فرهنگ و هنر

تجلیل از ۳۰ هزار رزمنده گیلانی تا پایان سال/ افتتاح موزه دفاع مقدس در دهه فجر

گیلونا/ گیلان مدیرکل حفاظت از آثار گیلان خاطرنشان کرد: یکی از برنامه های شاخص هفته دفاع مقدس امسال تجلیل از یک میلیون رزمنده دوران دفاع مقدس است که از 30 هزار نفر از این رزمندگان در طول سال تجلیل و تجلیل می شود.

سرهنگ حسن حبیبی در گفت وگو با گیلونا، هدف از ایجاد و راه اندازی جنگ تحمیلی علیه ایران را همراهی بلوک شرق به رهبری شوروی سابق و بلوک غرب به رهبری ایالات متحده آمریکا با صدام دانست. پیروزی انقلاب اسلامی را خنثی کرد و تصریح کرد: صدام علاوه بر اینکه شخصیتی جاه طلب و خشن داشت و می خواست رهبری جهان عرب را بر عهده بگیرد، موج بیداری اسلامی در ایران به کشور عراق نیز رسیده بود. جمعیت آن شیعه بودند و در نتیجه صدام را به حمله به ایران تحریک کردند.

وی با اشاره به تسلط آمریکا بر کشورهای مسلمان در آن روز، افزود: اگرچه پیروزی انقلاب اسلامی از نفوذ آمریکا در منطقه کاسته بود، اما شوروی از نظر ایدئولوژیک نگران بود.

مدیر کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس گیلان انقلاب اسلامی را الگوی حکمرانی نوین در عرصه بین المللی با شعار «نه شرقی نه غربی» تعریف کرد و تصریح کرد: پیروزی انقلاب اسلامی و تسخیر لانه جاسوسی آمریکا و شکست کودتای طبس، نیمکره غربی منطقه فرو ریخت و جرقه های فروپاشی شوروی نیز زده شد.

حبیبی محور اعلام گام دوم انقلاب را جوانان دانست و گفت: یکی از ویژگی های دفاع مقدس بهره مندی از ظرفیت جوانان بود و بسیاری از شهدا و فرماندهان ما زیر سن و سال بودند. 30، یعنی هر جا که به جوانان اعتماد کردیم، چندین دستاورد داشته ایم.

وی اخلاق و معنویت را از دیگر کلیدواژه های بیانیه گام دوم دانست که در دوران دفاع مقدس بسیار دیده می شود و گفت: دفاع مقدس سرشار از مفاهیم معنوی و اخلاقی بود و ملت ایران به خوداتکایی و خوداتکایی دست یافتند. در سایه این معنویت و اخلاق به خود اطمینان دارند و مرعوب دشمن نشده اند و استقلال و تمامیت ارضی خود را حفظ کرده اند، همانطور که تاکید گام دوم نیز بر آن تاکید می شود.

مدیرکل حفظ آثار گیلان گفت: روحیه ایثار و شهادت در دوران دفاع مقدس باعث شده امروز به محصولات دفاعی و نظامی برسیم و شاهد شکل گیری بذرهای مقاومت در کشورهای منطقه باشیم. غرب آسیا مانند سوریه، عراق، لبنان و یمن ادامه داد: استان گیلان از پیروزی انقلاب تا دوران دفاع مقدس در زمره رهبران کشور قرار دارد و دارای هشت هزار شهید، 22 هزار جانباز و جانباز است. 2700 آزاده، اعزام 100 هزار رزمنده و اعزام 1513 کامیون پشتیبانی به جبهه ها از یک استان شمالی نقش گیلانی ها را در این بخش حساس نشان می دهد.

وی با اشاره به حضور 20 نفر از جمعیت جوان و فعال گیلان در خط مقدم، یادآور شد: در دوران دفاع مقدس به شعار «ما می توانیم» پایبند بودیم و امروز جزو پیشتازان دفاع، هوافضا و… هستیم. .

حبیبی ایجاد و بهره برداری از باغ موزه دفاع مقدس گیلان را یکی از درخواست های خانواده شهدا، ایثارگران و جانبازان دانست و گفت: در دهه فجر امسال شاهد بهره برداری از فاز اول آن خواهیم بود. این مرکز فرهنگی همزمان با پنج استان دیگر.

وی فاز اول را شامل ساختمان اداری، ساختمان کتابخانه مرکزی، اتاق اسناد و چشم انداز بیش از 2500 متر مربع دانست و گفت: دفاع مقدس باعث رونق هنر ایرانی شد و شاهد شعر دفاع مقدس بود. دفاع مقدس، سینمای دفاع مقدس و کتاب دفاع مقدس». آمفی تئاتر مترو در فاز دوم موزه دفاع مقدس استان.

مدیر کل حفظ آثار گیلان از آغاز به کار ساختمان گالری به مساحت 3000 متر مربع در فاز سوم خبر داد و یادآور شد: در قالب کمیته محتوای فرهنگی موزه دفاع مقدس استان. ، داستان از آل بویه تا قیام میرزا کوچ جانی و نقش مردم گیلان در پیروزی ما در برابر انقلاب اسلامی و دوران دفاع مقدس و محور مقاومت مقاومت خواهیم کرد.

حبیبی با بیان اینکه دایره المعارف پنج جلدی دفاع مقدس گیلان به عنوان بخشی از دانشنامه ملی دفاع مقدس با بیش از 500 هزار اثر و سند تاریخی در حال تدوین است، خاطرنشان کرد: یکی از برنامه های شاخص هفته دفاع مقدس در سال جاری، بزرگداشت یکی است. میلیون او رزمنده دوران دفاع مقدس است، سهمیه گیلان 30 هزار نفر است که در طول سال مورد تجلیل و تجلیل قرار می گیرد.

انتهای پیام