فرهنگ و هنر

باشگاهی که اندازه یک تیم فوتبال شهید دارد

ورزشکاران ایرانی از جمله گروه هایی بودند که در هشت سال دفاع مقدس برای دفاع از مرزهای خود راهی جبهه های جنگ شدند و برای سربلندی کشورمان جان باختند. تاکنون 5500 شهید ورزشی در کشور شناسایی شده است.

به گزارش گیلونا، پس از تهاجم عمومی ارتش عراق به ایران، مردم از سراسر کشور به جبهه های نبرد هجوم آوردند و از همان روزهای ابتدایی سدی عظیم در مقابل ارتش مجهز عراق ایجاد کردند. مردم شهرستان ورامین نیز مانند سایر شهرستان ها علاوه بر اعزام جوانان خود به جبهه ها، با کمک های نقدی و غیر نقدی خود، بخشی از نیازهای جبهه ها را بر عهده گرفتند.

مردم شهرستان ورامین در هشت سال دفاع مقدس بیش از 1400 شهید و 3000 جانباز تقدیم کردند.

در کنار مردم عادی یکی از اقشار حاضر در جنگ ورزشکاران ایرانی بودند که در هشت سال دفاع مقدس برای دفاع از مرزهای خود به جبهه های جنگ رفتند و جان خود را برای سربلندی کشورمان فدا کردند. تاکنون 5500 شهید ورزشی در کشور شناسایی شده است. این شهدا توسط 22 فدراسیون کشور شناسایی شدند، فوتبال با 1300 شهید، دو و میدانی با 96 شهید، هندبال با 70 شهید، کشتی با 400 شهید، تکواندو با 500 شهید، کشتی با بیش از 450 شهید، بسکتبال با 70 شهید والیبال، 200 شهید و فدراسیون ورزش های رزمی با 100 شهید از فدراسیون های شناسایی شده هستند.

تیم فوتبال فجر ورامین، یکی از تیم‌های فوتبالی است که در سال‌های 1959 و 1960، مانند تمام دوران‌های دیگر، نام بازیکنان جوانی را که در مسابقات مختلف قهرمان لیگ شدند، به همراه داشت. اما هنگامی که جنگ شروع شد، آنها جذابیت ورزش خود را به عنوان سایر دارایی های دنیوی کنار گذاشتند و به عنوان دوست به جبهه اعزام شدند. در طول جنگ 18 تعدادی از اعضای این باشگاه در جبهه به شهادت رسیدند و تعدادی نیز جانباز شدند.

محمدرضا بیگدالی، محسن قاجاریه، حمید اصفهانی، محسن هرندی، سید موسی طباطبایی، علی و محمد جعفری منش، محسن شیرکوند، کریم و رحیم کدخدایی، ناصر نوف پرور، مصطفی کاشانی، سیدعلی حسینی امامی، سید محسن ابراهیمی و شهید سید محسن ابراهیمی بودند. علی دایی، عباس قاسمی به شهادت رسیدند و چند تن از گروهان نیز سرباز شدند.

جنگ تحمیلی حقایق زیادی را به همه دنیا نشان داده است. هشت سال دفاع مقدس نشان داد که مردم ایران در دفاع از میهن با کسی شوخی نمی کنند. بیش از هر چیز همه اقشار جامعه در این دفاع مقدس نقش آفرینی کرده و در این امر از هیچ کوششی دریغ نکرده اند. ورزشکاران نیز از این قاعده مستثنی نبودند. در روزهایی که دشمن بعثی برای حمله به کشورمان و با حمایت غربی ها و برنامه ریزی برای اشغال خاک ایران دست به هر کاری می زد، ایرانیان از هر قشر و با عقاید مختلف برای دفاع از آب و خاک ما پا پیش گذاشتند. ورزش نیز پا جای پای دیگران گذاشته است.

انتهای پیام