فرهنگ و هنر

به قرن پانزدهم خورشیدی خوش آمدید

در غروب یکشنبه 20 مارس، هنگامی که خورشید به اعتدال بهاری می رسد، نوروز 1401 آغاز می شود، مانند قرن پانزدهم.

مهندس مسعود عتیقی، مدیرعامل انجمن نجوم آماتوری ایران در گفت وگو با گیلونا، گفت: وی گفت: اگرچه قبلاً در این باره بسیار گفته شده است، اما خوب است که عموم مردم با قراردادها و قوانین حسابداری تقویم بیشتر آشنا شوند، باید به خاطر داشت که همیشه وارد قرن جدید، آن هم در میلادی. تقویم و تغییر از سال 1999 تا 2000، چنین سؤالاتی در آغاز قرن مطرح شد.

وی ادامه داد: برخی استناد می کنند که در پایان سال هایی که دو رقم سمت چپ با یک عدد تکرار می شود وارد قرن جدید می شویم. به عنوان مثال، با شروع چرخش با عدد 13، قرن چهاردهم شمسی به پایان رسیده است و پس از سال 1399، سال 1400 آغاز قرن پانزدهم خورشیدی است.

عتیقی گفت: همه می دانیم که هر 100 سال یک قرن یا قرن نامیده می شود و هر تقویمی یک مبدأ دارد و سال اول آن سال «یک» است. در نتیجه، اگرچه افراد از نظر ذهنی آمادگی پذیرش چنین نکته ای را دارند زیرا در سال هایی با یک ویژگی ثابت (در اینجا عدد 13 به عنوان شمارنده شروع سال) متولد شده اند و رویدادهای شاد و غم انگیزی را تجربه کرده اند، سال 1400 آغاز است. یک قرن یا قرن جدید است و عموم مردم تأثیر زیادی در این آغاز و پایان نمی بینند.

مدیرعامل انجمن نجوم آماتوری ایران تاکید کرد: اما در همه علوم علاوه بر عقود معین، تعاریفی نیز وجود دارد و علم زمان شناسی نیز از این قاعده مستثنی نیست، قراردادی زمانی است که رعایت نکات ظریف و مهم است. همچنین می تواند در ثبت وقایع تاریخی و در انتقال صحیح وقایع به نسل های آینده موثر باشد.

عتیقی افزود: بنابراین از آنجایی که اولین سال محاسبه از سال «صفر» شروع نشده است، از سال «1» تا سال 100 قرن اول شروع شده و این روند ادامه دارد.

مدیرعامل انجمن نجوم آماتوری ایران خاطرنشان کرد: بنابراین سال 1400 پایان قرن چهاردهم شمسی و سال 1401 آغاز قرن پانزدهم شمسی خواهد بود. قرن‌ها یا قرن‌ها به نام آخرین سال آن قرن نامگذاری شده‌اند و دو رقم سمت چپ شماره آخرین سال در هر قرن نشان‌دهنده واحد شمارش قرن باقی‌مانده است، برای مثال سال “1400” به عنوان The سال آخر قرن چهاردهم با عدد “14” آغاز می شود.

وی ابراز امیدواری کرد با گسترش واکسیناسیون و کاهش شدت بیماری کووید 19 در ایران و جهان؛ در سال 1401، در آغاز قرن پانزدهم، شاهد رونق فعالیت های علمی، فرهنگی و ترویجی هستیم.

انتهای پیام/