فرهنگ و هنر

تانیا جوهری سکوت خود را شکست

تانیا جوهری پس از یک سکوت طولانی دهانش را باز کرد. او از وضعیت فعلی خود گفت، به گذشته نگاه کرد و از تمایل خود برای بازی در کمدی «باغ آلبالو» گفت.

در دهه گذشته ما کمتر تانیا جوهاری را دیده ایم. او بیش از ده سال است که فعالیت هنری نداشته و به دلیل اینکه سخنران یا شرکت کننده در برنامه نیست، کمتر در مجامع هنری یا رسانه ها حضور داشته است، اما کسانی که در دهه های اخیر رویدادهای هنری را دنبال کرده اند، به خوبی آن را به یاد دارند. گذشته درخشان همین پیشینه انجمن بازیگران تئاتر را بر آن داشت تا در هفدهمین گردهمایی خود که با عنوان «شب بازیگر» برگزار شد، به همراه محمد ساربان، دیگر بازیگر پیشکسوت، از این چهره هنری تقدیر کنند.

این بزرگداشت که شنبه 15 اردیبهشت برگزار می شود، بهانه خوبی بود تا تانیا جوهری سکوت طولانی خود را بشکند و دقایقی با ما صحبت کند.

وی در گفت وگو با گیلونا از دغدغه های خود در مورد تئاتر خبر داد و آرزو کرد تئاتر ایران به اوج خود بازگردد.

آنچه پیش رو دارید حاصل گفتگوی نه چندان طولانی ما با این هنرمند است. بازیگر پیشکسوتی که با مهربانی و حوصله با ما صحبت کرد.

او دختر جوانی بود که پدرش در گروه تئاتر «آناهیتا» به سرپرستی مهین و مصطفی اسکویی بازی می کرد. پدرش او را در پشت صحنه به تئاترهایشان برد و در نوجوانی اشتیاق به هنر در دختر ایجاد کرد. او دوست داشت روی صحنه برود و تجربه حضور در کنار تماشاگران را زندگی کند.

پس از فارغ التحصیلی دو دوست صمیمی پدرش زنده یاد محمدعلی کشاورز و اسماعیل شنگله از او برای بازی در یک نمایش دعوت کردند و دختر به دفتر تئاتر رفت و به گروه جوان به سرپرستی اسماعیل شنگله پیوست.

جوهری از سال های اولیه حضورش در تئاتر می گوید: در آن زمان هنرمندان تئاتر به صورت گروهی در اداره تئاتر فعالیت می کردند. هر گروه سالی دو نمایش اجرا می کرد و من در گروه تئاتر جوان بودم.

بانوی جوان مشتاق خواندن کتاب و نمایشنامه تئاتر، با دیدن نتیجه تحصیل و قبولی در آزمون ورودی دانشکده هنرهای زیبا، او نیز از جمله دانشجویانی بود که تئاتر را نزد اساتیدی چون دکتر محمد کوثر، حسین آموخت. پرورش، دکتر علی رفیعی، زنده یاد حمید سمندریان و… در دوران طلایی این دانشکده

در همان دانشکده با دکتر رفیعی آشنا شد و در اولین نمایش رفیعی که پس از بازگشت به ایران در تئاتر شهر روی صحنه رفت، بازی کرد. کمدی «خاطرات و کابوس‌های در لباس از زندگی و مرگ میرزاتقی خان فراهانی» که خوش درخشید و بعدها این همکاری در نمایش‌های دیگری چون «آنتیگون»، «سبک و درخواست در پای دیوار بزرگ» ادامه یافت. شهر “و آخرین همکاری آنها در کمدی” یادبود “سالهای شن.

جوهری که در آن سال ها بسیار فعال بود و به طور همزمان در گروه تئاتر و دانشکده هنرهای زیبا کار می کرد، می گوید: در طول دوران کاری خود بیشتر کار کردم و با بسیاری از کارگردانان بزرگ آن زمان همکاری داشتم. با آقایان دکتر علی رفیعی، اسماعیل شنگله، اکبر زنجانپور، هادی مرزبان و … همکاری های متعددی داشته ام.

برای بازیگری که طعم شیرین بودن روی صحنه و نفس کشیدن با تماشاگر را چشیده است، کار آسانی نیست. جوهری می گوید: «دلم برای لحظه رورنسی (آخرین لحظه نمایش که بازیگران روی صحنه در مقابل تماشاگران تعظیم می کنند و تماشاگران آنها را تشویق می کنند) تنگ شده است، دوست دارم این لحظه را دوباره زنده کنم و در مقابل تماشاگران تعظیم کنم. “خیلی زیاد.”

تانیا جوهری سکوت را شکست

او همه نقش‌هایی را که بازی کرده است دوست دارد و نمی‌تواند نقش خاصی را به عنوان محبوب‌ترین نقش‌هایش نام ببرد: «در هر یک از نقش‌ها بُعدی از وجود انسان را پیدا کردم. به همین دلیل است که همه.

