فرهنگ و هنر

تئاتر تعطیل بردار نیست – گیلونا

مهتاب عسگری، کارگردان نمایش «ادیپ شهریار» که این روزها روی صحنه است، می گوید برخی می گویند در حالی که نمایش ما رایگان اجرا می شود، تلاش می کنیم پول دربیاوریم.

وی همزمان با اجرای نمایش خود در گفت و گو با گیلونا توضیحاتی درباره این نمایش ارائه می کند و خاطرنشان می کند که تئاتر مانند خود زندگی است و نمی توان آن را تعطیل کرد.

عسگری که نمایش خود را در پردیس تئاتر تهران روی صحنه برده است، درباره نمایش رایگان این نمایش توضیح می دهد: دو سه شب اول بلیت فروشی داشتیم اما چون استقبالی صورت نگرفت تصمیم گرفتیم اجرا کنیم. شرایط اجتماعی کنونی و پس از آزاد بودن، استقبال خوبی از تماشاگران بود و اگر در سالن کوچکی اجرا می کردیم، تمام صندلی های سالن اشغال می شد. مطمئناً، حتی در حال حاضر، برخی از بینندگان برای حمایت از گروه بلیط می خرند، اما تعداد آنها بسیار کم است.

وی که دانشجوی رشته ادبیات نمایشی است، ادامه می دهد: این روزها برخی از دانشجویان می گویند در این شرایط تئاتر چگونه انجام می شود، در حالی که به نظر من تئاتر مانند خود زندگی است و نیازی به مرخصی ندارد. انصاف نیست به محض اینکه اتفاقی افتاد تئاتر را تعطیل کنیم. ما حتی برای پول درآوردن هم تلاش نمی کنیم. از همه دانش آموزان دعوت می کنم که از نمایش ما دیدن کنند.

عسگری می افزاید: از فروردین ماه آماده سازی این نمایش را آغاز کردیم و گروه ما بسیار زیاد است. حفظ یک گروه بزرگ بسیار دشوار است و اعضای گروه ممکن است برای مدت طولانی در دسترس این پروژه نباشند زیرا پروژه های دیگری داشتند. بنابراین، مجبور شدم در همان زمانی که از قبل برنامه ریزی کرده بودیم، روی صحنه بروم. هر چند که شرایط نمایش مهیا نیست.

وی با گلایه از وضعیت تبلیغات نمایشی در شرایط فعلی ادامه می دهد: تبلیغات ما بسیار ضعیف است. صبح کاری از دست ما بر نمی آید و فقط امیدواریم شب ها فیلترشکن ها جواب دهند و اطلاع رسانی کنیم.

این کارگردان درباره انتخاب پردیس تئاتر تهران برای اجرای این نمایش توضیح می دهد: ما نمی توانستیم در سالن های دیگر اجاره کنیم به همین دلیل این سالن را انتخاب کردیم. حتی اگر دور باشد، کرایه نمی گیرند و اگر بلیت بفروشیم، باید 20 درصد از فروش را به سالن پرداخت کنیم. وقتی اجرای ما رایگان شد سالن استقبال کرد چون اجرای رایگان بهتر از سالن خالی است.

تئاتر تعطیل نیست

عسگری در پاسخ به این سوال که بودجه تهیه این نمایش را چگونه تامین می کند، می گوید: هیچ حمایتی از ما نشده است و فقط امیدوارم مرکز هنرهای نمایشی هزینه رفت و آمد اعضای گروه را که اکثرشان اثری دارند پرداخت کند. تاریخ در تئاتر هستند و آماتور محسوب می شوند.

همچنین درباره انتخاب نمایشنامه ادیپ شهریار که یک اپرای کلاسیک است توضیح می دهد: یکی از دغدغه های من همیشه اجرای یک متن کلاسیک بود. در میان متن هایی که مرور کرده ام، ادیپ را بیشتر دوست داشتم، جستجوی حقیقت را دوست داشتم حتی اگر سرنوشت ناگواری داشته باشد.

در خلاصه این نمایشنامه که اثری معروف از سوفوکل نمایشنامه نویس معروف یونان باستان است، آمده است:

فال‌گیران می‌گویند بچه‌ای که می‌رسد بدشانس می‌شود و اگر چاره‌ای نباشد پدر را می‌کشد و با مادر ازدواج می‌کند. پدر به ناچار آنها را در بیابان رها می کند تا دچار آن سرنوشت شوم نشوند. اما سرنوشت او را به مکانی امن می فرستد و ادیپ در هیبت جوانی قوی خود، پدرش را می کشد و با مادرش ازدواج می کند. ادیپ به دنبال حقیقت است و می فهمد که از حقیقت گریزی نیست و او همان است که باید باشد. بنابراین، برای کشف حقیقت، به خود می آید، حتی اگر غایت آن نیستی و نابودی باشد.

نمایش «ادیپ شهریار» تا پایان آبان ماه هر روز ساعت 19 به مدت 75 دقیقه در پردیس تئاتر تهران روی صحنه می رود.

انتهای پیام