند، این در حالی است که نظر کارشناسان پزشکی این است که ورود رایگان مسافران به شرایط فعلی یک امر است. خطر بزرگی برای سلامت جامعه است و با احتمال افزایش جدید کرونا در کشورها همراه است.

پس از سه سال بسته شدن مرزها و اعمال قرنطینه های سخت، چین به سیاست سختگیرانه خود برای مقابله با کووید در 7 دسامبر پایان داد و از آن زمان تعداد موارد ویروس به طور قابل توجهی افزایش یافته است و باید دید. بنادر توریستی برای مسافران ورودی و خروجی بار دیگر به بحران جهانی کرونا و سیاست‌های کشورها در قبال مسافران داخل و خارج از چین دامن می‌زند.

سازمان بهداشت جهانی اخیراً از مقامات بهداشتی چین خواسته است که به طور منظم اطلاعات خاص و بی‌درنگ درباره افزایش تعداد موارد COVID-19 در این کشور به اشتراک بگذارند. تدروس آدهانوم گبریسوس، رئیس سازمان جهانی بهداشت گفت: کارشناسان کووید سازمان جهانی بهداشت روز جمعه با مقامات چینی دیدار کردند و بر اهمیت شفافیت و به اشتراک گذاری منظم داده ها برای توسعه ارزیابی دقیق خطر و ارائه پاسخ موثر تاکید کردند.

کمیسیون ملی بهداشت چین تنها در این نشست اعلام کرد که مقامات بهداشتی این کشور با سازمان بهداشت جهانی تبادل نظر کرده اند و تبادلات فنی بیشتری انجام خواهد شد.

منابع: گاردین، رویترز، گلوب ترندر

انتهای پیام