فرهنگ و هنر

به وقت توقف عملیات – گیلونا

عملیات کربلای 4، چهارشنبه 3 دی ماه 1365، در منطقه ای به عرض تقریبی 40 کیلومتر، از پاسگاه زید عراقی در شمال شلمچه در محل تلاقی رودخانه اروند و کارون و بین سپاه 3 و 7 ارتش عراق با رامز یا محمد (صلی الله علیه و آله) بر او باد) در ساعتی که ساعت ده و نیم شروع شد.

به گزارش گیلونا، جمهوری اسلامی ایران در سال 65 تلاش کرد شرایطی را در جبهه ها ایجاد کند تا مطالبات خود را برآورده کند. با کاهش امید به اقدامات دیپلماتیک، تمرکز تلاش ها بر دستیابی به موفقیت های بزرگ در جبهه های جنگ بود. خواسته های اصلی ایران عبارت بودند از:

ج: پذیرش معاهده 1975 توسط دولت عراق به عنوان مبنایی برای تعیین حدود.

ب: ترمیم خسارات وارده به ایران توسط عاملان و آغاز کنندگان جنگ

ج: با ایجاد مکانیسم بین المللی متجاوز را مجازات کنید

برای پاسخگویی به این خواسته ها و اطمینان از عدم توانایی دشمن در ادامه حملات خود در جبهه های جنگ، عملیات کربلای 4 راهی برای برآورده کردن انتظارات فوق طراحی شد. لازم به ذکر است که ایران سال 65 را سال انهدام ارتش صدام و سال احتمالی پایان جنگ با فشار نظامی می دانست و بسیاری از رزمندگان پس از توفیقات در جبهه ها آرزوی اقامه نماز به کربلای حسینی را داشتند.

عملیات کربلای چهارم با هدف تصرف منطقه ابوالخصیب و محاصره نیروهای عراقی مستقر در شبه جزیره فاو و تهدید بصره از جنوب و همچنین عبور از شمال منطقه برای رسیدن به کانال های زوجی و کانال ماهی طراحی شد.

این عملیات تلاشی برای اتصال سرزمین منطقه عملیاتی والفجر 8 یعنی شبه جزیره فاو که در اختیار ایران بود در جنوب بصره و تصرف کل اروندرود توسط نیروهای ایرانی بود. با اجرای عملیات کربلای چهارم، پایتخت تصرف شده در منطقه فاو توسعه یافته و از خطر بازپس گیری توسط ارتش بعث عراق نجات می یابد.

شرح و نتایج عملیات کربلای 4

عملیات کربلای 4، چهارشنبه 3 دی ماه 1365، در منطقه ای به عرض تقریبی 40 کیلومتر، از پاسگاه زید عراقی در شمال شلمچه در محل تلاقی رودخانه اروند و کارون و بین سپاه 3 و 7 ارتش عراق با رامز یا محمد (صلی الله علیه و آله) بر او باد) در ساعتی که ساعت ده و نیم شروع شد.

این در حالی بود که دو ساعت قبل از شروع حمله، ارتش عراق به خطوط مقدم نزدیک عقبه آتش گشوده بود و به یگان ها تلفاتی وارد کرده بود. البته بعدا معلوم شد; آمریکایی ها اطلاعات نیروهای ایرانی را از طریق هواپیماهای آواکس که تحرکات نظامی ایران را رصد می کرد، در اختیار عراق قرار داده بودند.

از سوی دیگر ارتش عراق از همان ابتدای تاریکی شب عملیات با شلیک موشک حساسیت خود را نسبت به تحرکات رزمندگان نشان داد. با حرکت غواصان لشکرها برای عبور از اروندرود، نبرد آغاز شد و یگان ها شروع به شکستن خط مقدم دشمن کردند، با آتش شدید و مقاومت شدید یگان های دشمن مواجه شدند.

یگان‌های ارتش عراق که از دهانه رودخانه کارون که هدف اصلی تلاش‌های تک بود، زیر آتش قرار گرفتند، آماده، کاملاً مجهز و آماده برای رویارویی با رزمندگان اسلام بودند.

ارتش بعث متوجه تاکتیک ویژه این عملیات شده بود که عبارت بود از عبور غواصان بین دو جزیره ام الرصاص و ام الطویل و رسیدن به ساحل جنوبی اروندرود. از این رو بلافاصله با شلیک گلوله های ضدهوایی 23 و 14.5 میلی متری که به صورت افقی شلیک می شدند، دو طرف گذرگاه آب باریک ام الرصاص موسوم به تنگه را مسدود کرد و مشکل اساسی برای عبور و مرور به وجود آورد. نیروهای شکست خطوط ایران .

اما رزمندگان ایرانی خط اول دشمن را شکستند، اما با شلیک گلوله دشمن و بسته شدن ورودی کارون به اروندرود، سازماندهی نیروهای پشتیبانی آنها که روی قایق بودند، به کلی مختل شد.

فرمانده کل سپاه پاسداران پس از اطمینان از ادامه عملیات و تهاجم به منطقه کربلای 4 موفق نخواهد بود حتی اگر برخی از یگان ها بتوانند از اروند عبور کرده و تا حدودی پیشروی کنند و جبهه را بشکنند. خطوط دشمن و حتی بخشی از منطقه برای تصرف ابوالخصیب نیز عملیات را متوقف کردند و صبح زود به نیروها دستور بازگشت دادند.

اندکی بعد از ظهر روز اول عملیات، تمامی لشکرها و تیپ های انفرادی (هجومی) به مواضع قبلی خود بازگشتند. در عملیات کربلای 4 در مجموع 60 گردان به کار گرفته شد و بقیه نیروها به دلیل توقف عملیات شرکت نکردند.

منبع:

علایی، حسین، تاریخ تحلیلی جنگ ایران و عراق (جلد دوم)، تهران، مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس: نشر مرزبوم، چاپ 1395، صفحات 275، 277، 279، 280، 281، 282.

انتهای پیام