فرهنگ و هنر

تا ۵ سال قبل فقط یک گالری داشتیم!

یک هنرمند اردبیلی در حوزه عکاسی درباره وضعیت فروش آثار و تعداد گالری های این شهر گفت: در خود اردبیل گالری کم است.تا حدود پنج سال پیش در اردبیل فقط یک گالری وجود داشت و الان هم وضعیت تغییر چندانی نکرده است.”

به گزارش گیلونا، این روزها تعداد گالری های تهران سر به فلک کشیده و هر بار که سایت رسمی پایگاه اطلاع رسانی هنرهای تجسمی را باز می کنیم، با گالری های جدید و گالری های تازه تاسیس مواجه می شویم.

این وضعیت گالری‌های تهران، اگرچه نشان از گسترش فعالیت‌های هنری دارد، اما در آن سوی ماجرا شهرهای دیگری هستند که نسبت به تهران بویی از این تعداد نبرده‌اند. در همین راستا با رحمان مجرد عکاس اردبیلی گفت و گو کردیم تا از وضعیت گالری ها و فروش آثار این هنرمند در این شهر مطلع شویم.

ما می خواهیم مردم کار ما را ببینند!
این هنرمند با اشاره به تعداد کم گالری ها در اردبیل تصریح کرد: تا حدود پنج سال پیش در اردبیل تنها یک گالری وجود داشت و اکنون وضعیت تغییر چندانی نکرده است، این گالری ها متغیر هستند، مثلاً کتابخانه بود. و موقتاً به گالری تبدیل شد.سپس تعطیل شد و در جای دیگری گالری افتتاح شد.«با این وضعیت تا به امروز این وضعیت ادامه داشته است».

وی ادامه داد: امروز وزارت ارشاد استان یک نگارخانه دارد که در سالن مجتمع فرهنگی هنری فدک اردبیل قرار دارد و گالری با کیفیتی است و یک گالری هنری نیز در ساختمان وجود دارد. حوزه هنری کوچک است اما استانداردهای لازم را دارد و تقریباً یکسان است، گالری دیگری هم بود که متعلق به وزارت میراث فرهنگی بود، «آن گالری استاندارد نبود، اما برای عموم آزاد بود».

مجرد افزود: دو گالری که راهنما و هنر دارند به گونه ای هستند که وقتی آنها را به نمایشگاه دعوت می کنی فقط هنرمندان برای بازدید از آنها می آیند ما می خواهیم توده مردم عملاً برای دیدن آثار بیایند وگرنه خودمان که ما معمولاً آثار خودمان را می بینیم.» اما مهم این است که عموم مردم هم بیایند و آثار را ببینند و حوزه فعالیت ما کمی گسترده شود و به میان مردم برود.

وی گفت: موضوع بعدی فروش آثار است. اردبیل تقریباً یکی از شهرهای ضعیفی است که به طور رسمی اصلاً اثری نمی فروشد. این در نهایت برای خیریه انجام می شود. حتی چند نفر خوب هم می آیند و می خرند. در غیر این صورت مخاطب عام نمی آید.»

مجرد خاطرنشان کرد: گالری متعلق به میراث فرهنگی در مرکز شهر و جنب مجموعه گردشگری شیخ صفی قرار داشت؛ بنابراین ناخودآگاه گردشگرانی که برای دیدن موزه آمده بودند به گالری آمدند و آثار را دیدند. و در نهایت این خرید و فروش اتفاق افتاد اما اکنون این فضا در اردبیل وجود ندارد.» مشکل اصلی اردبیل به جز گالری این است که فروش نداریم و بازار هنر بسیار ضعیف است و هنرمند. رنج می برد».

هنرمند نمی تواند هزینه نمایشگاه را پرداخت کند
یکی از چیزهایی که از هنرمندان مختلف شنیده شده این است که گالری های تهران از هنرمندان ناشناس برای برگزاری نمایشگاه پول دریافت می کنند. برخی از گالری‌داران استدلال کرده‌اند که هنرمند برای دیده شدن در ابتدای کارش باید هزینه کند.
در اردبیل اما آن طور که این هنرمند به خبرنگار گیلونا گفت، ماجرا فرق می کند. مجرد گفت: همانطور که گفتم چون گالری فروش ندارد، هنرمند نمی تواند هزینه نمایشگاه را بپردازد. یعنی شرایط با تهران فرق می کند. در اینجا انتظار داریم گالری که متعلق به وزارت ارشاد است از هنرمندان حمایت کند و هزینه پوستر و بنر را بپردازد تا هنرمند نمایشگاه خود را برگزار کند. در واقع برای هنرمند هزینه ای دریافت نمی شود و به هنرمند بورسیه نیز پرداخت می شود. وقتی اثری برای فروش نباشد، برای هنرمند ارزان نیست که بیاید نمایشگاه برگزار کند.»

انتهای پیام/