من برنامه هایم را دوست دارم یافتن ابعاد مختلف انسان و ارائه آنها در صحنه بسیار شیرین است. “

اما هر بازیگری هر چقدر هم که موفق باشد پشیمانی دارد. بازی هایی که هیچ شانسی برای بازی وجود ندارد و تانیا جوهری هم از این قاعده مستثنی نیست: و من هنوز هم دلم برایش تنگ شده است. “

اگرچه او به ندرت تئاتر می بیند، اما از وضعیت فعلی هنر غافل نیست: «ای کاش تئاتر از نو متولد می شد. زمان.البته من این را می دانم.وضعیت اقتصادی این روزها خیلی سخت است.وقتی حمایت مالی قوی نداشته باشی کار کردن خیلی سخت می شود وقتی حتی اجاره تئاتر را هم نداری. البته زمان ما بود.تئاتر نمی توانست ما را تامین کند.اما خود تئاتر رونق گرفت.ما سی شب اجرا داشتیم و هر شب سالن پر می شد.گاهی در اجراهای آخر تماشاگران با عجله وارد سالن می شدند،حتی گاهی اوقات شیشه‌های سالن شکسته شد و تماشاگران برای تماشای نمایش روی زمین، روی پله‌ها نشستند. «عشق آن‌ها به تماشای تئاتر و عشق ما به بازیگری، بی پولی را برطرف می‌کرد، اما الان شرایط سخت‌تر شده است. جوانان با عشق به تئاتر می آیند، اما بسیاری از آنها اگر پشیمان می شوند.»

جوهری نه تنها در تئاتر بلکه در سینما و تلویزیون نیز غیبت طولانی دارد. وی دلیل این فاصله را اینگونه بیان می کند: آخرین فیلم من فیلم شیش و بش به کارگردانی آقای گودرزی بود، نزدیک به 12 سال است که کار نکرده ام، پیشنهادهای زیادی را دوست نداشتم و اوضاع چندان خوشایند نیست. وقتی در فیلمی بازی می کنید حتماً جوانانی هستند، اغلب می بینیم که جوانان طوری به ما نگاه می کنند که انگار از حقشان محروم شده ایم یا طوری به ما نگاه می کنند که انگار کارشان را انجام داده ایم و بهتر است قدم برداریم. از این جنبه کار خوشایند نیست، همچنین تعدادی از جوانانی که بازیگری را شروع کرده اند، دانش کافی یا شناخت کافی از این حرفه ندارند، می توان بدون دانش و تجربه، بدون مطالعه و مطالعه کار کرد. تمرین کنید، بنابراین ترجیح می‌دهم در خانه بمانم تا با غریبه‌ها کار کنم، زیرا مطمئناً آنها من را نمی‌شناسند. معمولاً اینطور است.”

او که قبل از کرونا حتی در مجالس هنری هم شرکت نمی کرد، گفت: واقعیت این است که من به مراسم های زیادی دعوت می شوم، اما هیچ جا و به خصوص در خانه نمی روم. دخترم می گوید آنقدر دور نمی روی که مردم وجود تو را فراموش کرده باشند. الان هم چون یک مراسم تئاتری بود قبول کردم شرکت کنم.»

جوهری نه تنها به مطالعه و مطالعه علاقه مند است، بلکه گاهی می نویسد و زندگی نامه خود را مدت هاست نوشته است: «گاهی به گذشته فکر می کنم و گاهی می نویسم، می خواستم سرنوشتم را بنویسم، یک جوری رفتم، اما احساس کردم که از اینهاست. روزها، در این عصر تکنولوژی، هیچکس حوصله خواندن سرنوشت یک بازیگر را ندارد و به همین دلیل او را کنار گذاشتم: «اما نمی دانم. شاید دوباره شروع به نوشتن کردم و سعی کردم آن را تمام کنم.”

تنها توصیه این بازیگر پیشکسوت به جوانان علاقه مند به بازیگری، کتابخوانی و کتابخوانی: می دانم کتاب گران شده است، اما جوانان می توانند از کتابخانه یا دوستان کتاب امانت بگیرند، به خصوص نمایشنامه بخوانند، کمک زیادی به این امر می کند. آینده کار شما از ابتدای علاقه من دائما کتاب می خواندم و عکس می گرفتم و تاریخ خواندن هر کتاب را می نوشتم و بعداً این خواندن ها باعث شد تا در آزمون قبولی در دانشکده هنرهای زیبا قبول شوم. هر چه بچه ها بیشتر بخوانند بهتر است «حتی اگر نتوانند کتاب بخرند، می توانند امانت بگیرند، به شرطی که بعد از خواندن کتاب ها را برگردانند!»

آخرین قسمت صحبت ما این است که نسل ما نتوانسته بازیگران درخشان کشورمان را روی صحنه ببیند و تانیا جوهری با خنده می گوید: خدایا چه دیدی شاید باز هم در تئاتر بازی کنم. همه اینها امکان پذیر است!”

تانیا جوهری فردا شنبه 15 اردیبهشت ماه در مراسم «شب بازیگر» به همت انجمن بازیگران تئاتر در تالار اصلی مجموعه تئاتر شهر به همراه محمد ساربان یکی دیگر از بازیگران باتجربه و دو بازیگر دیگر تجلیل می شود.

انتهای پیام/