فرهنگ و هنر

بیچاره مکزیک! – گیلونا

کتاب «مسند عقب» نوشته کارلوس فوئنتس با ترجمه مهدی سرایی به فارسی منتشر شد.

به گزارش گیلونا، این کتاب در 480 صفحه، با شمارگان 500 نسخه و قیمت 230 هزار تومان است.

در بخشی از مقدمه مترجم بر «مسند عقباب» آمده است: «بیچاره مکزیک! چقدر از خدا دور و چقدر به آمریکا نزدیک است».

این حکم تاریخی پورفیریو دیاز، رئیس جمهور مکزیک است که به مدت 30 سال و 115 روز ریاست جمهوری را برعهده داشت. عبارتی که هنوز پس از یک قرن بر زبان است و رئیس جمهور مکزیک در ابتدای سخنرانی خود در سال 2020 در دیدار با همتای آمریکایی خود جو بایدن از این عبارت استفاده کرد.

چند سال قبل از پیوستن دیاز به ارتش، مکزیک مناطق شمالی خود را در جنگ با ایالات متحده از دست داده بود و همسایه شمالی‌اش مکزیکی‌ها را به ریوگرانده عقب رانده بود. در آن نبرد مکزیک مناطق تگزاس، بخشی از کالیفرنیا و غیره را از دست داد. اگر در قرن نوزدهم، در سایه دکترین مونرو، سیاست های همسایگان شمالی در قبال کشورهای آمریکای لاتین، تملک زمین و مداخله در امور این کشورهای مستقل جدید بود، در قرن بیستم سیاست های اقتصادی بود. با وجود اینکه دارایی های نفتی همیشه یک کشور بدهکار هستند، مکزیک را از نظر اقتصادی کوچکتر و کوچکتر کنند. این منجر به تشکیل یک طبقه کوچک اشرافی در مکزیک شد. طبقه ای که هر شش سال یکبار در انتخابات قدرت را به دست می گرفت و دارایی های کشور را غارت می کرد.

همچنین در نوشته پشت جلد کتاب می خوانیم: اولاً فراموش نکنید که فساد این سیستم را چرب می کند. اکثر سیاستمداران، مقامات، پیمانکاران و غیره و غیره. آنها هیچ راهی برای ثروتمند شدن ندارند به جز این دوره شش ساله، سپس فراموش می شوند. اما آنها دقیقاً می خواهند فراموش شوند زیرا کسی آنها را متهم نمی کند …

در «آشیانه عقاب» – که برخی منتقدان آن را تالی شهریار ماکیاولی دانسته اند – بار دیگر فوئنتس با ماجرای مداخله آمریکا در کلمبیا مواجه می شود و ناگهان با بحرانی دست و پنجه نرم می کند که طی آن همه سیاستمداران این کشور قلم را برمی دارند و شروع به نوشتن می کنند. نامه ها و در خلال این نامه ها اساس داستان را تشکیل می دهند.

انتهای پیام