فرهنگ و هنر

برگزیدگان دومین جایزه ملی داستان حماسی معرفی شدند

گیلونا/ خراسان رضوی برندگان دومین دوره جایزه ملی داستان حماسی در دو بخش داستان نیمه بلند و رمان معرفی شدند.

در مراسم اختتامیه دومین جایزه ملی داستان حماسی که شب گذشته 26 اردیبهشت ماه در آرامگاه فردوسی مشهد برگزار شد، علیرضا محمودی ایرانمهر با داستان «عبور از رودخانه بهشت»، مرتضی فرجی با داستان «آب های گرمسیری» برگزار شد. «» و سودابه حیدری با داستان «الندشت» به ترتیب رتبه اول تا سوم بخش تاریخ نیمه بلند را کسب کردند.در بخش رمان، محمد مهدوی با رمان «چاه سرخ» و حسین شمس آبادی با رمان «داغ سرخ» موفق به کسب مقام اول تا سوم شدند. محمدرضا آریانفر با رمان “موندو” و مینا سعادت پور با رمان “وزغی که هیچکس بود” مقام سوم را به دست آوردند.

محمدرضا شرفی خبوشان، دبیر علمی دومین جایزه ملی داستان حماسی در این مراسم گفت: زمین، امید به آینده، پیروزی بر شر و تباهی را در هم آمیخته و آن را زینتی در خور فرهنگ و تمدن می سازد. توانست فردی را از دوران کودکی تاریخی خود به دوران خرد و تعالی در کالبد انسانی خدا، مؤمن به خدا برساند و مؤمن در آیینه هنر حماسی رستگاری و سعادت را نشان دهد.

وی ادامه داد: اکنون می توان رشد و شکوفایی حماسه را در تصویر امروز و در متن ادبی انقلاب اسلامی مشاهده و مشاهده کرد، زیرا انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و جریان های بعدی، مفهوم و هویت آن را تداعی می کند. حماسی و دارای ماهیتی شیطانی، معتقد به خدا، قهرمانانه، مردمی، میهن پرست و آینده نگر.

دبیر علمی دومین جایزه ملی داستان حماسی خاطرنشان کرد: خرسندیم که توسعه، ایجاد و تداوم جایزه ملی داستان حماسی با درک چنین ماهیت انقلاب اسلامی توانسته است ادبیاتی را برای مردم جهان به ارمغان بیاورد. انقلاب اسلامی به طور عام و داستان های پس از انقلاب به طور خاص شکوفا می شود. برای رهبری کردن.

شرفی خبوشان گفت: دبیر علمی و هیئت داوران دومین جایزه ملی داستان حماسی به تجلیل و تجلیل از مرحوم سعید تشکری که همت، دانش و دلسوزی ایشان توانسته جایزه داستان حماسی را به چنین درجه ای از موفقیت برساند. جایزه ملی به داستان های حماسی جایزه می دهد.

رشد اندک همراه با رشد کیفی لازم در آینده داستان حماسی

برندگان دومین جایزه ملی داستان حماسی معرفی شدند

وی افزود: ارائه 250 اثر شامل 99 رمان و 151 داستان نیمه بلند و کوتاه به دبیرخانه دومین جایزه ملی داستان های حماسی، سطح چشمگیر و امیدوارکننده ای را نشان می دهد که این امید و رضایت وقتی بیشتر می شود که می گوییم این رشد است. همراه با رشد کیفی است.” است؛ مانند کیفیت اکثر آثار، تعجب و تحسین هیئت داوران را برانگیخت. حضور بسیاری از نویسندگان و نویسندگان نام آشنای حرفه ای و داستانی و رمان در کنار نویسندگان جدید و نویسندگان جوان نیز نشان از وسعت و اعتبار این جایزه در میان اهالی داستان دارد.

شرفی خبوشان گفت: انجمن نویسندگان تقریباً از تمامی استان های کشور و به نسبت تقریباً مساوی نویسندگان زن و مرد گستره و اعتبار این جایزه را نشان می دهد. با توجه به تعداد زیاد و حجم بالای آثار دریافتی، بررسی و داوری در مراحل مختلف ضروری بود. بدیهی است که در مرحله اول، آثاری که از نظر فنی دارای نقص فنی بوده و یا تأثیر سنجیده ای داشتند، اما هیچ قرابتی با موضوع جایزه نداشتند یا ارتباط چندانی با آن نداشتند، به دور دوم ارزیابی راه پیدا نکردند. در دور دوم، داوران با وجود اضافه شدن نفر دوم و سوم به دلیل کیفیت بالای اکثر آثار دریافتی از سوی هیات مدیره، مجبور به سخت گیری و اعمال ظرافت ها و قضاوت شفاهی بیشتری نسبت به آنها شدند. به بسیاری از کارهای دیگر، اندازه کار را انتخاب کردند.

