فرهنگ و هنر

برت فراگنر درگذشت – گیلونا

برت فراگنر ایران شناس اتریشی در سن 80 سالگی درگذشت.

به گزارش گیلونا، این فرهنگی (متولد 1340) که در تیرماه 1389 جایزه بنیاد موقوفه دکتر محمود افشار را برای ترویج فرهنگ و تاریخ ایران در آکادمی علوم وین برای ترویج فرهنگ و تاریخ ایران دریافت کرد. همچنین برای چهارمین همایش در سال 2004 انتخاب شد. او چهره ماندگار ایران شد و در روز پنجشنبه (25 دسامبر 1400 – 16 دسامبر 2021) در وین درگذشت.

فرهنگسرای شهر کتاب پس از این خبر نوشت: فرهنگسرای شهر کتاب، یاد و خاطره این استاد برجسته و ایران شناس را گرامی می دارد و درگذشت وی را به جهان ایران شناسی تسلیت می گوید.

برت فراگنر تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی در سال 1960 با مدرک شرق شناسی، ترک شناسی، عربی شناسی و ایران شناسی و همچنین قوم شناسی و مطالعات اسلامی از دانشگاه وین آغاز کرد. در اواسط دهه 60 به مدت یک سال به تهران رفت و نزد ایرج افشار، شیرین بیانی، جعفر محجوب، ذبیح الله صفا، استاد شهیدی و منوچهر ستوده درس خواند. از سال 1965 تا 1969 مسئول هماهنگی آموزش زبان آلمانی در دانشگاه فنی تهران توسط وزارت آموزش و پرورش اتریش بود.

«تاریخ شهر همدان در شش قرن اول هجری قمری» عنوان پایان نامه دکتری فراگنر بود که در سال 1359 در دانشگاه وین ارائه شد و تا پایان پایان نامه دکتری به مدت هفت سال در این دانشگاه تدریس کرد و به انجام رساند. چندین سفر علمی به لبنان و تهران. «ادبیات ژورنالیستی به مثابه منبعی در خدمت تاریخ نوین ایران» عنوان پایان نامه دکترای او بود که در سال ۱۳۵۶ به پایان رسید و در سال ۱۳۵۹ منتشر شد.

فراگنر تا سال 1989 به عنوان استاد ایران شناسی در دانشگاه های وین، فرایبورگ، برلین و برن تدریس کرد و از سال 2003 تا 2003 استاد ایران شناسی در دانشگاه بامبرگ آلمان بود. وی از سال 2003 تا 1 ژانویه 2010 مدیر مؤسسه مطالعات ایران در آکادمی علوم اتریش بود.

صفحه مجله «بخارا» نیز از درگذشت برت فراگنر خبر داد: «برگزاری سجادی و سعید فیروزآبادی در کانون زبان فارسی».

انتهای پیام/