فرهنگ و هنر

تاخیر ۵۰ساله در تأسیس بنیاد سعدی

رضا مراد صحرایی در هشتمین گردهمایی سالانه موسسات فعال در زمینه آموزش زبان فارسی در جهان، زبان فارسی را رکن مهم دیپلماسی عمومی دانست و گفت: در اکثر کشورهای مهم نهادی مانند بنیاد سعدی تشکیل شده است. اگر واقع بین باشیم باید بگویم با 50 سال تاخیر بنیاد سعدی را برای ارتقای دیپلماسی عمومی تأسیس کردیم.

به گزارش گیلونا، به نقل از روابط عمومی بنیاد سعدی، حسین سالار آملی، معاون امور بین الملل وزیر علوم و رئیس مرکز همکاری های علمی بین المللی در هشتمین گردهمایی سالانه موسسات فعال در آموزش زبان فارسی در جهان با همکاری بنیاد سعدی گفت: ایران نگاهی گذرا به فعالیت‌های زبان و ادبیات فارسی در خارج از کشور دارد. آموزش مجازی زبان فارسی و در نهایت کارگروه علمی و اجرایی آزمون سنجش استانداردهای زبان فارسی خواهد بود.

وی با اشاره به عواملی که در دو سال اخیر باعث بازنگری در آیین نامه اعزام معلمان به مناصب خارجی شده است، تصریح کرد: استادی از طریق همکاری های دانشگاهی یا ایرانی که دارای تحصیلات هستند انجام می شود. آموزش مجازی، ویدیویی و استفاده از فارغ التحصیلان بومی که در کشورهای دیگر زندگی کرده و به ایران آمده و سپس به کشور خود بازگشته اند، دیگر راه های ما است.

معاون وزیر علوم در امور بین الملل افزود: برای استفاده از مهارت های علمی 13 دانشگاه با ماموریت ویژه انتخاب شدند که اگر استادی از خارج از کشور می آمد و یا برنامه خاصی داشت هماهنگ می شد. علیرغم شرایط سختی که داریم، در چین، ازبکستان و بلغارستان نیز اساتیدی داریم که به صورت مجازی حضور دارند. این کشورها برای ما در اولویت هستند.

سالار آملی گفت: حدود 1200 بورسیه در کشور وجود دارد که اگر به کشورهای آنها برگردیم شاهد رونق زیادی خواهیم بود. همچنین حدود 90 هزار دانش آموز در کشور داریم و باید به استانداردی برای آنها دست پیدا کنیم. سنجش استاندارد ما آزمون سامفا (سنجش استاندارد مهارت زبان فارسی) است که تاکنون هشت تست از آن گرفته شده است.

50 سال تأخیر در ایجاد بنیاد سعدی

وی خواستار کمک موسسات فعال در حوزه آموزش زبان فارسی برای شرکت در آزمون سامفا شد و گفت: فرقی نمی کند که نام چه کسی باشد، استانداردسازی در حوزه زبان فارسی مهم است.

سالار آملی به نامه امضا و ارسال وزیر علوم به رئیس جمهور اشاره کرد و توضیح داد: می گوید اطلاع رسانی کرده ایم. وزیر علوم در این نامه خواستار تخصیص سالانه یک میلیون یورو برای تامین هزینه های مبادلاتی و 200 میلیارد ریال برای آموزش مجازی زبان فارسی و ایران شناسی در دانشگاه ها و مراکز آموزشی و پژوهشی خارج از کشور شد.

50 سال تأخیر در ایجاد بنیاد سعدی

«زبان فارسی» عنصر مهم دیپلماسی عمومی است

رضا مراد صحرایی معاون آموزشی و پژوهشی بنیاد سعدی گفت: زبان فارسی در کنار اسلام یکی از ارکان اصلی هویت ملی ما ایرانیان و بستر مهم تعامل ما با جهان است. به عنوان رکن مهم دیپلماسی عمومی شناخته می شود.

صحرایی با بیان اینکه آموزش زبان دوم یک موضوع تخصصی است و در حوزه مردم آموزش دیده است، افزود: در مهم ترین کشورهای دنیا موسسه ای مانند بنیاد سعدی تاسیس شده است و اگر واقع بین باشیم باید بگویم. که ما بنیاد سعدی را 50 سال بعد برای ارتقای دیپلماسی عمومی تأسیس کردیم.» . کار بزرگ ساختار بزرگی می خواهد و ساختار قبلی چندان به درد نمی خورد و به همین دلیل بنیاد سعدی تأسیس شد.

معاون آموزشی و پژوهشی بنیاد سعدی گفت: اتحاد، انسجام و هماهنگی مهمترین توانمندی ماست.

صحرایی در پایان یادآور شد: 12 گروه فارسی آموز با استاندارد 800 ساعت آموزش داریم. اما می دانیم که استاندارد برخی از زبان ها از چهار هزار ساعت فراتر رفته و با این رقم به نتیجه لازم رسیده ایم. پس از تدوین استاندارد، باید به حوزه محتوا توجه می‌کردیم که یکی از آنها مرحله اول است که به 15 زبان زنده دنیا ترجمه شده است. در نتیجه چندین مسیر بر روی سکوی پله اول باز کرده ایم که شامل مجموعه چهار جلدی «مینا»، «لذت خواندن»، «کلمات»، «گرامر»، «ایران شناسی»، مجموعه کتاب است. “شیراز” “و ….

50 سال تأخیر در ایجاد بنیاد سعدی

در این جلسه ایمانی پور رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات نیز به ایراد سخنرانی پرداخت که در این لینک قابل مشاهده است.

50 سال تأخیر در ایجاد بنیاد سعدی

انتهای پیام/