بینش ها و برداشت های متعدد در مورد موضوع جشنواره

دبیر علمی جایزه ملی داستان حماسی گفت: با توجه به استاندارد بالای فنی و قابل تقدیر اکثر آثار، داوران مجبور شدند به ارتباط آثار با موضوع جایزه توجه بیشتری داشته باشند. سپس از بین داستان های خوب و شایسته ای که از نظر فنی با داستان هایی که ارتباط بیشتری با موضوع جایزه داشتند، همتراز بود، انتخاب کردند.

وی گفت: بر این اساس اگر اثری استثنایی از یک نویسنده سرشناس و صاحب نام به برندگان نرسید، دلیل اصلی آن درصد ارتباط با موضوع جایزه بوده است. در بین 250 اثر ارائه شده، چندین ایده و برداشت با موضوع جشنواره وجود دارد. نوع برداشت از واقعه داستان و نحوه پرداخت آن است که رابطه اثر را با موضوع حماسه دور یا نزدیک می کند. علاوه بر این، در میان آثار رسیده، بازسازی و بازنویسی داستان های حماسی که اقتباس یا بازنویسی از داستان های شاهنامه است، وجود دارد که نشان از برداشت ویژه نویسندگان برگزارکنندگان جایزه دارد.

برندگان دومین جایزه ملی داستان حماسی معرفی شدند

داستان حماسی می تواند جان تازه ای در رگ های داستان نویسی معاصر ما بپاشد

شرفی خبوشان گفت: بر این اساس می توان به برگزارکنندگان پیشنهاد کرد در دوره های آتی بخش های ویژه ای از جمله بازآفرینی و بازنویسی داستان های حماسی امروز را از متون گذشته اضافه کنند. این پیشنهاد شامل گنجاندن بخشی برای کودکان و نوجوانان در جایزه ملی داستان های حماسی و همچنین بخش ویژه نویسندگان جوان است، زیرا در میان آثار ارائه شده توسط کودکان و نوجوانان و همچنین آثار نویسندگان 12 تا 16 ساله می خورد.

دبیر علمی دومین جایزه ملی حماسه گفت: همه این موارد نشان از استقبال نویسندگان کشورمان از جایزه ملی حماسه دارد. این نویسندگان چه مرد باشند و چه زن، چه نویسنده باشند و چه تازه وارد در نویسندگی، موضوع و محتوای حماسه عنصر مهمی از داستان ماست و با این استقبال و ارائه این موضوع، جایزه آن داستان حماسی می تواند جدید باشد. زندگی را در رگ های داستان معاصر ما وارد کنید و به آن زندگی قوی، سرزنده و زنده ببخشید.

برندگان دومین جایزه ملی داستان حماسی معرفی شدند

جایزه حماسه گامی مهم در ماندگاری انقلاب اسلامی در طول تاریخ خواهد بود

وی ادامه داد: امیدواریم بتوانیم این جایزه را که با تلاش و دانش مدیران و مدیران حوزه هنری خراسان رضوی و کمک و مساعدت سایر نهادها و همچنین حمایت ها شکل گرفته است، کارآمد، مفید و ضروری برگزار کنیم. و با همکاری اهالی دانشگاه، کارشناسان و نویسندگان. با درک ضرورت و اهمیت آن در تأثیرگذاری اجتماعی به ویژه در هنر حماسی، متولیان فرهنگی کشور را بیابید و مورد قدردانی قرار دهید.

شرفی خبوشان خاطرنشان کرد: همچنین از هیئت داوران که با قضاوت و تعهد منصفانه و دقیق خود به نتیجه ای قابل اعتماد و قابل اعتماد دست یافتند، تشکر ویژه دارم. از داوران این دوره از جایزه داستان حماسی از داوود امیریان، ساسان و علی اصغر عزتی پاک تشکر می‌کنم و در پایان می‌گویم که فردوسی این ساختار نیست. آنچه فردوسی و حماسه تداعی می کند، کلام و متن است.

دبیر علمی دومین جایزه ملی داستان حماسی گفت: انقلاب اسلامی، تاریخ پس از انقلاب اسلامی و هشت سال دفاع مقدس به مدد کلام و روایت ماندگار خواهد بود. آنچه ما را در تاریخ ماندگار خواهد کرد روایت است و جایزه داستان حماسی گام مهمی در ماندگاری جریان انقلاب اسلامی در طول تاریخ خواهد بود. جدی بگیریم و قدرش را بدانیم و برای ادامه آن تلاش کنیم.

این مراسم با حضور حمیدرضا جعفریان معاونت سینمایی و سعید لشگری معاون امور استان های حوزه هنری، میثم مرادی بیناباج مدیر شبکه یک سیما، حجت الاسلام حجت گنابادی نژاد معاونت سینمایی استانداری خراسان رضوی، محمدحسین زاده مدیرکل امور اجرایی استانداری خراسان رضوی برگزار شد. کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، مجید عسکری، مدیر حوزه هنری خراسان رضوی و جواد موسوی، مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی.

انتهای پیام/