فرهنگ و هنر

بررسی بلندترین آبشار کشور از سوی محققان دانشگاهی با پهپادها

محققان حوزه تنوع زیستی دانشگاه تربیت مدرس با استفاده از پهپاد موفق به اندازه گیری آبشاری در منطقه نور شدند که به گفته آنها با ارتفاع 250 متر مرتفع ترین آبشار کشور است.

حامد یوسف زاده، عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس در حوزه تنوع زیستی در گفت وگو با گیلونا.وی گفت: دره ای در نور وجود دارد که به آن بهشت ​​آبشار می گویند و آبشارهای متعددی دارد که از میان آنها آبشار «شار دره» با ارتفاع حدود 250 متر در منظره جنگلی مرتفع ترین آبشار است. از نظر ارتفاع در ایران محسوب می شود.

وی با بیان اینکه تاکنون گزارشی از این آبشار منتشر نشده است، خاطرنشان کرد: این آبشار به دلیل ارتفاع زیاد مورد مطالعه قرار نگرفته است. بنابراین با استفاده از پهپاد توانستیم آن را بررسی کنیم و در این مطالعات ارتفاع این آبشار 250 متر برآورد شده است.

یوسف زاده گفت: ارتفاع بلندترین آبشار کشور کمتر از 150 متر است اما ارتفاع این آبشار 250 متر تخمین زده می شود و این بلندترین آبشاری است که تاکنون گزارش شده است.

بررسی بلندترین آبشار کشور توسط محققان دانشگاه با پهپاد

به گفته این پژوهشگر حوزه تنوع زیستی از دانشگاه تربیت مدرس، پرونده این آبشار به عنوان اثر طبیعی ملی در سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان مازندران در دست مطالعه و ثبت است.

عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس افزود: جنگل آموزشی و پژوهشی دانشگاه تربیت مدرس به عنوان یکی از ذخیره گاه های مهم «زیست کره» در نزدیکی روستای «ملا کلا» شهرستان نوشهر در مرکز جنگل هیرکانی قرار دارد. قرار گرفتن دو دریاچه در کنار جنگل آموزشی و پژوهشی دانشگاه به محیطی بسیار جذاب در زمینه اکوتوریسم تبدیل شده است.

به گفته وی یکی دیگر از جاذبه های جنگل آموزشی و پژوهشی دانشگاه وجود آبشارهای متعدد در مسیر دره مسیر باستانی مالرو نوشهر تا شهر تاریخی کجور است.

وی ادامه داد: با توجه به برنامه ریزی های دکتر عباس اسماعیلی، رئیس دانشکده منابع طبیعی، برای تعیین توانمندی ها و پتانسیل های جنگل دانشگاه در حوزه اکوتوریسم، تیمی از کارشناسان تعیین شد که قابلیت های گردشگری را فهرست می کند. این منطقه.”

یوسف زاده یادآور شد: از ویژگی های اصلی این آبشار وجود حوضچه های متعدد در طبقات مختلف ارتفاع است که در تمام طول سال توسط درختان جنگلی و آب احاطه شده است. مسیر جنگلی با شیب نسبتا ملایم به همراه گذر از جنگل های انبوه و زیبای بلوط، افرا، ممرز، بارانک و سرخدار و دره منتهی به دشت کرفس کوهی در فصل بهار برای بازدید علاقه مندان و عمدتاً گردشگران بسیار مناسب است. منطقه او یک اکوتوریست بود.

این محقق که همچنین موفق به شناسایی زیستگاه جدید سوسن چلچراغ به عنوان یکی از گونه های کمیاب در جهان شد، گفت: زیستگاه جدید این گونه را در ارتفاع «دو هزار» تنکابن شناسایی کردیم. “سوسن چلچراغ” مروارید جنگل هیرکانی است و این گل اولین گونه گیاهی اثر طبیعی – ملی ایران است که حدود نیم قرن از شناسایی اولین زیستگاه آن در منطقه “عمارلو” استان گیلان شناسایی شده است.

وی افزود: در گذشته تصور می شد که این رویشگاه شناسایی شده تنها رویشگاه باقیمانده از این گونه در شمال ایران باشد، اما خوشبختانه و در سال های اخیر با آگاهی از اهمیت اکولوژیکی این گونه و افزایش تعداد محققان علم، گیاهان، چندین زیستگاه جدید از این گونه.” گونه هایی در جنگل های هیرکانی از جمله منطقه داماش در استان گیلان شناسایی شده است.

یوسف زاده با اشاره به شناسایی زیستگاه جدید توسط سوسن چلچراغ، یادآور شد: منطقه «دو هزار» تنکابن با رودخانه فراوان، چشمه های انبوه و جنگل های انبوه در دل صخره ها و مناطق شیب دار کوهستانی، مصون از بسیاری از گونه های گیاهان دارویی است. به خصوص در ارتفاعات متاسفانه مطالعات زیادی در مورد تنوع گیاهان و وضعیت زیستگاه آنها گزارش نشده است.

استادیار دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تربیت مدرس خاطرنشان کرد: با پیگیری هایی که با همکاری دکتر ایوب گلیچ محقق محلی و کارشناس جنگل طی 5 سال گذشته انجام داده ایم، در حال تحقیق هستیم. این گونه و در این مطالعات در تابستان «نوشا» زیستگاه جدیدی را در 25 کیلومتری جنوب غربی شهرستان تنکابن شناسایی کردیم.

استاد گروه تنوع زیستی دانشگاه تربیت مدرس همچنین خاطرنشان کرد: متأسفانه به دلیل تراکم بسیار بالای دام در منطقه، بسیاری از معدود پایه های باقی مانده از این گونه «جستجو» یا «لگدمال» شده اند. لذا توصیه می شود جهت جلوگیری از حذف فوری این گونه در منطقه توسط اداره محیط زیست شهرستان تنکابن فوراً منطقه مورد نظر فنس کشی شود.

یوسف زاده خاطرنشان کرد: البته با توجه به قرار گرفتن روستای “نوشا” در دل جنگل های شمال، داشتن آبشارهای مرتفع و چشمه های فراوان و داشتن زنبق می تواند جذابیت زیادی برای طبیعت گردی و طبیعت گردی فراهم کند.

این محقق و پژوهشگر حوزه اکولوژی مولکولی-تنوع زیستی همچنین گفت: متاسفانه در برخی از رویشگاه ها مانند منطقه کلاردشت شاهد بیماری، پژمرده شدن و پژمرده شدن پایه های این گونه بوده ایم که به نظر می رسد قارچ بیماری باشد. گونه های مورد نیاز ما مطالعات بیشتری داریم.

انتهای پیام/